Zgubiona karta pojazdu – co należy zrobić?
Od 1 lipca 1999 roku każdy samochód, zarejestrowany w Polsce, ma swoją kartę pojazdu. Choć coraz częściej pojawiają się głosy, że karta ma zostać wycofana, na razie jej posiadanie jest obowiązkowe. Przydaje się w szczególności podczas kupna lub sprzedaży pojazdu – można w niej znaleźć informacje m.in. na temat tego, w jaki sposób był wykorzystywany samochód. Niestety z reguły karta pojazdu leży schowana głęboko w szufladzie, przez co łatwo ją zapodziać. Co zrobić w przypadku zgubionej karty pojazdu? Jak wyrobić nową i ile czasu czeka się na dokument?
Czym jest karta pojazdu?
Karta pojazdu to niewielka książeczka, która swoim wyglądem przypomina paszport. Wydawana jest dla każdego pojazdu, który został zarejestrowany po raz pierwszy. Znajdują się w niej takie informacje, jak marka, typ i model samochodu, numer VIN, rok produkcji, dotychczasowi właściciele, informacje o zmianach tablic rejestracyjnych czy sposób użytkowania auta (na przykład jako taksówka).
Karta pojazdu – potrzebna, a może… bezużyteczna?
Karta pojazdu zawiera informacje na temat historii samochodu. Jest ona szczególnie istotna dla osób, które są zainteresowane kupnem danego pojazdu. Można w niej sprawdzić, czy auto było wykorzystywane jako taksówka lub element floty. Oprócz tego każda ingerencja w konstrukcję pojazdu również musi zostać zaznaczona w karcie. Banki także mają obowiązek robienia wpisu w karcie pojazdu w sytuacji, kiedy na samochodzie został ustanowiony zastaw. Dzięki temu nie ma możliwości sprzedaży pojazdu bez poinformowania nabywcy, że pojazd jest obciążony kredytem. Od pewnego czasu rząd przygotowuje się do zlikwidowania kart pojazdu. Obecnie wszelkie informacje na temat samochodu można sprawdzić w systemie CEPiK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Choć początkowo sprawność systemu pozostawiała wiele do życzenia, obecnie działa on całkiem dobrze. Niemniej jednak aby sprawdzić informacje na temat konkretnego pojazdu, konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Nieznajomość którejkolwiek z tych informacji uniemożliwi sprawdzenie historii pojazdu. Istnieją co prawda alternatywne systemu, jednak tam wygenerowanie raportu jest płatne. W czerwcu 2019 roku chce zająć się projektem, którego celem jest m.in. zniesienie karty pojazdu. Już niebawem okaże się, czy czerwone książeczki przejdą do historii.
Zgubiona karta pojazdu – co robić?
Z uwagi na fakt, iż karta pojazdu używana jest bardzo rzadko, łatwo ją zgubić. Warto schować ją w bezpiecznym miejscu – tym bardziej, że kierowca nie jest zobowiązany do wożenia ze sobą karty. Nie jest ona wymagana na przykład podczas kontroli policyjnej. Jeżeli jednak karta zniknie bezpowrotnie, należy jak najszybciej wyrobić nowy dokument. W tym celu trzeba udać się do swojego Wydziału Komunikacji i złożyć tam odpowiednie oświadczenie o zagubieniu karty pojazdu. Należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, dowód osobisty i potwierdzenie zakupu polisy OC. Jak uzyskać nową kartę pojazdu krok po kroku:
- udaj się do Wydziału Komunikacji i przygotuj oświadczenie,
- zabierz dowód rejestracyjny, dowód osobisty i dowód zakupu OC,
- ureguluj należność w wysokości 75 złotych,
- pamiętaj, że oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Ile czasu czeka się na nową kartę pojazdu i ile kosztuje?
Na kartę pojazdu czeka się maksymalnie 30 dni, jednak z reguły można ją odebrać już dwa tygodnie po złożeniu wniosek – a nawet wcześniej. W przypadku zgubionej karty pojazdu nie należy zwlekać z wyrobieniem nowej – nigdy nie wiadomo, kiedy dokument może okazać się potrzebny. Koszt wyrobienia nowej karty pojazdu to 75 złotych.
Zgubiona karta pojazdu przed rejestracją samochodu
Zdarza się, że karta pojazdu jest zgubiona jeszcze przed rejestracją – na przykład przez poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że pojazd został skradziony. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy uzyskać zaświadczenie, wystawione przez poprzedni rząd, w którym znajduje się potwierdzenie danych zawartych w zgubionej karcie pojazdu. Jeśli to poprzedni właściciel zgubił kartę, powinien dostarczyć oświadczenie, oczywiście pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Osoby, które zdecydowały się na zakup samochodu bez karty pojazdu, powinny przygotować wyżej wymienione oświadczenia, dowód rejestracyjny pojazdu oraz złożyć oświadczenie o zagubieniu karty. W takiej sytuacji obecny Wydział Komunikacji wyda nową kartę pojazdu.
Podsumowanie
Zgubienie karty pojazdu powoduje pewne komplikacje, jednak w łatwy sposób można wyrobić nową kartę. Warto zrobić to jak najszybciej. Bardzo ważne jest to, aby sprzedając samochód, dysponować jego kartą pojazdu. W przeciwnym wypadku o wiele trudniej będzie znaleźć nabywcę, a po sprzedaży samochodu konieczne będzie zaangażowanie się w wyrobienie nowego dokumentu. Być może już niebawem karty pojazdu nie będą wymagane, jednak jak na razie ich posiadanie jest obowiązkowe, dlatego nie warto zwlekać z wyrobieniem nowej karty pojazdu, kiedy stara się zgubi.