Zdane prawo jazdy – co dalej?
Egzamin na prawo jazdy to bez wątpienia bardzo stresujący moment. Po kilkudziesięciu godzinach jazdy z instruktorem umiejętności przyszłego kierowcy zostają poddane (często bardzo surowej) ocenie. Niezależnie od tego, czy należysz do szczęściarzy, którzy zdali za pierwszym razem, czy też zajęło to nieco więcej czasu, z pewnością zadajesz sobie pytanie: „zdane prawo jazdy – co dalej?".
Pozytywny wynik egzaminu to dopiero początek
Wbrew wielu opiniom zdany egzamin na prawo jazdy nie jest równoznaczny z tym, że młody kierowca może jeździć samochodem. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu, które otrzymałeś od egzaminatora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, to jedynie potwierdzenie, że udało Ci się zaliczyć egzamin. Pełnię uprawnień do kierowania pojazdami otrzymasz dopiero wtedy, kiedy odbierzesz prawo jazdy. Nie należy zatem zdecydować się na jazdę tylko dlatego, że udało Ci się zdać egzamin – takie postępowanie może skończyć się mandatem i sporymi komplikacjami. Z tego powodu potrzebna jest odrobina cierpliwości… No właśnie, ile się czeka na prawo jazdy i o jakich formalnościach musisz pamiętać? Na szczęście nie ma ich zbyt wiele – większością zajmie się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i szkoła, w której robiłeś kurs.
Opłata za prawo jazdy
Podstawową rzeczą, o której musisz pamiętać, jest wniesienie opłaty za prawo jazdy. Możesz udać się do odpowiedniego urzędu i zapłacić gotówką lub zrobić przelew na konto Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego – w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Dowód wpłaty musisz przekazać odpowiedniemu Wydziałowi Komunikacji – dopiero wtedy rozpocznie się procedura produkcji nowego dokumentu. Opłata za prawo jazdy wynosi 100 złotych i 50 groszy. Jest ona stała, niezależnie od tego, czy robisz prawo jazdy na kategorię B, na pojazdy z automatyczną skrzynią, czy inne.
Czas oczekiwania na dokument
Z pewnością nie możesz się doczekać, kiedy otrzymasz swoje świeżutkie prawo jazdy i będziesz mógł wsiąść za kierownicę? Niestety, na ten moment będziesz musiał trochę zaczekać – z reguły około 10-14 dni. Czas ten liczony jest od dnia, w którym Wydział Komunikacji otrzymał potwierdzenie dokonania opłaty za prawo jazdy. Jeżeli więc zależy Ci na czasie, postaraj się uiścić opłatę w dniu zdania egzaminu. Informację na temat tego, na jakim etapie jest produkcja Twojego dokumentu, możesz sprawdzić na stronie www.info-car.pl. Wystarczy, że podasz swój numer PESEL, imię i nazwisko, a system poinformuje Cię, czy możesz już odebrać prawo jazdy.
Odbiór prawa jazdy poza miejscem zameldowania – czy jest możliwy?
Obecnie wiele osób mieszka i zdaje egzamin na prawo jazdy poza miejscem zameldowania – na przykład z powodu pracy czy studiów w innym mieście. Na szczęście nie musisz jechać do rodzinnej miejscowości, aby osobiście odebrać dokument. Najlepszym sposobem będzie zadzwonienie do Urzędu w mieście, gdzie jesteś zameldowany, i poproszenie o przesłanie dokumentu do Wydziału Komunikacji w miejscowości, w której mieszkasz. Niestety, często wiąże się do z dłuższym czasem oczekiwania – w momencie, kiedy prawo jazdy będzie gotowe, odpowiednia osoba będzie musiała wysłać dokument pocztą do Twojego miasta zamieszkania. Z reguły jednak nie trwa to dłużej niż tydzień.
Zdane prawo jazdy – co dalej? Przede wszystkim bezpieczna jazda
Każdy początkujący kierowca czuje ogromną radość w momencie, kiedy uda mu się zdać egzamin na prawo jazdy i w końcu odbierze upragniony dokument. Bez wątpienia Ty również należysz do tej grupy. Musisz jednak pamiętać, że największe wyzwania dopiero przed Tobą – co prawda masz za sobą minimum 30 godzin jazdy po mieście, jednak dopiero teraz zaczniesz zdobywać doświadczenie. Niestety, statystyki policyjne nie pozostawiają wątpliwości – to właśnie młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat powodują najwięcej wypadków. Przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa i wiele innych. Z tego powodu powinieneś pamiętać o ostrożności i bezpieczeństwie – taka postawa z czasem przełoży się również na niższe składki OC.