Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zaświadczenie o przebiegu AC/OC - do czego może się przydać?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Zaświadczenie o przebiegu ACOC - do czego może się przydać

Każdy kierowca, który od dłuższego już czasu posiada samochód i go ubezpiecza, może uzyskać specjalne zaświadczenie o przebiegu jego ubezpieczenia AC i OC. Takie zaświadczenie zawiera w sobie informacje o całkowitym przebiegu ubezpieczenia, a nie tylko o danej polisie w danej firmie. To bywa bardzo potrzebny dokument. Do czego może się on przydać?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC/AC

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia to dokument, który informuje o dotychczasowej szkodowości klienta. Jest on potrzebny nowemu ubezpieczycielowi do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia. Na podstawie tego dokumentu określany jest poziom ryzyka, jakie bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe, a co za tym idzie może zostać oszacowana odpowiednio stawka za to ubezpieczenie. Oczywiście, dostępne systemy informatyczne pozwalają sprawdzić dotychczasową szkodowość klienta, ale przebieg jego ubezpieczenia jest dokumentem znacznie bogatszym i pełniejszym. To natomiast daje znacznie lepszy i pełniejszy obraz dotyczący ryzyka, na jakie dana firma musi się zdecydować ubezpieczając danego klienta.

Jak otrzymać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC/AC

Takie zaświadczenie może otrzymać sam klient składając wypowiedzenie w firmie ubezpieczeniowej, z której dotychczas korzystał. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, a towarzystwo ubezpieczające oczywiście wyda zaświadczenie, w którym stwierdzi, czy ten ubezpieczony korzystał z odszkodowania, czy jego ubezpieczenie przebiegało bez wypłat. Jeżeli ubezpieczony nie poprosi o takie zaświadczenie od razu, może je otrzymać również później, po jakimś czasie. Nie ma z tym żadnych problemów. Może się jednak okazać, że nowa firma nie zechce objąć ubezpieczeniem osoby, która takiego pisma nie ma. Warto jednak wiedzieć, że wiele towarzystw decyduje się na ubezpieczenie na podstawie ustnego lub pisemnego oświadczenia klienta, bez weryfikowania tych informacji poprzez specjalne zaświadczenie.

Do czego może się to przydać zaświadczenie o przebiegu OC/AC

Zaświadczenie o przebiegu AC/OC może się przydać przede wszystkim do zawarcia nowego ubezpieczenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o możliwość uzyskania zniżek za bezszkodową jazdę. Jeżeli dotychczasowe ubezpieczenie przebiegało bez wypłaty świadczenia, takie zaświadczenie może być bardzo pomocne. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie zgadzają się w ogóle na ubezpieczenie nowego klienta bez tego rodzaju dokumentu. Chcąc więc zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, trzeba pamiętać o tym, że taki druk może być potrzebny. Inne firmy ubezpieczeniowe natomiast przyjmują do ubezpieczenia na podstawie samego oświadczenia złożonego przez klienta, ale mogą zastrzegać sobie prawo do pewnego podniesienia składki, jeżeli jest to wyłącznie oświadczenie. Dostarczenie zaświadczenia z poprzedniego towarzystwa może zaś tę składkę dodatkowo obniżyć. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli okaże się, że poprzednie ubezpieczenie było użytkowane i wykorzystywane, to składka może wzrosnąć, ponieważ klient, mimo deklaracji bezszkodowej jazdy, taką szkodę na swoim koncie ma. Towarzystwo ma więc prawo urealnić nieco składkę, odpowiednio do ryzyka, które być może będzie ponosić. Podsumowując, zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia może w istotny i odczuwalny sposób wpłynąć na koszt kolejnej, zawieranej umowy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty