Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie OC – na co uważać przy sprzedaży lub zakupie pojazdu?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Ubezpieczenie OC – na co uważać przy sprzedaży lub zakupie pojazdu?

Samochody używane są bardzo popularne wśród polskich kierowców. Zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży takiego pojazdu, należy jednak pamiętać o kilku formalnościach. Szczególnie istotne jest poinformowanie ubezpieczyciela o transakcji. Niestety, nie każdy kierowca wie, że niedopełnienie tego obowiązku może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Formalności po sprzedaży lub zakupie używanego auta

W każdym przypadku po dokonaniu transakcji, której przedmiotem było używane auto, należy poinformować o niej firmę ubezpieczeniową. Od początku 2021 roku czas na przerejestrowanie samochodu został skrócony ze 180 na 30 dni. Czas ten został wydłużony z powodu pandemii, która spowodowała szereg utrudnień. Wraz z początkiem 2021 roku jednak ponownie wrócono do poprzednich regulacji, w związku z czym kierowcy mają 30 dni na przerejestrowanie używanego samochodu.

Kluczową kwestią jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o tym, że samochód zmienił właściciela. Musi to zrobić zarówno sprzedawca, jak i nabywca! Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 14 dni od daty dokonania transakcji.

"Choć w tym przypadku nie ma bezpośrednich finansowych sankcji, to gdy sprzedajemy samochód, warto pamiętać, by zawiadomić o tym ubezpieczyciela, we własnym interesie" – przypomina Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeń Porówneo. Wystarczy informacja zawierająca dane nabywcy, takie jak imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i PESEL. Jeśli nabywcą była firma, to należy podać jej nazwę, adres siedziby i numer REGON.

Jakie pułapki czyhają na kierowców?

Kupując używany samochód, przejmujemy również OC, które wykupione było przez poprzedniego właściciela. Z jednej strony jest to bardzo korzystne – można w dalszym ciągu korzystać z polisy, nie trzeba więc kupować nowej. A to spora oszczędność. Z drugiej jednak – kryje się tutaj kilka pułapek. Czyhają one zarówno na sprzedawcę, jak i na nowego właściciela pojazdu.

Na co powinien uważać sprzedawca?

W sytuacji, gdy nowy właściciel spowoduje wypadek, a ubezpieczyciel nie zostanie poinformowany, że auto zmieniło właściciela, obciążone zostanie konto osoby, która auto sprzedawała. Wszelkie informacje o polisach OC i AC gromadzone są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W bazie znajdują się dane o tym, czy dany pojazd jest ubezpieczony, w jakiej firmie i przez kogo, a także informacje o spowodowanych wypadkach i wypłaconych odszkodowaniach. Jeśli więc poprzedni właściciel auta w bazie UFG nadal będzie figurował jako obecny właściciel, a z danego OC zostanie wypłacone odszkodowanie, to firmy ubezpieczeniowe uwzględnią ten fakt przy obliczaniu kolejnej składki OC. A to wszystko stanie się pomimo faktu, że dana osoba nie tylko nie spowodowała tego wypadku, ale też nie jest już właścicielem samochodu!

Warto także wspomnieć o sytuacji, gdy ubezpieczenie OC opłacane było w ratach. Jeśli samochód został sprzedany przed datą zapłaty drugiej raty, to wezwanie do jej zapłaty otrzyma… poprzedni właściciel. Jeśli składka nie zostanie opłacona, ubezpieczyciel ma prawo wezwać do zapłaty właśnie jego – mimo tego, że nie jest już właścicielem samochodu. Przepisy mówią bowiem jasno, że sprzedawca ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki – do czasu poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu i przesłania danych nabywcy. Widać więc, że nie warto zaniedbywać obowiązku poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.

A co z nowym właścicielem?

To jednak nie koniec pułapek. Okazuje się, że negatywne konsekwencje niezgłoszenia zmiany właściciela ubezpieczycielowi mogą dotknąć także nabywcę pojazdu. Osoby, które kupiły używany pojazd, powinny uważać przede wszystkim na to, aby auto było ubezpieczone w sposób ciągły. W 2021 roku mandat za brak ubezpieczenia OC może wynieść ponad 5000 zł. Z danych UFG wynika, że wielu kierowców otrzymuje taką karę właśnie z tego powodu, że po zakupie używanego samochodu nie dopilnowali oni kwestii obowiązkowej polisy.

Jak to możliwe? Wiele osób wychodzi z założenia, że polisa poprzedniego właściciela zostaje automatycznie przedłużona na kolejny rok. Nie jest to prawda – jeśli auto zmieni właściciela, ubezpieczenie OC wygaśnie wraz z planowaną datą, a samochód od tego momentu nie będzie ubezpieczony. Należy więc zapamiętać datę, do której obowiązuje polisa i w odpowiednim momencie zadbać o nowe ubezpieczenie.

Warto również uważać na nieuczciwych sprzedawców. Zdarza się, że sprzedawca przekazuje nabywcy ubezpieczenie OC, które ma obowiązywać jeszcze przez kilka miesięcy. Nowy właściciel cieszy się z polisy, jednak – kiedy tylko zabiera auto – sprzedawca wypowiada umowę ubezpieczenia, a nowy właściciel, nie będąc tego świadomym, porusza się nieubezpieczonym pojazdem. Istotne jest więc, aby upewnić się, że dana polisa w dalszym ciągu obowiązuje, a auto posiada ważne ubezpieczenie OC. Uwaga: UFG jest bardzo skuteczny w wykrywaniu wszelkich przerw w OC, a także bezwzględny w dochodzeniu kary. W ekstremalnych sytuacjach cała sprawa może zakończyć się zajęciem konta przez Urząd Skarbowy – choć takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, bowiem UFG sprawnie informuje o braku OC.

Nie zwlekaj z poinformowaniem ubezpieczyciela

Jak widać, pułapki przy zmianie właściciela używanego auta czyhają zarówno na sprzedawcę, jak i na nabywcę takiego pojazdu. Niezależnie od tego, po której stronie jesteś, koniecznie zadbaj o to, aby jak najszybciej poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o transakcji. W ten sposób uchronisz się przed wieloma negatywnymi konsekwencjami.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty