Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Co można mieć w bagażu podręcznym? | Porówneo

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Co można mieć w bagażu podręcznym? | Porówneo

Każdy wyjazd, zwłaszcza tych znajdujących się daleko miejsc, wiąże się z lotem samolotem. Co za tym idzie, trzeba wziąć ze sobą odpowiedni bagaż. Wiele osób pomyśli sobie: co jest trudnego w spakowaniu walizki na wyjazd? Otóż nie jest to wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza spakowanie bagażu podręcznego! Sprawdź, co możesz spakować do bagażu podręcznego i czego musisz unikać!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jakie wymiary może mieć bagaż podręczny?

Wymiary bagażu podręcznego różnią się w zależności od tego, jaką linią lotniczą się podróżuje. Większość tanich linii lotniczych ma jednak dozwolone takie same wymiary. Wynoszą one 50x40x20 cm. Co ważne,w wymiarach tych trzeba liczyć także kółka i uchwyty. Jeśli chodzi o wagę, musi ona wahać się między 8 a 10 kg. Niektóre linie lotnicze oprócz bagażu podręcznego pozwalają także na zabranie dodatkowego małego bagażu, na przykład torebki, reklamówki czy torby z aparatem, jednak nie wszystkie. Należy to dokładnie sprawdzić przed wylotem, aby nie mieć później niepotrzebnych problemów na lotnisku. Wiele sklepów oferuje małe walizki w rozmiarze typowego bagażu podręcznego, tak zwane kabinówki. Kupując taką walizkę nie trzeba się martwić, czy torba ma dobre wymiary, czy też nie. Jeśli chodzi o ilość bagażów podręcznych obowiązuje limit – jedna sztuka na głowę. Kiedy już spakujesz swoją walizkę, upewnij się jeszcze raz dokładnie, czy ma ona wymiary akceptowane przez wybraną przez Ciebie linię lotniczą oraz czy nie przekracza limitu wagi. W innym wypadku może ona na lotnisku zostać potraktowana jako bagaż rejestrowany, za który trzeba dodatkowo zapłacić – musisz więc na to uważać. W większości linii lotniczych bagaż podręczny nie podlega opłatom i każdy podróżujący ma prawo do bezpłatnego przewiezienia jednej sztuki takiego bagażu.

Co można zabrać do bagażu podręcznego?

Bagaż podręczny, jak sama nazwa wskazuje, będzie się znajdować blisko, pod ręką – musi więc zawierać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Pakując się na wyjazd należy pamiętać o limitach, które obowiązują na podkładach większości tanich linii lotniczych. Obejmują one głównie kosmetyki, napoje, alkohol i żywność. Na pokład samolotu można wnieść maksymalnie 1 l płynów podzielony na opakowania o maksymalnej pojemności 100 ml. Jeśli chodzi o napoje alkoholowe, w walizce może się znaleźć ten o maksymalnej zawartości alkoholu 70% oraz w opakowaniu o maksymalnej pojemności 100 ml. To samo tyczy się napojów i produktów płynnych takich jak jogurt czy galaretka. Jeśli limit płynów wynosi 1 l, to w Twojej walizce może być maksymalnie 10 pojemników po 100 ml. Co ważne, u większości linii lotniczych płyny w bagażu podręcznym należy włożyć do jednej, przezroczystej, plastikowej i zamykanej torebki o wymiarach 20x20 cm. Pamiętaj, że podczas prześwietlania bagażu będziesz musiał wyjąć torebkę z płynami na zewnątrz.

Co jeszcze można zabrać do bagażu podręcznego i jak się spakować?

Przed pakowaniem się na wyjazd, oprócz dostosowania się do limitów dotyczących płynów oraz rozmiarów i wagi bagażu, warto także poszukać na stronie swojego przewoźnika tabeli ze szczegółową listą przedmiotów, które można wnieść ze sobą na pokład. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie przewozisz nic nielegalnego i niedozwolonego i będziesz mógł cieszyć się spokojną podróżą. Jeśli chodzi o rzeczy, które na pewno mogą się znaleźć w bagażu podręcznym, są to wybrane sprzęty medyczne, na przykład ciśnieniomierz, a także leki – zarówno te ogólnodostępne jak i na receptę. Przed pakowaniem bagażu podręcznego, warto wcześniej zaopatrzyć się w małe plastikowe butelki o pojemności 100 ml, które można kupić na przykład w drogerii. Żeby zmieścić się w limitach, warto pamiętać o tym, by brać same najpotrzebniejsze rzeczy, na przykład szampon z odżywką 2 w 1, dzięki czemu będzie można to spakować w jednej butelce. Jeśli chodzi o ręcznik, który zajmuje w walizce zdecydowanie za dużo miejsca, warto wcześniej zaopatrzyć się w specjalny ręcznik turystyczny, który po złożeniu zajmuje o wiele mniej miejsca, a po rozłożeniu ma takie same wymiary jak ręcznik standardowy. Chcąc umieścić ostre przedmioty w walizce, należy sprawdzić wcześniej, czy można je przewieźć. Jednym z najczęściej przewożonych ostrych narzędzi jest jednorazowa maszynka do golenia. Wkładając ją do bagażu podręcznego, trzeba mieć ją wcześniej zabezpieczoną specjalnie przeznaczoną do tego nakładką. Warto uważać na perfumy pakowane do walizki. Jeśli będą one miały więcej niż 100 ml, mogą zostać wyrzucone przez osoby kontrolujące bagaże. Jeśli chodzi o alkohol i wyroby tytoniowe, przed przewiezieniem, należy wcześniej zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego się leci. Przydatnym trikiem, żeby w walizce zmieściło się więcej przedmiotów jest rolowanie wszystkiego, czyli ubrań, bielizny czy ręcznika. Dzięki zwinięciu w rulon ubrania będą zajmowały o wiele mniej miejsca, przez co będzie można ich więcej zabrać. Dodatkowo aż tak bardzo się nie pogniotą. Po zrolowaniu należy je umieścić na samym dole bagażu. Na górze należy położyć plastikową torbę z kosmetykami i sprzęt elektroniczny, żeby szybko można było je wyjąć podczas kontroli bagażu. Należy pamiętać o tym, że bagaż podręczny charakteryzuje się małą wielkością i pojemnością – warto więc wykorzystać każde możliwe miejsce na spakowanie tego, co potrzebne. W tym celu można na przykład włożyć zrolowane skarpetki czy koszulki do butów.

W jakim przypadku limity płynów nie obowiązują?

Jest kilka sytuacji, w których nie trzeba się stosować do limitów płynów wnoszonych na pokład. Dotyczy to na przykład osób podróżujących z niemowlęciem – wtedy można przewieźć tyle mleka, mleka w proszku, sterylizowanej wody i jedzenia, ile dziecko będzie potrzebować podczas lotu. Należy pamiętać, że będzie trzeba wszystko wyjąć i pokazać podczas kontroli na lotnisku. Limitom nie podlegają także leki w płynie. Nie muszą one również mieścić się w plastikowej torebce na płyny, ale trzeba pamiętać o tym, że trzeba będzie je wyjąć podczas kontroli.

Czy oprócz bagażu podręcznego można zabrać na pokład coś jeszcze?

Wiele osób przed wylotem zastanawia się, czy oprócz bagażu podręcznego, może zabrać na pokład samolotu coś jeszcze, na przykład laptopa, aparat fotograficzny czy też małą torebkę damską lub męską. Niestety – w większości tanich linii lotniczych – odpowiedź brzmi: nie. Jeśli chodzi o inne linie lotnicze (przede wszystkim rejsowe), zazwyczaj pozwalają one na wniesienie jednej dodatkowej małej torby oprócz bagażu podręcznego. Pamiętaj: wszystkie niezbędne informacje znajdziesz zawsze na stronie danego przewoźnika!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty