Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – najlepsze sposoby

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
''

Obawiasz się, że Twoje auto może być łakomym kąskiem dla złodziei? Szukasz sposobu na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą i zastanawiasz się, który z nich jest najbardziej skuteczny? Zapraszamy do naszego poradnika.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Statystyki kradzieży samochodów w 2018 roku

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu Polska była prawdziwym eldorado dla złodziei samochodów. W 2011 roku odnotowano ponad 16 000 zgłoszeń kradzieży. Dziś sytuacja uległa zmianie. Według statystyk policyjnych, w 2018 roku w Polsce skradziono 9 075 samochodów. To o 1 100 mniej pojazdów niż w 2017 roku. Skala zjawiska w Polsce jest niewielka – na 10 000 aut zaledwie 6 pada łupem złodziei. Wśród samochodów, które są najbardziej narażone na kradzież, wymienia się przede wszystkim marki takie jak Toyota, a także Volkswagen, Audi, Mazda czy Honda. Złodzieje chętnie wybierają nowe auta, które wyprodukowane zostały po 2016 roku. Czy to oznacza, że właściciele starszych pojazdów mogą spać spokojnie? Niekoniecznie. Warto skorzystać z dodatkowych sposobów na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

AC – ubezpieczenie samochodu na wypadek kradzieży

Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, a raczej na uchronienie się przed jej finansowymi konsekwencjami, jest ubezpieczenie AC. Właściciele nowych aut powinni rozważyć zakup takiej ochrony, ponieważ – w zależności od rodzaju ubezpieczenia – w przypadku kradzieży można liczyć na odszkodowanie w wysokości pełnej lub niemal pełnej wartości auta. Poszukując najlepszego Autocasco, warto dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Najlepszym wyborem będzie takie, które zapewnia jak najszerszą ochronę i zakłada niewielką ilość sytuacji, w których może pojawić się problem z uzyskaniem odszkodowania.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – sprawdzone sposoby

Co prawda skala problemu kradzieży aut w Polsce jest niewielka, jednak właściciele pojazdów, którzy szukają dodatkowej ochrony, mogą skorzystać ze sposobów na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są tak samo skuteczne.

Alarm – wybierz rozsądnie

Alarmy, które zakładane są w sieciach dealerskich, dla większości złodziei nie stanowią dużego wyzwania. Tworzone są w taki sposób, aby każdy serwis mógł łatwo i szybko je naprawić, w efekcie czego są powtarzalne. Złodzieje znają sposób ich działania (szczególnie jeśli mają duże doświadczenie) i radzą sobie z nimi bez większego kłopotu. Alternatywą dla alarmów od producenta są takie, które zakładane są w mniej znanych firmach. Im bardziej nietypowy jest alarm, tym większa szansa, że złodziej nie poradzi sobie z jego wyłączeniem. Kiedy po kilku minutach starań alarm nadal będzie działał, z pewnością ktoś zainteresuje się, co dzieje się na parkingu, a złodziej nie będzie miał wyjścia i ucieknie.

Blokada skrzyni biegów

Jeszcze kilka lat temu blokada skrzyni biegów uchodziła za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Istnieją trzy rodzaje takich blokad: zewnętrzne, wewnętrzne i elektro-mechaniczne. Wielu złodziei rezygnuje z kradzieży samochodu po zobaczeniu, że w aucie jest taka blokada. Usuwanie ich zajmuje sporo czasu i jest stosunkowo głośne. Nie jest to jednak w 100% pewne zabezpieczenie – niektórzy złodzieje radzą sobie z nim bardzo dobrze, dlatego wybierając blokadę, warto zainwestować nieco więcej i zdecydować się na taką, która jest naprawdę dobrej jakości.

Znakowanie części

Warto wiedzieć, że niewielu złodziei decyduje się na sprzedaż kradzionego auta w całości. O wiele bardziej opłacalna jest sprzedaż go na części – z reguły odbywa się to w „zaprzyjaźnionych" demontowniach, które specjalizują się w takiej działalności. Takie rozwiązanie jest też o wiele bezpieczniejsze. Ryzyko odnalezienia auta zminimalizowane jest niemal do zera, bo jest ono rozebrane na części, które trafiają do różnych klientów. Niektóre marki, takie jak Jaguar czy Land Rover, stosują fabryczne znakowanie części – złodzieje doskonale o tym wiedzą. Takie zabezpieczenie co prawda nie uchroni samochodu przed kradzieżą, jednak – kiedy do niej dojdzie – istnieje szansa, że złodziej porzuci gdzieś auto, kiedy tylko zauważy, że części są oznakowane. Jak to działa? Na poszczególne części nanoszone są specjalne poliestrowe cząsteczki, widoczne w świetle UV. Koszt znakowania to kilkaset złotych.

Wyłącznik pompy paliwa

Jednym z ciekawszych rozwiązań może być wyłącznik pompy paliwa lub wyłącznik zapłonu. Warto zainstalować go w niewidocznym miejscu, które znane jest tylko właścicielowi samochodu. Dobrze byłoby, gdyby przycisk nie wymagał specjalnego schylania się czy wykonywania innych nienaturalnych ruchów. Jeżeli złodziej upatrzy sobie Twoje auto i będzie Cię obserwował, może w ten sposób zorientować się, że masz taki wyłącznik, a nawet gdzie się znajduje. Niektóre z takich systemów pozwalają na ich czasowe wyłączenie. To przydatna opcja, na przykład na czas naprawy auta.

Lokalizator GPS

Lokalizator GPS pozwala na sprawdzanie, gdzie w danym momencie znajduje się samochód – z reguły z dokładnością do 200 metrów. Wybierając lokalizator, warto zdecydować się na droższy model, wyposażony w tzw. antyzagłuszacz. Wielu nowoczesnych złodziei posiada w swoim wyposażeniu specjalne jammery, które pozwalają na szybkie zagłuszenie sygnału GPS – szczególnie w przypadku tańszych lokalizatorów. Co prawda nie jest to sposób na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą, jednak – jeśli do niej dojdzie – możesz w miarę szybko namierzyć auto i skontaktować się z policją. Niektóre z lokalizatorów wysyłają wiadomość SMS do właściciela w przypadku próby zagłuszenia sygnału – te kosztują jednak nieco więcej. Koszt założenia lokalizator to około 500-700 zł. Dodatkowo należy również opłacać miesięczny abonament, którego wysokość waha się w przedziale 50-100 zł.

Namierzanie radiowe samochodu

To nieco bardziej zaawansowana alternatywa dla prostego lokalizatora GPS. Namierzanie radiowe pozwala ustalić położenie auta z dokładnością do kilku centymetrów. Co ważne, sygnał nie jest tracony w parkingach podziemnych czy tunelach, w przeciwieństwie do sygnału GPS. Takie rozwiązanie pozwala na bardzo dokładną lokalizację auta, a złodzieje nie najlepiej sobie z nim radzą – często nie wiedzą nawet o jego istnieniu. Co prawda koszt jest tutaj dość wysoki, bo założenie systemu kosztuje około 1000 złotych, a roczny abonament co najmniej kilkaset złotych, jednak to dobra propozycja dla osób, które mają drogie auta i chcą cieszyć się naprawdę dobrym systemem ich lokalizacji na wypadek kradzieży.

Które zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest najlepsze?

Zacznijmy od tego, że dla złodzieja żadne auto nie jest warte tego, aby został przyłapany na gorącym uczynku i zatrzymany przez policję. Dlatego w sytuacji, kiedy usunięcie zabezpieczeń wymaga więcej czasu nie kilka minut, istnieje spora szansa, że złodziej zrezygnuje. Warto więc zdecydować się na kilka typów zabezpieczenia, na przykład alarm, blokadę pompy paliwa i lokalizator GPS. Oczywiście ilość zabezpieczeń powinna być zależna od wartości auta. Nie należy również zapominać o dobrym ubezpieczeniu Autocasco, które zapewni ochronę na wypadek kradzieży.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty