Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Kiedy myślimy o zagubionych dokumentach, z reguły na myśli przychodzi nam dowód osobisty, karta bankowa lub prawo jazdy. Nic dziwnego, to właśnie te dwa dokumenty gubią się najczęściej. Zdarza się jednak, że to dowód rejestracyjny ginie bezpowrotnie. Choć z reguły spoczywa bezpiecznie w odpowiedniej przegrodzie w portfelu lub w saszetce na dokumenty, czasem chwila nieuwagi (np. podczas sprawdzania terminu przeglądu) wystarczy, aby stracić go bezpowrotnie. Dzisiaj podpowiadamy, co zrobić, kiedy zgubiony dowód rejestracyjny nie chce się znaleźć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić?

Przede wszystkim – zachować zimną krew! Na początku warto dobrze poszukać. Być może dowód rejestracyjny wpadł na biurko lub pod fotel kierowcy w samochodzie. Postaraj się przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz go używałeś. A może w ostatnich dniach byłeś na przeglądzie lub korzystałeś z dowodu w czasie wypełniania formularza na stronie kalkulatora OC? Jeżeli po długich poszukiwaniach okaże się jednak, że dowód rejestracyjny nie chce się odnaleźć, prawdopodobnie oznacza to, że zaginął bezpowrotnie. W takiej sytuacji należy zacząć działać, i to jak najszybciej!

Z pewnością zastanawiasz się, czy możliwa jest jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z przepisami, obowiązującymi od 2018 roku, kierowcy mogą poruszać się autem bez dowodu rejestracyjnego – w razie kontroli policja może sprawdzić dane pojazdu w systemie CEPiK. To samo dotyczy ubezpieczenia OC. Niemniej jednak nie należy ignorować faktu, że dowód rejestracyjny się zgubił – na dłuższą metę elektroniczna wersja dokumenty nie jest wystarczająca. Dowód rejestracyjny potrzebny będzie m.in w czasie przeglądu, kiedy konieczne jest umieszczenie w nim nowej pieczątki. Z tego powodu nie warto czekać z wyrobieniem nowego dowodu rejestracyjnego – lepiej jak najszybciej odzyskać dokument i oszczędzić sobie zmartwień.

Wniosek o wtórnik dowodu rejestracyjnego

Jeżeli dowód rejestracyjny zaginął i nie udało się go znaleźć, powinieneś złożyć wniosek o wydanie wtórnika dokumentu. W tym celu musisz zgłosić się do Swojego Wydziału Komunikacji. Jakich dokumentów będzie potrzebował? Niezbędne będą:

  • wniosek o wydanie wtórnika dowodu osobistego – możesz znaleźć go w internecie lub otrzymać w Wydziale Komunikacji,
  • oświadczenie o utracie dowodu osobistego,
  • dowód osobisty,
  • wynik ostatniego badania technicznego pojazdu (oczywiście pozytywny),
  • umowę zakupu ubezpieczenia OC,
  • tablice rejestracyjnego.

Jak widać, ilość dokumentów niezbędnych do wnioskowania o wydanie wtórnika dowodu osobistego jest spora, jednak z reguły nie potrzeba wiele czasu, aby wypełnić wszystkie formalności. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku rejestracji samochodu. Na początku wydawany jest tzw. miękki dowód, a w ciągu 30 dni przygotowywany jest prawidłowy dowód rejestracyjny. Koszt wydania twardego dowodu to 54,50 zł.

Co istotne, numery rejestracyjne pojazdu pozostaną takie same. Zmieni się jedynie seria i numer dowodu rejestracyjnego, o czym zostanie poinformowana policja. Jeśli zgubiony dowód rejestracyjny się odnajdzie, należy oddać go w Wydziale Komunikacji.

Zagubione ubezpieczenie OC

Większość kierowców potwierdzenie posiadania polisy OC przechowuje w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli więc dokument zostanie zagubiony, często wiąże się to również z utratą OC. Co prawda zgodnie z przepisami kierowcy nie mają obowiązku wożenia obowiązkowej polisy, jednak warto mieć ją przy sobie. W razie stłuczki można o wiele szybciej sprawdzić i spisać numer ubezpieczenia, na przykład na oświadczeniu o kolizji. Jeśli potwierdzenie OC zaginie razem z dowodem rejestracyjnym, należy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o ponowne wydanie dokumentu. W większości towarzystw można liczyć na to, że potwierdzenie zostanie wydane bezpłatnie w ciągu kilku dni.

Zgubiony dowód rejestracyjny – podsumowanie

Zaginięcie dokumentów to zawsze ogromny stres – nieważne, czy jest to dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Na szczęście jeszcze tego samego dnia, którego stwierdziło się zgubienie dowodu, można złożyć wniosek o wtórnik dokumentu w Wydziale Komunikacji i otrzymać dowód tymczasowy. Niemniej jednak warto wyrobić sobie dobre nawyki i regularnie sprawdzać, czy wszystkie dokumenty znajdują się tam, gdzie powinny i że są bezpieczne. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemności, również związanych z dostaniem się dokumentów w niepowołane ręce.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty