Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zimowe paliwa na stacjach – poradnik

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Zimowe paliwa na stacjach – poradnik

Dla wielu kierowców przygotowanie samochodu na zimę ogranicza się do wymiany opon na zimowe i do używania zimowego płynu do spryskiwaczy. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu na przygotowanie auta, tak aby któregoś mroźnego, śnieżnego poranka nie odmówiło ono posłuszeństwa. Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednia benzyna. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o zimowe paliwo na stacjach? Zapraszamy do naszego poradnika!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Paliwo zimowe a letnie – jaka jest różnica?

Wydawać by się mogło, że paliwo jest zawsze identyczne – niezależnie od stacji benzynowej, z której korzystamy czy od pory roku. Okazuje się jednak, że ma ono ogromne znaczenie. Jedną z podstawowych zasad prawidłowego dbania o silnik – niezależnie od tego, czy jest to silnik diesla czy benzynowy – jest wlewanie dobrej jakości paliwa, które pochodzi od sprawdzonych dystrybutorów. Korzystanie z nikomu nieznanych stacji benzynowych, które nie cieszą się zbyt dobrą opinią, może doprowadzić nawet do… awarii silnika.

A co z paliwem zimowym? W jaki sposób różni się ono od paliwa letniego? A może to po prostu sztuczka marketingowa i sposób na to, aby w okresie zimowym stacje benzynowe miały pretekst do tego, aby podnosić ceny paliw? Okazuje się, że nie. Różnica między paliwem zimowym a letnim jest – i to całkiem spora. Koncerny paliwowe zobowiązane są do stosowania się specjalnych norm, jeśli chodzi o zawartość paliwa.

Zawartość paliwa regulowana jest przez odpowiednie normy

Szczególnie istotne jest norma PN-EN 255:2005. Dotyczy ona paliw płynnych. Zgodnie z normą, rok podzielony jest na trzy okresy klimatyczne. Okres letni trwa od 1 maja do 30 września, okres zimowy od 1 listopada do ostatniego lutego, a pozostały czas to okres przejściowe. W zależności od okresu, zmienia się lotność paliwa. Kolejną ważną normą jest PN-EN 590:2005. Ta z kolei dotyczy parametrów dla oleju napędowego. W tym przypadku decydująca jest tzw. temperatura zablokowania zimnego filtra TZZF.

Co zawiera paliwo zimowe?

Jeśli chodzi o benzynę PB95 lub Pb98, różnica ta polega na zawartości spirytusu, która zimą jest zmieniona. Istotne są także dodatki, które znajdują się w paliwie zimowym. Mają one za zadanie przede wszystkim pochłanianie wilgoci. Niestety, nadmierna wilgoć może przyczyniać się do zatykania przewodów paliwowych, a po pewnych czasie także do pojawienia się tam korozji. Wytrącająca się woda może również gromadzić się w filtrach paliwowych, co może doprowadzić do poważnych (i bardzo kosztownych w naprawie) usterek. Być może niektórzy kierowcy mieli okazję przekonać się o tym, kiedy auto zaczęło się buntować, a silnik nie chciał się uruchomić. W sezonie zimowym przyczyną takiej sytuacji może być właśnie zamarznięcie wody, która nagromadziła się w filtrze paliwowym. Z tego powodu tak ważne jest wybieranie paliwa zimowego, które – dzięki odpowiednim dodatkom – zapobiega gromadzeniu się wilgoci.

Nowoczesne samochody bardziej wrażliwe na kiepskie paliwo?

Zdecydowanie tak. Jeszcze kilkanaście lat temu kierowcy w okresie zimowym próbowali na własną rękę „udoskonalać" paliwo, dodając do niego na przykład różne substancji lub ogrzewając silnik zewnętrznym źródłem ognia. Nie trzeba dodawać, że mogło to być niebezpieczne. Jednocześnie jednak stare silniki nie były tak wrażliwe, a to z uwagi na małą dokładność wtryskiwaczy. Paliwo mogło więc być słabej jakości, a auto i tak jechało dalej. Nowoczesne samochody są pod tym względem o wiele bardziej delikatne. Charakteryzujące się skomplikowaną budową jednostki są bardzo precyzyjne, dlatego korzystanie z niskiej jakości paliwa może mieć katastrofalne skutki.

Paliwo zimowe do silników diesla

Wielu właścicieli samochodów z silnikiem diesla martwi się o swoje auta w sezonie zimowym, obawiając się awarii silnika. Warto jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego dowiedzieć się, jak dbać o silnik diesla, aby auto nie odmówiło posłuszeństwa i by uniknąć kosztownych napraw. Podstawowa zasada jest taka, aby auto nie stało z pustym bakiem – lepiej zadbać, aby było zatankowane. W silnikach diesla dobra jakość staje się szczególnie kluczowe, a to z uwagi na ryzyko uszkodzenia filtra cząstek stałych w sytuacji, gdy auto zatankowane jest kiepskiej jakości olejem napędowym. Z tego powodu na dobrych stacjach benzynowych wraz z początkiem zimy można znaleźć specjalne paliwo, które – dzięki specjalnym dodatkom – zapobiega powstawaniu tego rodzaju usterek.

Zimowe paliwo na stacjach – podsumowanie

Jak widać, dla naszych samochodów ogromne znaczenie ma to, jakie paliwo wybieramy – szczególnie w okresie zimowym, kiedy auto jest bardzo podatne na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak niska temperatura czy wilgoć. Warto więc wybierać paliwo dobrej jakości, przeznaczone na okres zimowy i dla konkretnego typu silnika, a także pochodzące z zaufanej stacji benzynowej. To bardzo prosty, a przy tym skuteczny sposób na uniknięcie problemów z samochodem w zimowe poranki.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty