Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zakup samochodu z zagranicy a ubezpieczenie

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
OC na auto sprowadzone z zagranicy

Wybór używanych aut jest znacznie większy za granicami naszego kraju. Szukając lepszej ceny czy konkretnego modelu samochodu, kierowcy często decydują się na zakup pojazdu w innym państwie. Transakcja taka jest dość skomplikowana i wymaga dopełnienia wielu formalności, ale w zamian za to można nabyć wymarzone auto w bardzo atrakcyjnej cenie. Oprócz załatwienia spraw związanych z rejestracją samochodu, nie można też zapomnieć o ubezpieczeniu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

OC na auto sprowadzone z zagranicy

Widok samochodu z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi nie jest na polskich drogach niczym nowym. Pojazdami takimi poruszają się zarówno turyści, jak i osoby, które sprowadziły samochody i posiadają tablice tymczasowe. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, samochodem sprowadzonym z zagranicy można poruszać się w naszym kraju nie dłużej niż 30 dni, ale tylko wtedy, gdy ma on ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne. Dotyczy to także pojazdów sprowadzonych do kraju, które będą tu zarejestrowane. Zanim auto zostanie zarejestrowane można zdecydować się na tzw. OC krótkoterminowe, które zawiera się w sytuacji, gdy:

  • pojazd jest zarejestrowany czasowo,
  • pojazd nie posiada polisy OC lub zielonej karty, ale jest zarejestrowany za granicą.

Taką polisę, która obowiązuje przez 30 dni, można wykupić w firmie ubezpieczeniowej. Krótkoterminowe OC nie jest automatycznie przedłużane i wygasa po upływie 30 dni. Co ważne, po wykupieniu tego typu polisy właściciel auta jest zobowiązany do zarejestrowania go w kraju. Istnieje także możliwość wykupu tablic wjazdowych razem z ubezpieczeniem OC, którego ważność trwa tyle, ile ważność tablic rejestracyjnych. Najczęściej okres obowiązywania takiej polisy wynosi 5-30 dni. Pozwala ona na wjechanie do kraju autem, które nie jest jeszcze zarejestrowane. Na auto sprowadzone z zagranicy można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe w ściśle określonych przypadkach, czyli wtedy, gdy:

  • samochód zarejestrowany jest w Polsce czasowo,
  • pojazd zarejestrowany jest za granicą, ale będzie zarejestrowany i użytkowany w Polsce,
  • ubezpieczenie dla pojazdu wykupuje komis,
  • pojazd zaliczany jest do historycznych lub wolnobieżnych.

Krótkoterminowe OC daje czas na przerejestrowanie samochodu, wykonanie przeglądu oraz inne formalności. Oczywiście nowy właściciel może od razu wykupić ubezpieczenie na cały rok, ale wyłącznie wtedy, gdy uda mu się szybko dopełnić wszystkich formalności wymaganych do uzyskania polskich tablic rejestracyjnych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty