Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i wodorowych

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i wodorowych

Zielone tablice rejestracyjne mają pozwolić przede wszystkim na łatwe odróżnienie pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem. Kierowcy takich aut mogą liczyć na szereg przywilejów. Jeśli Ty równeż zastanawiasz się nad zakupem takiego auto albo już to zrobiłeś i chcesz je zarejestrować, w naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat zielonych tablic rejestracyjnych!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zielone tablice – najważniejsze informacje

22 lutego 2018 roku weszła w życie Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Od początku stycznia 2020 roku z kolei weszło w życie Rozporządzenie Ministerstwa, które jest odpowiedzią na tę Ustawę. Zapisano w nim między innymi:

Art. 71. [Dowód rejestracyjny; pozwolenie czasowe]

(...)

_2a. Pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu. _

Do niedawna auta elektryczne i wodorowe oznaczane były wyłącznie przy pomocy zielonej naklejki, która była mało widoczna dla innych kierowców. Tablice zielone mają przede wszystkim poprawę widoczności takich aut. Dotychczas auta elektryczne były niemal nie do odróżnienia, więc kiedy poruszały się po buspasie, mogły denerwować kierowców taksówek czy autobusów. Dzięki zielonym tablicom rejestracyjnym inni kierowcy nie mają już wątpliwości tego typu.

Jak wyglądają tablice dla aut elektrycznych i wodorowych?

Każdy właściciel samochodu elektrycznego lub z napędem wodorowym, który zarejestruje auto po 1 stycznia 2020 roku, otrzyma zielona tablice rejestracyjne. Auta elektryczne wyróżniają się czerwoną obwódką znaku legalizacyjnego, a wodorowe mają obwódkę żółtą. Jedyna różnica pomiędzy tradycyjnymi a zielonymi tablicami to kolor – poza tym wyglądają identycznie.

Zielone tablice rejestracyjne – dla jakich pojazdów?

Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla:

  • samochodów elektrycznych,
  • samochodów z napędem wodorowym.

Uwaga: samochody hybrydowe z napędem plug-in nie otrzymają zielonych tablic rejestracyjnych, gdyż klasyfikowane są jako pojazdy tradycyjne.

Auto elektryczne a zwykłe tablice – czy trzeba je wymienić?

Czy osoby, które mają samochód elektryczny lub z napędem wodorowym, są zobowiązane do wymiany tablic rejestracyjnych na zielone? A może mogą bez obaw poruszać się na tradycyjnych tablicach?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymiana tablic na zielone nie jest obowiązkowa. Niemniej jednak warto się na to zdecydować, gdyż zielone tablice oznaczają wiele przywilejów, które z pewnością docenią posiadacze takich pojazdów. Co istotne, zielone tablice przeznaczone są nie tylko dla nowych aut prosto z salonu, ale też dla samochodów używanych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zakupie takiego samochodu wymienić tablice na zielone, jeśli poprzedni właściciel się na to nie zdecydował.

Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Posiadanie zielonych tablic rejestracyjnych daje kierowcy wiele przywilejów.

Możliwość jazdy buspasem

Najważniejszym z nich jest oczywiście możliwość poruszania się po buspasie. Możliwość tę najbardziej docenią mieszkańcy dużych miast, które są mocno zakorkowane w godzinach porannych i popołudniowych. Dzięki zielonym tablicom nie trzeba już stać w korkach. Wystarczy zjechać na buspas, aby razem z autobusami i taksówkami szybko dojechać do celu. Taka perspektywa jest bardzo kusząca dla osób, które planują zakup nowego auta – w końcu możliwość jazdy buspasem, i to w pełni legalnie, to naprawdę świetny przywilej!

Darmowe parkowanie

Kierowcy aut elektrycznych i wodorowych mogą również bezpłatnie parkować w strefach płatnego parkowania. Biorąc pod uwagę, że ceny opłat parkingowych są z roku na rok wyższe, a dłuższy postój w centrum miasta może sporo kosztować, taka perspektywa również jest bardzo kusząca. Szczególnie dla osób, które pracują w jednym z biurowców w centrum i chciałyby korzystać z pobliskiego parkingu bez wydawania dużych sum – z autem elektrycznym jest to możliwe.

Strefy czystego transportu

Wiele polskich miast tworzy obecnie strefy czystego transportu w centrach miast. Mogą tam wjechać właśnie takie pojazdy. Dodatkowo auta elektryczne są uprawnione do zatrzymywania się przy ogólnodostępnych stacjach ładowania, o ile w tym czasie uzupełniana jest energia w akumulatorach.

Oczywiście samochody elektryczne i hybrydowe bez zielonych tablic rejestracyjnych również mogą korzystać z powyższych przywilejów. Czasem jednak pojawiają się problemy – na przykład gdy takie auto jedzie buspasem, może zostać zatrzymane do kontroli. Warto więc mieć zielony tablice i bez obaw korzystać z przywilejów, nie muszą nikomu tłumaczyć, dlaczego jedziemy buspasem czy nie płacimy za parking.

Zielone tablice – jak je zdobyć i ile to kosztuje?

Aby wymienić tablic rejestracyjne na zielone, należy udać się do Urzędu Gminy lub Dzielnicy i złożyć tam stosowny wniosek. I to wszystko – po jego złożeniu wystarczy już tylko czekać na nowe, zielone tablice rejestracyjne.

Koszt wymiany tablic rejestracyjnych na zielone to 93 zł. Biorąc pod uwagę, że cena za owe tablice tradycyjne wynosi 80 zł, różnica jest niewielka. Warto więc dopłacić kilkanaście złotych, aby auto było prawidłowo oznaczone.

Ubezpieczenie OC sam aut elektrycznych i wodorowych

Samochody elektryczne i hybrydowe stają się coraz bardziej popularne, również w Polsce. W związku z tym coraz więcej kierowców zastanawia się nad kwestią ubezpieczenia takiego auta. Czy OC dla samochodów elektrycznych i z napędem hybrydowym jest droższe? A może wręcz przeciwnie – można liczyć na spore zniżki?

Jak się okazuje, z reguły ceny OC aut elektrycznych nie różnią się w istotny sposób od tych z silnikiem benzynowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają raczej takie czynniki, jak wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania czy bezszkodowa jazda. To, czy auto jest elektryczne, nie ma tak dużego znaczenia. Należy więc przypuszczać, że cena ubezpieczenia OC dla auta elektrycznego nie będzie w istotny sposób różniła się od tej, jaką dany kierowca zapłaciłby w przypadku silnika benzynowego.

Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i wodorowych – podsumowanie

Marki motoryzacyjne chętnie dołączają do grona firm, które produkują samochody elektryczne i wodorowe. Liderem w tej kwestii jest oczywiście Tesla. Choć tego typu aut na drogach nadal jest niewiele, w ciągu kolejnych lat z pewnością zacznie pojawiać się ich coraz więcej. Auta takie są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska – są też o wiele bardziej ciche, a jazda nimi jest większą przyjemnością. Jeśli więc planujesz zakup auta, rozważ samochód elektrycznych lub z napędem hybrydowym. W końcu możliwość poruszania się buspasem czy darmowych parkingów w centrum miasta jest naprawdę kuszącą perspektywą!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty