Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Bezpieczne ferie zimowe – jak przygotować dziecko na wyjazd? | Porówneo

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Bezpieczne ferie zimowe – jak przygotować dziecko na wyjazd? | Porówneo

Początek roku to czas, kiedy dzieci mogą cieszyć się feriami zimowymi. Choć dla dorosłych jest to z reguły czas wyzwań zawodowych, dzieci mogą zająć się zabawą i zimowymi wakacjami. Jeśli Twoje dziecko po raz pierwszy wyjeżdża na ferie zimowe, sprawdź, jak możesz przygotować je na wyjazd.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jako rodzic z pewnością wiesz, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. W domu możesz zadbać o to samodzielnie, starając się chronić malucha przed wszystkimi zagrożeniami. Kiedy jednak wyjeżdża na ferie, nie masz nad dzieckiem pełnej kontroli i musisz zdać się na nauczycieli i opiekunów. Co możesz zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie ferii zimowych? Przede wszystkim upewnij się, czy wyjazd został zgłoszony do Kuratorium Oświaty. Informacje na ten temat możesz znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. To właśnie w tej instytucji zgłaszane są wszystkie wyjazdy z dziećmi – dzięki temu masz pewność, że wycieczka została w odpowiedni sposób zorganizowana. Dodatkowo sprawdź, jakie atrakcje są przewidziane na czas wyjazdu. Możesz poprosić opiekunów o przygotowanie kopii – w ten sposób będziesz wiedział, gdzie w danym momencie znajduje się dziecko.

Przypomnij dziecku o najważniejszych zasadach

Skoro Twój maluch wyjeżdża na ferie zimowe, z pewnością skończył już zerówkę. Możesz więc wyjaśnić mu, w jaki sposób może samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wytłumacz mu, że powinno unikać zbiorników wodnych, rozmów z nieznajomymi czy oddalania się od grupy. Prawdopodobnie Twoje dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tych zasad, jednak przed wyjazdem warto mu o nich przypomnieć. Dodatkowo zostaw dziecku informację, pod jakimi numerami telefonu możesz kontaktować się z Tobą, z innymi dorosłymi z rodziny lub z pogotowiem czy policją.

Podczas rozmowy z dzieckiem przypomnij mu o kilku zasadach:

  • unikanie otwartych zbiorników wodnych i zakaz wchodzenia na zbiorniki zamarznięte, takie jak rzeki,
  • nieoddalanie się od grupy, w szczególności od opiekunów wycieczki czy od bazy noclegowej,
  • zjeżdżanie na sankach czy nartach tylko w wyznaczonych miejscach, z daleka od drogi i ruchu samochodowego,
  • ostrożność w czasie walki na śnieżki – dbanie zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i kolegów i koleżanek,
  • zgłaszanie wszelkich problemów opiekunom wycieczki – złego samopoczucia, problemów zdrowotnych czy nawet awarii w pokoju.

Dobrym rozwiązaniem będzie przyszycie na kurtce dziecka dużych, jasnych odblasków. Dzięki temu będzie ono o wiele lepiej widoczne. Co prawda w ostatnich latach śnieg nas nie rozpieszcza, jednak w górach może być go całkiem sporo – dlatego, jeśli Twój maluch wyjeżdża np. do Zakopanego, koniecznie spakuj mu odpowiednie obuwie (najlepiej dwa komplety), grubą kurtkę, kilka par rękawic, swetry, ciepłe spodnie oraz czapkę i szalik. Pamiętaj, że w czasie zabawy na śniegu dziecko może przemoczyć ubrania, dlatego koniecznie spakuj mu zapasowy komplet. Postaraj się również przypomnieć dziecko o rozwieszaniu mokrej odzieży.

dzieci na sankach

Bezpieczne ferie zimowe – podsumowanie

Ferie zimowe to dla dziecka czas wielu emocji i wspaniałych przygód, jednak dla rodziców może to być bardzo stresujące doświadczenie. Jeśli Twoje dziecko po raz pierwszy wyjeżdża na ferie, postaraj się dobrze je przygotować i zadbać o każdy szczegół – zarówno podczas rozmowy o bezpieczeństwie, jak i w czasie pakowania. Dzięki temu Twój maluch będzie dobrze przygotowany do wyjazdu. Pamiętaj też, że dziecko jest pod opieką wykwalifikowanych opiekunów, a kiedy za nim zatęsknisz – zawsze możesz do niego zadzwonić.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty