Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Postanowiłeś kupić samochód i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku? Zależy Ci na tym, aby poznać jak najwięcej informacji na temat pojazdu? Od pewnego czasu osoby, które chcą kupić auto, nie zadowalają się już tym, co powie sprzedawca. Coraz więcej kierowców przed zakupem postanawia sprawdzić numer VIN, który jest źródłem wielu ważnych informacji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny pojazdu, składający się z 17 cyfr i liter. Numer ten jest niepowtarzalny i każdy samochód posiada swój własny numer VIN. Z uwagi na fakt, iż nie ma na świecie dwóch pojazdów z identycznych numerem VIN, pozwala on na poznanie wielu informacji o konkretnym aucie. Nic dziwnego, że wielu kierowców jeszcze przed zakupem samochodu, a często nawet przed oględzinami i jazdą próbną prosi sprzedawcę o podaniu numeru VIN. Jego znajomość pozwala m.in. na sprawdzenie, jakie jest wyposażenie auta – ale nie tylko. Jedno jest pewne – sprawdzenie numeru VIN jest dzisiaj niezbędne przed dokonaniem zakupu używanego samochodu.

Gdzie znaleźć VIN samochodu?

No właśnie – w jaki sposób można sprawdzić numer VIN i gdzie go znaleźć? W większości przypadków numer VIN znajduje się na małej tablicy, która przyczepiona jest przy nadwoziu samochodu. Często zlokalizowany jest również przy komorze silnika, przy przedniej szybie lub przy fotelu. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć numer VIN, możesz poszukać informacji w internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce odpowiednie zapytanie lub sprawdzić na stronie producenta.

Oczywiście numer VIN znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym. Możesz więc poprosić sprzedawcę o to, aby przesłał Ci numer lub by podał Ci go przez telefon. Dzięki temu jeszcze przed oględzinami samochodu dowiesz się wiele na temat pojazdu.

Jakie informacje możesz w ten sposób sprawdzić?

Kiedy już poznasz numer VIN, możesz sprawdzić go w specjalnej bazie, na przykład na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl otrzymasz bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Oprócz numeru VIN potrzebować będzie daty pierwszej rejestracji samochodu oraz numeru rejestracyjnego. W większości przypadków sprzedawca poda Ci go bez problemu, jeśli jednak pojawi się jakiś kłopot z udzieleniem Ci tej informacji, warto poszukać innego samochodu.

Co możesz sprawdzić, posiadając numer VIN samochodu? Między innymi to, czy dane auto nie zostało skradzione, jego pochodzenie i podstawową historię. Oprócz tego dowiesz się, czy pojazd uczestniczył w wypadku drogowym, jaka jest historia serwisowania auta, a w przypadku niektórych modeli upewnisz się również, czy podany przez sprzedawcę przebieg jest prawdziwy. Dodatkowo możesz również sprawdzić wyposażenie samochodu.

Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po numerze VIN?

Numer VIN w niektórych przypadkach pozwala na sprawdzenie wyposażenia w samochodzie, między innymi tego, czy w danym aucie miały miejsce zmiany w fabrycznym wyposażeniu. W bazach VIN znajdują się informacje, jakie było fabryczne wyposażenie danego egzemplarza. Dzięki temu możesz w bardzo prosty sposób dowiedzieć się, które z części w samochodzie zostały wymienione. To bardzo dobry sposób na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi sprzedawcami, który starają się zataić przed klientami pewne fakty na temat samochodu.

Która część numeru VIN jest najważniejsza przy sprawdzaniu wyposażenia samochodu? Ostatnie osiem cyfr. Jest to tzw. kod VIS (Vehicle Identifier Section). Kod VIS zawiera informacje o roku produkcji, a w dalszej części znajduje się kod zakładu. Ostatnie sześć cyfr kodu VIN pozwala na zidentyfikowanie, z jakim dokładnie egzemplarzem danego pojazdu mamy do czynienia. Znajduje się tam informacja, dotycząca m.in. rodzaju silnika, napędu czy komponentów, znajdujących się w samochodzie w momencie, gdy opuszczał fabrykę. To cenne informacje, szczególnie dla osób, które potrafią zidentyfikować części i mogą łatwo sprawdzić, czy żaden z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu nie został wymieniony bez uwzględnienia tego w książce serwisowej. Dzięki temu, że istnieje możliwość sprawdzenia wyposażenia samochodu po numerze VIN, nieuczciwi sprzedawcy mogą zostać bardzo szybko zdemaskowani.

Podsumowanie

Jeśli kupujesz samochód, koniecznie poproś sprzedawcę o numer VIN i upewnij się, że z autem wszystko jest w porządku. Nie chodzi tylko o wyposażenie, ale też o historię serwisowania czy też to, czy dane auto na pewno nie pochodzi z kradzieży. To prosta i szybka metoda na upewnienie się, czy warto kupić dany pojazd – i przy okazji, czy mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty