Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zakup samochodu u pośrednika - na co zwrócić uwagę

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Zakup samochodu u pośrednika - na co zwrócić uwagę

Zakup samochodu to bardzo ważna decyzja. Zwykle wiąże się z dość dużym wydatkiem, choć można już kupić samochody nawet za kilkaset złotych. Jednakże, zwykle zakupy te są na znacznie wyższym poziomie, a ponoszone wydatki sięgają więcej niż kilkaset złotych. Czasem, taki zakup wykonywany jest u pośrednika, który ma pełnić formę wsparcia, pomocy czy po prostu ułatwić dokonanie wyboru i podjęcie decyzji. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup samochodu u pośrednika należy zachować czujność.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zakup auta używanego

Zakup używanego auta zwykle odbywa się pomiędzy dwiema osobami fizycznymi. To nie to samo co kupowanie samochodu z salonu, gdy wszystkie dokumenty są poświadczone i przypieczętowane danymi salonu. To umowa miedzy dwiema osobami, w ramach której jedna sprzedaje swoje auto, a druga decyduje się to auto kupić. Oczywiście, może w tej transakcji wziąć udział trzecia osoba, czyli właśnie tak zwany pośrednik. To osoba, która w imieniu sprzedawcy, rzadziej w imieniu kupującego, poszukuje partnera do wspomnianej transakcji. Najczęściej pośrednik występuje podczas sprzedawania aut sprowadzanych z zagranicy, gdzie na umowie, w miejscu danych sprzedającego znajdują się właśnie dane osoby zza granicy. W takiej chwili zawsze warto uważać, szczególnie, jeżeli na umowie nie ma wzmianki o tym, że interesy sprzedającego reprezentuje pośrednik. Istnieje bowiem ryzyko, że takie auto jest po prostu kradzione, a pośrednik nie działa w imieniu dotychczasowego właściciela, a jedynie w swoim własnym, bo to w jego interesie jest szybkie zbycie kradzionego auta.

Na co uważać podczas zakupu u pośrednika?

Pierwsze, co powinno wzbudzić niepokój to właśnie zagraniczne dane właściciela samochodu. Najczęściej kradzione są samochody z Niemiec, więc jeżeli dane są niemieckie, warto zachować wzmożoną ostrożność i dokładniej zweryfikować dokumenty. Warto również wylegitymować samego pośrednika. Kto to jest? Jak się nazywa? Mając te informacje, warto sprawdzić, czy jego dane znajdują się na umowie kupna – sprzedaży, właśnie w charakterze pośrednika. Jeżeli nigdzie, na żadnym dokumencie ta osoba nie widnieje, lepiej zrezygnować z zakupu na wszelki wypadek. Można też poprosić o upoważnienie do reprezentowania interesów sprzedawcy. Jeżeli takie upoważnienie będzie, można rozważać zakup. Jeżeli nawet upoważnienia nie ma, to ostatecznie należy się z tej transakcji wycofać. Być może nie jest to faktycznie auto z kradzieży, ale lepiej być ostrożnym. Podsumowując, jeżeli auto kupowane jest od osoby, której dane nigdzie nie zostały zapisane i nigdzie nie widnieją, powinno to wzbudzić zaniepokojenie i ostrożność. Jeżeli jednak, pośrednik ustanowiony został w pełni oficjalnie, to nie ma powodów do obaw czy podejrzeń.

Sprawdź podobne: Zakup samochodu z zagranicy a ubezpieczenie

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty