Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zgubione prawo jazdy – co powinieneś zrobić?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Zgubione prawo jazdy – co powinieneś zrobić?

Właśnie zajrzałeś do portfela i zauważyłeś, że nie ma tam Twojego prawa jazdy? Uważnie przeszukałeś wszystkie dokumenty, ale… nadal nic? A może przez przypadek zniszczyłeś swoje prawo jazdy i nie możesz go już używać? Jeśli nie możesz odnaleźć lub odzyskać dokumentu, koniecznie musisz zacząć działać! Zgubione prawo jazdy to poważna sprawa. Sprawdź, co robić w sytuacji, kiedy Twoje prawo jazdy zaginęło lub uległo zniszczeniu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jazda samochodem bez prawa jazdy – co Ci grozi?

Zadajesz sobie pytanie, czy można jeździć samochodem bez prawa jazdy? Jeśli na co dzień poruszasz się autem, jednak zgubiłeś swój dokument, z pewnością masz wiele obaw – jak dojedziesz do pracy, odbierzesz dziecko z przedszkola i pojedziesz na zakupy? Jazda autem bez prawa jazdy może być ukarana mandatem. Zgodnie z Rozdziałem XI Kodeksu Wykroczeń, Art, 95:

*Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. *

Należy wiedzieć, że w świetle polskiego prawa brak dokumentów jest równoznaczny z brakiem posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu. A zatem, nawet jeśli zgubiłeś swoje prawo jazdy na kat. B, możesz zostać potraktowany jako osoba, która uprawnień do prowadzenia samochodu nie posiada. Co na ten temat mówią przepisy? W Rozdziale II Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Art. 43, znajduje się następujący zapis:

Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący: 1. wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii; 2. wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa; 3. nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa; 4. zbiegł z miejsca zdarzenia.

Interesuje nas pkt. 3, z którego wynika, że jeśli kierowca bez prawa jazdy spowoduje wypadek, to firma ubezpieczeniowa ma prawo zastosować tzw. regres ubezpieczeniowy. Oznacza to, że po wypłaceniu odszkodowania może zażądać zwrotu tej kwoty od sprawcy wypadku.

Zgubione prawo jazdy – co robić?

W pierwszej kolejności należy całkowicie zrezygnować z prowadzenia pojazdów. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej lub z taksówki. Jeśli zależy Ci na tym, aby jak najszybciej odzyskać swoje dokumenty, zacznij działać od razu. Co ważne, informacji o zgubionym prawie jazdy nie musisz zgłaszać na policję – warto jednak zastrzec dokument, ponieważ w wielu firmach kredytowych prawo jazdy wystarczy, aby wziąć szybką pożyczkę. Zastrzeżenia prawa jazdy można dokonać w dowolnym banku. Uwaga: nawet jeśli odnajdziesz dokument, nie możesz używać go do czasu wydania wtórnika lub odwołania zastrzeżenia.

Zamówienie wtórnika prawa jazdy

Jeżeli Twoje prawo jazdy zaginęło bezpowrotnie, jedyną rzeczą jaką możesz zrobić, jest zamówienie wtórnika. Możesz to zrobić na dwa sposoby – albo osobiście w swoim Wydziale Komunikacji, albo przy pomocy internetowej platformy ePUAP.

Aby zamówić wtórnik prawa jazdy w Wydziale Komunikacji, nie musisz przedstawiać żadnych zaświadczeń o utracie dokumentu. Wystarczy, że złożysz oświadczenie o tym, jak doszło do jego utraty. W urzędzie lub na stronie internetowej znajdziesz również wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy. Pamiętaj, aby do urzędu zabrać ze sobą zdjęcie do prawa jazdy (możesz udać się do fotografa lub, jeśli masz kilka kopii, wykorzystać zdjęcie z poprzedniego dokumentu). Po złożeniu wniosku prośba zostanie przekazana do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z reguły czas oczekiwania na dokument to dwa tygodnie.

Aby zamówić wtórnik prawa jazdy w serwisie ePUAP, musisz posiadać profil zaufany. Wejdź na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-prawa-jazdy – znajdziesz tutaj wszystkiego niezbędne informacje, m.in. co musisz przygotować i jak wysłać wniosek.

Ile kosztuje wydanie wtórnika prawa jazda?

Podobnie jak po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, tak i w przypadku składania wniosku o wtórnik należy uiścić odpowiednią opłatę. Wydanie prawa jazdy to koszt 100 zł, natomiast dodatkowa opłata ewidencyjna to 0,50 zł. Oznacza to, że za wtórnik zapłacisz 100,50 zł. Opłatę możesz uiścić w Wydziale Komunikacji lub przelewem, jeśli wniosek o wtórnik składasz przez ePUAP. Pamiętaj, że dokument musisz odebrać osobiście. Ewentualnie możesz wskazać pełnomocnika, który odbierze go za Ciebie.

Prawo jazdy utracone za granicą

Sytuacja komplikuje się, jeśli do utraty prawa jazdy doszło za granicą. Przede wszystkim zgłoś informację o zagubieniu dokumentu na najbliższym posterunku policji oraz w konsulacie. Niestety, wyrobienie nowego prawa jazdy za granicą nie jest możliwe – musisz z tym zaczekać do powrotu do kraju. Jeśli podróżujesz samochodem, postaraj się o uzyskanie specjalnego zaświadczenia, że zgubiłeś prawo jazdy. Dzięki niemu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji w momencie, kiedy zatrzyma Cię policja. Po powrocie do kraju jak najszybciej postaraj się uzyskać wtórnik prawa jazdy, wykorzystując opisane wyżej sposoby.

Zgubione prawo jazdy – podsumowanie

Utrata ważnych dokumentów, takich jak prawo jazdy czy dowód osobisty, zawsze wiąże się z ogromnym stresem. Jeśli na co dzień poruszasz się samochodem i zauważyłeś zgubione prawo jazdy, postaraj się nie panikować – być może okaże się, że wtórnik otrzymasz już po 10 dniach. Nie zapomnij o zastrzeżeniu dokumentu – w ten sposób unikniesz dodatkowych zmartwień, np. o to, że ktoś wykorzysta Twoje prawo jazdy w celu zaciągnięcia pożyczki. I najważniejsze: zawsze pilnuj swoich dokumentów i przechowuj je w bezpiecznym miejscu, aby nikt niepożądany nie mógł ich ukraść.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty