Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Wypadanie zapłonu – na czym polega, jak zapobiegać?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Wypadanie zapłonu – na czym polega, jak zapobiegać?

Silnik samochodu to skomplikowana maszyna, do której prawidłowej pracy niezbędne jest działanie wielu elementów. Kiedy jeden z nich zawodzi, silnik odmawia posłuszeństwa. Jedną z najczęstszych usterek silnika jest wypadanie zapłonu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jakie są przyczyny takiej usterki.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wypadanie zapłonu – jak rozpoznać?

Wszelkie zakłócenia w pracy silnika już od pierwszej chwili powinny wzbudzić czujność kierowcy. Niestety, w większości przypadków problemy w pracy silnika – choć początkowo mogą wydawać się niegroźne – z czasem mogą się nasilać i prowadzić do poważnych (i drogich w naprawie) usterek. Z tego powodu, kiedy tylko zauważysz, że silnik nie pracuje tak, jak powinien, czym prędzej udaj się do warsztatu. Być może okaże się, że usterka jest niegroźna.

Jakie są objawy wypadania zapłonu? O usterce świadczyć może między innymi chwile przerywanie pracy silnika, spadek mocy czy różnego nasilenia szarpnięcia – również te drobne. Choć początkowo szarpnięcia te są bardzo delikatne, z czasem mogą być coraz silniejsze – aż do momentu, gdy uniemożliwiają jazdę samochodem. Innym objawem są również drgania silnika – najczęściej na postoju, kiedy auto jest na tzw. biegu jałowym. W wielu autach zapali się także kontrolka "check engine".

Oczywiście tego, czy faktycznie wypadanie zapłonu jest przyczyną usterki, na 100% dowiedzieć się można dopiero w warsztacie. Gdy mechanik skorzysta z urządzenia diagnostycznego i sprawdzi kod błędu, potwierdzi, czy to właśnie do takiej usterki doszło.

Najczęstsze przyczyny usterki

W ogromnej większości przypadków przyczyną wypadania zapłonu jest problem z wytworzeniem iskry na świecy zapłonowej. Może to być spowodowane na przykład:

  • awarią cewki zapłonowej,
  • tym, że świece zapłonowe są nieprawidłowo zamontowane,
  • świecie mogą być zalewane przez olej silnikowy,
  • rozdzielacze zapłonowe lub kopułka aparatu zapłonowego są nadmiernie zużyte,
  • przewody wysokiego napięcia są zniszczone.

To tylko niektóre z przyczyn wypadania zapłonu. Szczegółowych informacji udzieli mechanik podczas wizyty w warsztacie. Na szczęście ustalenie przyczyny takiej usterki w większości przypadków nie jest trudne.

Jak wygląda naprawa?

Z reguły mechanik jest w stanie bardzo szybko stwierdzić, co jest przyczyną wypadania zapłonu. Wstępna diagnoza dokonywana jest na podstawie koloru i stanu świec zapłonowych. Często zdarza się, że wystarczy wymiana jednej świecy, aby problem został wyeliminowany. W większości sytuacji można bardzo łatwo stwierdzić, która świeca wymaga wymiany – jest on po prostu bardziej zanieczyszczona, szara lub brązowa. Wygląda więc zupełnie inaczej niż prawidłowo działające, "zdrowe" świece.

Jeżeli okaże się, że wymiana świecy zapłonowej nie wystarczy, konieczne może być sprawdzenie przewodów lub cewki. Bardzo często okazuje się, że wymiana cewki rozwiązuje problem. Kluczowe znaczenie ma tutaj wczesna diagnoza. Im dłużej kierowca będzie ignorował szarpanie i spadki mocy, tym bardziej usterka może się pogłębia. Jak wiadomo, wszelkie poważne naprawy silnika potrafią być bardzo kosztowne, dlatego – jeśli tylko zauważysz, że coś nie działa tak, jak powinno – czym prędzej udaj się do warsztatu. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Wypadanie zapłonu – podsumowanie

Wypadanie zapłonu do usterka, do której dochodzi stosunkowo często – szczególnie w nieco starszych autach benzynowych. Warto zawczasu dowiedzieć się, jak rozpoznać wypadanie zapłonu i jakie są jego objawy, aby móc jak najszybciej je rozpoznać i w porę zareagować. Dzięki temu wystarczy drobna naprawa, jak na przykład wymiana świec zapłonowych, aby silnik znowu działał sprawnie i by dalsza jazda samochodem była bezpieczna i komfortowa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty