Wzrost składki po spowodowaniu wypadku samochodowego

Każda polisa komunikacyjna, czy jest to ubezpieczenie OC czy auto casco jest uzależniona w dużej mierze od tego, jaką historię ma za sobą ubezpieczający kierowca. Jeżeli jest to historia bezszkodowa i bezwypadkowa, to kierowca ma zniżki, a przez to składka jest naprawdę bardzo tania. Jeżeli jednak dojdzie do chociażby jednego zdarzenia drogowego, to kierowca natychmiast traci prawo do zniżek, a składka tym samym zostaje od kolejnego roku powiększona.
Składka na ubezpieczenie OC
Wysokość składki ubezpieczeniowej jest zależna od wielu różnorodnych czynników. Wśród nich właśnie ogromną rolę odgrywa historia jazdy danego kierowcy. Im jest ona lepsza, im mnij zdarzeń, stłuczek i kolizji ma kierowca na koncie, tym lepiej dla niego, bo składka za jego polisę nie będzie wysoka. Jest to bardzo proste do uzasadnienia. Kierowca bezszkodowy jest statystycznie bezpieczniejszy. Jeżeli przez kilka ostatnich lat nie miał żadnej kolizji ani stłuczki, to jest bardzo duża szansa, że nadal tak będzie. Skoro tak, to można go wynagrodzić naliczając mu odpowiednio wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Niestety, nawet mała kolizja, ale taka która wydarzyła się w ostatnim roku może znacznie podnieść składkę. Czasem różnice są nawet dwu i trzykrotne. Oczywiście, im więcej czasu upłynie od ostatniego zdarzenia, tym mniejszy ma ono wpływ na aktualną składkę.
Różnice w ubezpieczeniu OC
Tak naprawdę różnice w składce są naprawdę ogromne. Oczywiście, duże znaczenie ma również to, jak wiele jest tych szkód i jak często do nich dochodzi. Jeżeli jest to jednak szkoda w okresie trzyletnim (taki jest brany pod uwagę), zwyżka będzie nieduża. Jeżeli ta sama jedna szkoda pojawi się w okresie dwuletnim, zwyżka będzie już większa. Natomiast, jeżeli do zdarzenia dojdzie w minionym roku, w czasie trwania ostatniego ubezpieczenia, zwyżka może sięgnąć nawet kilkuset złotych, wszystko zależy od wartości podstawowej polisy. Znaczenie ma też liczba szkód. W powyższym przykładzie rozważana była jedna w różnych odstępach czasu. Jeżeli tych szkód jest więcej, to natychmiast rośnie również składka. I nie jest to wzrost wprost proporcjonalny. W zasadzie, nie ma jednoznacznego wskaźnika, który by mówił o tym, w jaki sposób składka przyrasta. Towarzystwa też nie zawsze chcą to ujawniać. Ważne jednak by wiedzieć, że im więcej szkód i im mniejszy czas od ich powstania, tym składka będzie wyższa. Natomiast, jeżeli szkody mają miejsce w odległym czasie lub jest ich stosunkowo niewiele, to składka rośnie w znacznie mniejszym stopniu. Podsumowując, najlepiej jest jeździć bezpiecznie i bezszkodowo. Takie rozwiązanie jest najbardziej efektywne. Pozwala wygenerować największe zniżki, a składka za ubezpieczenie jest dzięki temu najniższa. Każda kolizja natomiast to wzrost składki i znacznie większe koszty ubezpieczenia.