Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Wypłata odszkodowania z oc. Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Mały samochodzik na laptopie

Ubezpieczenie OC musi mieć każdy, kto chce poruszać się samochodem po drogach. Taka regulacja została wprowadzona w polskich przepisach prawych i nie ma od tej reguły odstępstw. Jej celem jest zabezpieczenie finansowe ofiar wypadków. Oczywiście, można by skarżyć z powództwa cywilnego sprawcę wypadku. Jaka jest jednak szansa, że uda się otrzymać oczekiwaną wypłatę? Może być ona na tyle wysoka, że sprawca nie poradzi sobie z wypłatą i poszkodowany pozostanie bez pieniędzy. Właśnie dlatego OC jest obowiązkowe, a poszkodowany ma prawo wnioskować o wypłatę świadczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wypłata pieniędzy z OC

O wypłatę z OC sprawcy wnioskuje się po wypadku, gdy można już oszacować straty czy też szkody. Po analizie zniszczeń w zakresie samochodu czy też po badaniu i leczeniu skutków zdrowotnych zdarzenia można przystąpić do procesu wnioskowania o wypłatę odszkodowania. Należy więc złożyć stosowny wniosek w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy wypadku i poczekać na decyzję firmy. Towarzystwo musi się ustosunkować do złożonego wniosku. Musi sprawdzić posiadane przez siebie informacje, ale również, musi przeanalizować wszystkie załączone dokumenty. W efekcie może zostać przyznane dokładnie takie świadczenie, o jakie wnioskował poszkodowany. Jeżeli firma uzna, że wnioskowana kwota jest zbyt mała, może zdecydować o wypłaceniu większych pieniędzy. Jeżeli zaś uzna, że wniosek dotyczy zbyt dużych pieniędzy, może podjąć decyzję pozytywną, ale dotyczącą mniejszej kwoty. To dość ciekawe rozwiązania. Co ważne, wszystkie się czasem zdarzają. O ile w przypadku wypłacenia takiej kwoty, o jaką wnioskowano czy większej, nie ma problemu. O tyle wypłacenie pieniędzy mniejszych może się nie spodobać osobie poszkodowanej.

Co z wypłatą zbyt niskiego odszkodowania

Wypłata zbyt niskiego odszkodowania to poważny problem. Powoduje, że osoba poszkodowana nie może sobie w pełni zrekompensować poniesionych strat i nie może w pełni pokryć kosztów finansowych, które z wypadkiem były związane. W pierwszej kolejności należy więc złożyć odwołanie. Dobrze na tym etapie zaprosić prawnika do współpracy. Jego fachowe podejście pomoże znacznie bardziej realnie ocenić sytuację, ale również pozwoli użyć bardziej merytorycznych i prawnych argumentów. Złożenie odwołania powinno poskutkować wznowieniem sprawy odszkodowawczej. Firma powinna od początku zająć się sprawą i ponownie przeanalizować wszystkie otrzymane dokumenty. Faktem jest, że wówczas ktoś inny zajmuje się sprawą, może więc inaczej ją ocenić. Jeżeli jednak zostaje podtrzymana decyzja o wypłacie mniejszego odszkodowania warto się na nią zgodzić. Po otrzymaniu pieniędzy należy sprawę przekazać specjalnej firmie, która zajmuje się wyrównywaniem odszkodowań. Dopłacają oni klientowi żądaną kwotę w zamian za upoważnienie do reprezentowania danej sprawy. Klient niczym nie musi się kłopotać, a jako że otrzymuje od razu pieniądze ma też gwarancję skuteczności. Natomiast w gestii firmy pozostaje pozyskanie tej różnicy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie działanie pozwala na zapewnienie rozwiązania satysfakcjonujące dla wszystkich stron.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty