Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Zmiana ubezpieczyciela OC krok po kroku | Porówneo

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Zmiana ubezpieczyciela OC krok po kroku | Porówneo

Niebawem kończy się Twoje OC i chciałbyś poszukać lepszej oferty? Kupiłeś nowe auto i musisz zrezygnować z ubezpieczenia, wykupionego przez poprzedniego właściciela? A może udało Ci się znaleźć tańsze OC w innej firmie ubezpieczeniowej i masz szansę sporo zaoszczędzić? Wiele osób błędnie uważa, że nie ma możliwości rezygnacji z OC – trzeba czekać, aż upłynie 12-miesięczny okres trwania umowy. To nieprawda. Co więcej, zmiana ubezpieczyciela OC nie jest skomplikowana. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

W jakich sytuacja można zmienić ubezpieczyciela OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC wiąże się przede wszystkim z wypowiedzeniem dotychczasowej umowy. Jest to możliwe w kilku sytuacjach:

  • kończy się 12-miesięczny okres trwania dotychczasowej umowy OC,
  • kupiłeś nowy samochód i chcesz zrezygnować z umowy OC, zawartej przez dotychczasowego właściciela,
  • podpisałeś nową umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, ale nie wypowiedziałeś starej (tzw. podwójne ubezpieczenie),
  • od zawarcia nowej umowy OC nie minęło więcej niż 30 dni.

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z wymienionych sytuacji. Osoby, które decydują się na zmianę ubezpieczyciela OC, robią to najczęściej na chwilę przed końcem trwania obecnej polisy. Dlaczego? Z reguły udaje im się znaleźć bardziej korzystną ofertę. Z każdej razem, kiedy Twoje OC się kończy, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń – pozwala ona na szybkie sprawdzenie ofert w innych towarzystwach ubezpieczeniowych. Warto wiedzieć, że różnice w cenach OC mogą sięgać nawet 1000 złotych, a zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam. Nie warto więc trwać przy jednej firmie ubezpieczeniowej – a przynajmniej nie bez upewnienia się, że jej oferta rzeczywiście jest najlepsza. Jeżeli okaże się, że w innym TU możesz otrzymać OC dużo taniej, warto zmienić ubezpieczyciela. Kolejna, bardzo popularna sytuacja – kupiłeś samochód i chcesz zrezygnować z ubezpieczenia, które zostało kupione przez poprzedniego właściciela. Warto pamiętać o tym, że ewentualny zwrot składki powędruje do osoby, od której kupiłeś auto. Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, czy nie lepiej zaczekać do końca trwania obecnej umowy. Choć kupno samochodu z ważnym OC może stanowić istotną oszczędność, zdarza się, że firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela przygotowuje nową kalkulację. Na wszelki wypadek upewnić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłaby zmiana ubezpieczyciela. Trzecia z wymienionych sytuacji wiąże się z pułapką podwójnego ubezpieczenia. Niestety, wpada w nią sporo osób. Najczęściej wygląda to w ten sposób: kierowca jest przekonany, że jego obecne OC lada moment dobiega końca i podpisuje umowę z inną firmą, której oferta była wyjątkowo korzystna. Niestety, po pewnym czasie otrzymuje on wezwanie do opłacenia składki za ubezpieczenie w poprzedniej firmie… Okazuje się, że OC, wykupione w tamtym TU, zostało przedłużone automatycznie. Warto o tym pamiętać – jeżeli nie zadbamy o wypowiedzenie OC u danego ubezpieczyciela, umowa zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Na szczęście w momencie, kiedy dojdzie do podwójnego ubezpieczenia, można szybko wypowiedzieć umowę. Czwarty przypadek dotyczy sytuacji, w której kierowca zawarł umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, jednak w ciągu 30 dni doszedł do wniosku, że chciałby zmienić ubezpieczyciela. Według przepisów ma on prawo do wypowiedzenia OC bez podawania przyczyny. Warto jednak dokładnie sprawdzić oferty wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych przed podpisaniem umowy. Doskonale sprawdzi się tutaj porównywarka OC, dzięki której w kilka minut można dokonać najlepszego wyboru.

Jak zmienić ubezpieczyciela OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem powinno być znalezienie nowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przerwy w OC są niedopuszczalne, dlatego nie ma możliwości wypowiedzenia OC w jednej firmie i odczekania kilku dni z wykupieniem polisy w innym towarzystwie. Po znalezieniu dobrej oferty należy wypowiedzieć dotychczasową umowę. W zależności od firmy ubezpieczeniowej, istnieje kilka możliwości rezygnacji z OC:

  • odpowiednio przygotowane wypowiedzenie OC przesłać pocztą elektroniczną do danej firmy ubezpieczeniowej – może to być skan lub zdjęcie,
  • wysłać wypowiedzenie pocztą tradycyjną – w tym przypadku liczy się data nadania przesyłki,
  • składając wypowiedzenie w placówce lub u agenta danego TU,
  • korzystając z odpowiedniego formularza na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej – obecnie większość z nich ma specjalne formularze, które pozwalają na szybkie i wygodne wypowiedzenie OC online.

Wzór wypowiedzenia OC, które sprawdzi się w przypadku każdej firmy ubezpieczeniowej, dostępny jest tutaj. W sytuacji, w której kierowca chce wypowiedzieć umowę OC, powinien pamiętać o dotrzymaniu terminów – z ubezpieczenia, które dobiega końca, możesz zrezygnować NAJPÓŹNIEJ dzień przed datą jego zakończenia. W przeciwnym wypadku zostanie ono automatycznie przedłużone.

Kiedy warto zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

W niektórych sytuacjach zmiana ubezpieczyciela OC może wiązać się z naprawdę dużymi oszczędnościami. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że zakres OC jest szczegółowo regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niestety regulowane nie są ceny ubezpieczenia komunikacyjnego. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają tutaj całkowitą dowolność, dlatego różnice w cenach składki dla tego samego kierowcy mogą przekraczać nawet 1000 złotych. Warto mieć świadomość tego, że oszczędności mogą być naprawdę duże i za każdym razem dokładnie sprawdzać oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której ktoś kupuje nowe auto. Jeżeli posiada ono ważne OC na najbliższe kilka miesięcy, można sporo oszczędzić. Niestety wiele TU po otrzymaniu informacji o zmianie ubezpieczyciela auta robi rekalkulację składki – może się zdarzyć, że nabywca auta będzie zmuszony dopłacić do ubezpieczenia. W takiej sytuacji również warto poszukać najlepszej oferty OC na rynku – tym bardziej, że po zakończeniu trwania obecnej polisy i tak trzeba będzie poszukać firmy ubezpieczeniowej.

Zmiana ubezpieczyciela OC a posiadane zniżki

Co prawda w momencie zmiany ubezpieczyciela OC kierowca nie traci wypracowanych zniżek, jednak mogą one ulec zmianie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe na swój własny sposób liczy zniżki dla konkretnych kierowców. Pod uwagę brana jest oczywiście bezszkodowa jazda czy staż za kierownicą. W większości przypadków za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowcy otrzymuje 10% zniżek. W niektórych TU maksymalne zniżki wynoszą 60%, w innych 80%. Oprócz tego naliczane są one od pewnego wieku – na szczęście coraz więcej firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych kierowców, naliczając zniżki już od 20 roku życia. O tym, jak sprawdzić zniżki OC, pisaliśmy tutaj. Przy zmianie ubezpieczyciela OC warto dowiedzieć się, w jaki sposób nowa firma nalicza zniżki – być może okaże się, że składa będzie o wiele niższa. Jest to szczególnie istotne dla osób, które mają niewielki staż za kierownicą lub tych, którzy w poprzedniem TU mogli cieszyć się naprawdę dużymi zniżkami.

Autocasco – czy można zmienić firmę ubezpieczeniową?

W przypadku zmiany ubezpieczyciela, w którym wykupiono autocasco, procedura wygląda podobnie jak przy OC. Jeśli ubezpieczenie zostało wykupione na okres dłuższy niż sześć miesięcy, od umowy można odstąpić w ciągu 30 dni od momentu jej zawarcia. Jeżeli składka została opłacona na 12 miesięcy z góry, można ubiegać się o zwrot pieniędzy. Niestety w większości TU nie ma możliwości rezygnacji z AC po okresie 30 dni od jej zawarcia. Jeżeli kierowca znalazł lepszą ofertę, musi niestety zaczekać do końca obowiązywania obecnej polisy. Jest to kolejny przypadek, w którym – przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie komunikacyjne – warto bardzo dokładnie sprawdzić oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Ceny autocasco potrafią być bardzo zróżnicowane, a jak wiadomo tego typu ochrona stanowi spore obciążenie dla portfela, dlatego i w tym przypadku należy szukać oszczędności.

Zmiana ubezpieczyciela OC krok po kroku – podsumowanie

Jak widać, zmiana ubezpieczyciela OC nie jest bardzo skomplikowana i w wielu sytuacjach warto się na nią zdecydować Ogromnym wsparciem dla kierowców, którzy chcą zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, jest kalkulator OC i AC. Pozwala on na poznanie ofert różnych firm w zaledwie kilka minut – bez konieczności czasochłonnego przeszukiwania stron internetowych czy powtarzania kalkulacji. Warto regularnie sprawdzać, jak zmienia się oferta na rynku ubezpieczeń, ponieważ w niektórych przypadkach zmiana ubezpieczyciela OC może wiązać się z bardzo dużymi oszczędnościami – a każdy kierowca świetnie zdaje sobie sprawę, że oszczędności związane z samochodem zawsze są na wagę złota.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty