Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Wypowiedzenie OC Generali – jak to zrobić?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Wypowiedzenie OC Generali – jak to zrobić?

Twoje ubezpieczenie OC w Generali dobiega końca? A może właśnie kupiłeś auto, które jest ubezpieczone w tym towarzystwie i chciałbyś zrezygnować z umowy, zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu? Dowiedz się, jak złożenia wypowiedzenie OC w Generali i kiedy możesz to zrobić!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Generali – jeden z najstarszych ubezpieczycieli w Polsce

Od wielu lat firma Generali jest jednym z najbardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Nie każdy jednak wie, że towarzystwo to powstało już w… 1831 roku! W Polsce firma pojawiła się sześć lat później – w 1837 roku. Od tego czasu firma bardzo ewoluowała. Obecnie oferta Generali jest bardzo szeroka – od ubezpieczeń komunikacyjnych, poprzez ubezpieczenia na życiu, domu i mieszkania, aż po fundusze emerytalne czy inwestycyjne. Jednocześnie Generali cieszy się ogromnym zaufaniem klientów – wieloletnia obecność na rynku oraz świadomość tego, że firma doskonale radzi sobie w wielu krajach na całym świecie sprawiają, że klienci chętnie korzystają z jej usług. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w którym klienci chcą zrezygnować z OC w Generali – na przykład jeśli planują skorzystać z usług innego towarzystwa lub gdy kupili auto, które miało wykupione OC właśnie w tej firmie. Proces wypowiedzenia OC w Generali nie jest skomplikowany – istnieje kilka sposobów na rozwiązanie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia OC?

Jedną z najczęstszych sytuacji, w których klienci decydują się na zakończenie umowy OC w firmie, jest koniec obowiązywania okresu umowy. Oprócz tego rezygnacja możliwa jest po zakupie auta, które jest ubezpieczone w tej firmie lub w momencie, gdy klient chce zrezygnować z polisy automatycznie wznowionej. Według obowiązujących przepisów istnieje jednak kilka innych sytuacji, w których można zrezygnować z ubezpieczenia OC w danej firmie. Wypowiedzenie możliwe jest w sytuacji, w której zakupu polisy dokonano przez telefon lub przez internet – klient może zrezygnować z ubezpieczenie w ciągu 30 dni. Co istotne, nie ma tutaj konieczności podawania przyczyny rezygnacji z OC. Rezygnacja możliwa jest również wtedy, kiedy właściciel wyrejestrował pojazd lub gdy doszło do jego trwałej utraty. W drugim przypadku może być konieczne przedstawienie odpowiednich dokumentów, na przykład informacji od policji o kradzieży pojazdu). Dodatkowo z polisy OC można zrezygnować, jeśli pojazd został zarejestrowany za granicą lub gdy umowa została zawarta przed rejestracją pojazdu, a ten nie został zarejestrowany w ciągu 30 dni. Należy pamiętać o tym, że polisa OC zostaje automatycznie przedłużona w sytuacji, gdy klient nie poinformuje zakładu ubezpieczeń o chęci wypowiedzenia obowiązującej umowy. Jeżeli posiadacz pojazdu chce zrezygnować z OC, powinien poinformować o tym firmę ubezpieczeniową najpóźniej dzień przed końcem obowiązywania polisy. Jednocześnie również towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformowania ubezpieczonego o tym, że ubezpieczeniowe zostanie przedłużone na kolejne 12 miesięcy – informacja ta powinna dotrzeć do klienta nie później niż 14 dni przed końcem trwania umowy OC.

Wypowiedzenie OC w Generali wraz z końcem okresu obowiązywania polisy

Jedną z najczęstszych sytuacji, w których klient decyduje się na wypowiedzenie umowy OC, jest koniec okresu obowiązywania polisy. Powodem takiej decyzji może być znalezienie tańszej oferty w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Należy pamiętać o tym, że ceny OC w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych są bardzo zróżnicowane, a zakres OC jest zawsze taki sam. Z tego powodu warto każdorazowo sprawdzać, w której firmie OC będzie najtańsze. Wypowiedzenie OC w Generali należy złożyć najpóźniej dzień przed datą zakończenia obecnego ubezpieczenia OC – w przeciwnym wypadku umowa zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Istnieje kilka sposobów na rezygnację z OC w Generali:

Wypowiedzenie OC zakupionego pojazdu

W przypadku zakupu pojazdu istnieje możliwość wypowiedzenia dotychczasowego ubezpieczenia OC. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ mogą uzyskać tańsze OC u innego ubezpieczyciela lub chcą skorzystać z usług zaufanego towarzystwa. Takie wypowiedzenie można złożyć przez cały okres obowiązywania OC – składka zostanie naliczona jedynie za czas obowiązywania ochrony, czyli od dnia podpisania umowy OC do dnia złożenia wypowiedzenia. Aby wypowiedzieć OC w Generali w przypadku zakupionego pojazdu, należy przygotować dokument wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC w trakcie jej trwania przez nabywcę pojazdu, a następnie:

Należy pamiętać, że w przypadku wypowiedzenia umowy OC, zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu, zwrot składki będzie przysługiwał poprzedniemu właścicielowi. Warto również dołączyć do wypowiedzenia kopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu, zawartej z poprzednim właścicielem – firma ubezpieczeniowa nie zawsze wie, że auto zmieniło właściciela, więc łatwiej jest załączyć taką informację.

Automatycznie wznowiona polisa – rezygnacja z OC w Generali

W przypadku niepoinformowania ubezpieczyciela o chęci rezygnacji z OC, polisa zostanie automatycznie wznowiona. Jeśli klient zdążył już ubezpieczyć pojazd w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, może on złożyć rezygnację z automatycznie przedłużonego OC. W przypadku złożenia takiego wypowiedzenia składka zostanie naliczona za czas udzielonej ochrony, czyli od dnia obowiązywania nowej polisy do dnia złożenia rezygnacji. Aby wypowiedzieć automatycznie przedłużone OC, należy przygotować dokument wypowiedzenia polisy OC automatycznie wznowionej. Tak jak w poprzednich przypadkach, można przekazać go do Generali na kilka sposobów:

Porównaj oferty przed wypowiedzeniem umowy OC

W większości przypadków wypowiedzenie umowy OC – w Generali i innych towarzystwach ubezpieczeniowych – spowodowane jest tym, że dany klient znalazł tańsze ubezpieczenie. Z tego powodu warto regularnie porównywać i sprawdzać oferty firm ubezpieczeniowych – w szczególności przed końcem obowiązywania danej polisy. Dzięki temu można w łatwy sposób znaleźć tańsze ubezpieczenie – tym bardziej, że wypowiedzenie umowy OC nie jest skomplikowanym procesem.

Wersja .pdf - do pobrania: Wzór wypowiedzenia Generali

Zainteresuje Cię też:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty