Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Wyrejestrowanie pojazdu - kiedy i jak to zrobić? Ile to kosztuje?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Wyrejestrowanie pojazdu - kiedy i jak to zrobić? Ile to kosztuje?

Z perspektywy kierowców polskie przepisy mogą wydawać się bardzo rygorystyczne – na przykład w porównaniu do Niemiec. U naszego zachodniego sąsiada nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrejestrować samochód, który nie jest używany. W Polsce jednak nawet takie auto musi być nie tylko zarejestrowane, ale też powinno posiadać ważne ubezpieczenie – nawet jeśli od wielu miesięcy stoi na trawniku za domem. Dowiedz się, jakie możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu, jak należy to zrobić i ile to kosztuje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

W jakich sytuacjach konieczne jest wyrejestrowaniu pojazdu?

Choć kierowcy nie mogą samodzielnie decydować o tym, kiedy wycofać pojazd z ruchu, w wielu przypadkach są zobowiązani do jego wyrejestrowania. Kiedy wyrejestrowanie pojazdu jest obowiązkowe? Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym istnieje kilka takich sytuacji:

 • kradzież samochodu,
 • zniszczenie (kasacja) pojazdu za granicą,
 • udokumentowana, trwała utrata pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
 • wywóz pojazdu z kraju – o ile nie został zbyty za granicę lub zarejestrowany w innym kraju,
 • przekazaniu pojazdu do firmy, która zajmuje się demontaże lub do punktu zbierania odpadów.

Czy samochód może zostać zarejestrowany ponownie?

Nie – dlatego przed jego wyrejestrowaniem warto dobrze się zastanowić, czy to na pewno najlepsze rozwiązanie. Auto, które zostało wyrejestrowane, niż może zostać zarejestrowane ponownie. Wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy auto:

 • zostało odzyskane z kradzieży,
 • ma co najmniej 25 lat i rzeczoznawca samochodowy uznał go za unikatowy,
 • ma co najmniej 25 lat i jest ważny ze względów historycznych,
 • jego model nie jest produkowany od minimum 15 lat,
 • pojazd jest ciągnikiem lub przyczepą rolniczą,
 • zostało wywiezione z kraju lub sprzedane za granicą.

Jak wyrejestrować samochód – krok po kroku

Zacznijmy od tego, kto może wyrejestrować samochód. Może to zrobić zarówno właściciel pojazdu, jak i współwłaściciele. Choć teoretycznie w urzędzie powinna stawić się każda z tych osób, w praktyce nie jest to koniecznie. Wystarczy, że pojawi się jeden z właścicieli i będzie miał ze sobą pełnomocnictwo od drugiej osoby, będącej współwłaścicielem pojazdu.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby wyrejestrować samochód, należy pobrać specjalny wniosek ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. Odpowiedni druk można także otrzymać w Wydziale Komunikacji. Dodatkowo należy przygotować dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, a także dowód wpłaty. Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne? To zależy od sytuacji, z powodu której pojazd musi zostać wyrejestrowany.

Wyrejestrowanie samochodu po kradzieży

Potrzebne będzie oświadczenie, w którym napiszesz, że samochód został skradziony i że masz świadomość odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego). NIezbędne będzie również zaświadczenie wydane przez Policję i dowód rejestracyjny pojazdu.

Wywóz albo zbycie za granicą

Niezbędne będzie samodzielnie napisane oświadczenie oraz dowód zbycia pojazdu za granicą, a także kopia dowodu zarejestrowania pojazdu za granicą.

Kasacja pojazdu w innym kraju

Należy przygotować dokument, potwierdzający kasację pojazdu za granicą, dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.

Trwała utrata pojazdu

Przygotuj dokument potwierdzający trwałą utratę pojazdu, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, a także dowód wpłaty do Urzędu Gminy.

Przekazanie pojazdu do demontażu

Należy mieć przy sobie zaświadczenie o przyjęciu pojazdu przez stację demontażu, dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.

Wycofanie pojazdu z obiegu

Potrzebny będzie specjalny dokument, który potwierdza, że pojazd jest wycofany z obiegu, na przykład oświadczenie producenta. Często można uzyskać je bez trudu lub znaleźć na stronie internetowej.

Uwaga: jeżeli nie masz dowodu rejestracyjnego lub tablic rejestracyjnych, do dokumentów musisz dołączyć specjalne oświadczenie.

Gdzie wyrejestrować auto?

Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, gdzie należy wyrejestrować samochód. Aby dokonać formalności, udaj się Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla miejsca, w którym zarejestrowany był pojazd – czyli w większości przypadków do tego, który znajduje się w miejscu, w którym jesteś zameldowany.

Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?

Cena za wyrejestrowanie samochodu nie jest wysoka. Opłata wynosi 10 zł. Jeśli auto miało kilku właścicieli, konieczne będzie również uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł za każdego współwłaściciela. Opłata nie jest jednak pobierana, jeśli współwłaścicielem jest członek najbliższej rodziny.

Jeżeli auto zostało trwale utracone na przykład spłonęło w pożarze, może także okazać się, że potrzebna będzie dodatkowa opłata na rzecz gminy. Nie ma tutaj jednak żadnej odgórnej stawki – jest ona ustalana w każdej gminie indywidualnie. Pieniądze z tej opłaty przeznaczone są na utrzymanie czystości w gminie.

Decyzja o wyrejestrowaniu

Urząd ma 30 dni na wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu. W bardziej skomplikowanych przypadkach okres ten może zostać wydłużony do 60 dni, w praktyce zdarza się to jednak bardzo rzadko. Decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu można odebrać w urzędzie lub otrzymać pocztą. Wystarczy dołączyć do wniosku o wyrejestrowanie wniosek o przesłanie dokumentów pocztą.

Kara za niewyrejestrowanie pojazdu

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, kierowcy są zobowiązani do wyrejestrowywania pojazdów. Wielu z nich jednak zaniedbywało ten obowiązek, co często prowadziło do chaosu administracyjnego. Jaka kara grozi za niewyrejestrowanie pojazdu? Zgodnie ze zmianami, wprowadzonymi na początku 2020 roku, kara finansowa może wynieść od 200 do 1000 zł, jeśli właściciel pojazdu nie wyrejestruje go w ciągu 30 dni od zdarzenia – na przykład oddania auta na złomowisko. Mandat wystawiony jest przez starostę, a termin na zapłacenie kary wynosi 14 dni.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – co zmieniło się w 2021 roku?

Przełom 2020 i 2021 roku przyniósł kierowcom sporo zmian. Mogą oni jeździć bez prawa jazdy, nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, a auto można rejestrować w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. Ważną zmianą jest także to, że pojawiła się możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu – czyli to, na co wielu kierowców czekało od dawna. Niestety, pomimo zmiany przepisów, czasowe wycofanie nadal możliwe jest tylko w przypadku pojazdów, które są uszkodzone, na przykład rozbite. Natomiast nie będzie to dopuszczalne w sytuacji, gdy auto będzie czasowo nieużywane – na przykład z powodu wyjazdu za granicę na kilka miesięcy czy pojazdów sezonowych, jak motocykle. Przywrócenie do ruchu pojazdu, który został czasowo wycofany, będzie wiązało się z konieczności wykonania ponownego badania technicznego.

Wypowiedzenie OC po wyrejestrowaniu pojazdu

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – co z ubezpieczeniem OC po wyrejestrowaniu samochodu lub innego pojazdu? W pierwszej kolejności należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że auto zostało wyrejestrowane, a także przedstawić odpowiedni dokument, który to potwierdzi. To wystarczy, aby ubezpieczyciel zwrócił część składki za okres od wyrejestrowania auta do końca polisy. W zawiadomieniu warto napisać, za jaki okres ma zostać zwrócona składka, aby ułatwić cały proces. A zatem jeśli chodzi o wypowiedzenie OC po wyrejestrowaniu pojazdu, proces ten jest bardzo prosty.

Wyrejestrowanie pojazdu – podsumowanie

Wyrejestrowanie pojazdu to obowiązek kierowców w kilku sytuacjach, które są dokładnie określone w Ustawie. Jednocześnie jednak kierowcy nie mogą samodzielnie decydować o wycofaniu pojazdu z ruchu – nawet jeśli wyjeżdżają za granicę na rok czy dwa, auto musi być ubezpieczone. Niemniej jednak 2021 rok przyniósł kierowcom wiele pozytywnych zmian, także jeśli chodzi o możliwość wycofania z ruchu pojazdów uszkodzonych. Kto wie, może już niebawem doczekamy się kolejnej zmiany i można będzie czasowo wyrejestrować pojazdy sezonowe czy takie, które są nieużywane od dłuższego czasu?

Jedno jest pewne – jeśli chodzi o wyrejestrowanie samochodu, warto dopilnować wszystkich formalności. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z karą, która może wynieść nawet 1000 zł. A wbrew pozorom, formalności związane z wyrejestrowaniem pojazdu nie są skomplikowane!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty