Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Turcja to kraj, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Z jednej strony można w nim znaleźć mnóstwo śladów starożytności, z drugiej widoczne są wpływy zachodniej cywilizacji. W połączeniu z unikalną, orientalną atmosferą i niezwykłymi krajobrazami, Turcja może stać się idealnym miejscem na wakacje. Z drugiej jednak strony wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Turcji jest bezpieczne. Czy wyjazd do tego kraju to dobry pomysł?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sytuacja w Turcji – jak wygląda obecnie?

Od 2016 do drugiej połowy 2018 roku w Turcji obowiązywał stan wyjątkowy. Nadal jednak kraj boryka się z wieloma problemami i uwikłany jest w skomplikowane konflikty z sąsiadami, a widok wojska na ulicy nie jest niczym wyjątkowym. Oprócz tego Turcja targana jest wieloma problemami wewnętrznymi. Największe zagrożenie w Turcji bez wątpienia stanowią ataki terrorystyczne. Pomimo zniesienia stanu wyjątkowego uprawnienia organów bezpieczeństwa są w Turcji bardzo szerokie. Na porządku dziennym są kontrole ludności, na przykład pasażerów w autobusach czy turystów, mieszkających w hotelach.

Turcja – ostrzeżenia polskiego MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wizytę we wschodnich rejonach Turcji. Na stronie internetowej MSZ znaleźć można regularnie aktualizowane informacje na temat tego, czy w Turcji jest bezpiecznie. Planując podróż do tego kraju należy sprawdzić, które obszary mogą stanowić zagrożenie Obecnie MSZ odradza wizyty w regionach, które graniczą z Syrią i Irakiem – sytuacja tam jest przez cały czas bardzo napięta, co może być niebezpieczne dla turystów. W szczególności należy unikać okręgów Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari, ponieważ zagrożenie atakiem terrorystycznym jest tam bardzo wysokie. Oprócz tego MSZ odradza podróże, które nie są konieczne, do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią oraz do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. Jeśli nie ma konieczności wyjazdu w te tereny, warto z niego zrezygnować. Według MSZ inne tereny Turcji są stosunkowo bezpieczne, jednak należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Które tereny Turcji są bezpieczne?

Choć konflikty na granicy Turcji z Syrią i Irakiem mogą stanowić ogromne zagrożenie, turyści chętnie odwiedzają bardziej bezpieczne tereny kraju. Największym powodzeniem cieszy się Riwiera Turecka, do której można zaliczyć Antalyę i Alanyę. Wyjazd do Riwiery Tureckiej to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie rozrywkę – ogromna ilość restauracji i klubów sprawia, że turyści nie mogą się nudzić. Alternatywą jest Turcja Egejska – nieco spokojniejsze miejsce, obfitujące w malownicze plaże. Dla wielu turystów punktem obowiązkowym podczas wycieczki do Turcji jest Stambuł. Miasto kusi ogromną różnorodnością kulturową i wyjątkowymi zabytkami. Hagia Sofia, Błękitny Meczet czy wieża Galata przyciągają miliony turystów z całego świata. W tych rejonach jest stosunkowo bezpiecznie – niemniej jednak warto pamiętać o tym, że zagrożenie atakami terrorystycznymi nadal jest wysokie. Przed wyjazdem należy zadbać o ubezpieczenie turystyczne, a w trakcie podróży trzeba pamiętać o środkach bezpieczeństwa.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Turcji?

Podróżując po Turcji należy pamiętać o tym, aby przez cały czas mieć przy sobie dokument tożsamości – najważniejszy dla organów bezpieczeństwa jest paszport. Jest to niezbędne w związku z duża liczbą kontroli, również wśród turystów. Z uwagi na duże zagrożenie atakami terrorystycznymi, podczas podróży do Turcji należy unikać zgromadzeń dużych grup ludności – nie tylko w centrum miasta, ale też w kurortach, które znajdują się przy plaży. Nie należy zanadto zbliżać się do instytucji publicznych, takich jak urzędy czy gmachy rządowe. Oprócz tego warto przez cały czas śledzić komunikaty prasowe i stosować się do zaleceń władz Turcji – w szczególności tych, które są przeznaczone dla turystów. MSZ przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności w związku z dużą ilością gwałtów i przypadków przemocy wobec kobiet. W szczególności młode kobiety nie powinny podróżować po Turcji samodzielnie, a także wynajmować pokoi w mieszkaniach z nieznanymi osobami. Należy także zwracać uwagę na napoje i jedzenie w restauracjach czy klubach – sprawcy gwałtu często używają środków chemicznych, które wprowadzają potencjalną ofiarę w stan narkotyczny. Na porządku dziennych są rozboje, kradzieże czy wyłudzanie pieniędzy. Bardzo często dochodzi również do namawiania do przewozu narkotyków – w Turcji posiadanie środków odurzających jest karane bardzo surowo, dlatego nigdy nie należy przystawać na tego typu propozycje. Podróżując po Turcji warto pamiętać o tym, że nie należy fotografować gmachów państwowych, obiektów wojskowych i posterunków policji. Może to stanowić podstawę do zatrzymania. Organy bezpieczeństwa w Turcji śledzą również aktywność obywateli i turystów w internecie. Z tego powodu nie należy umieszczać żadnych obraźliwych komentarzy – w przeciwnym wypadku władze mogą zdecydować się na wydalenie danej osoby z kraju. Dodatkowo należy pamiętać o standardowych środkach bezpieczeństwa, takich jak unikanie wychodzenia samotnie po zmroku, wybieranie bardziej uczęszczanych dróg czy unikanie rozmów z nieznajomymi.

Czy w Turcji jest bezpiecznie – podsumowanie

Niektóre tereny Turcji mogą być bardzo niebezpieczne, jednak zachodnia część kraju nie stanowi zagrożenia dla turystów. W związku z niezwykłym klimatem, panującym w Turcji, a także ogromną ilością zabytków i atrakcji, liczba osób, które odwiedzają ten kraj, rośnie z roku na rok. Miejsca takie jak Riwiera Turecka czy Turcja Egejska wydają się bezpieczne. Osoby, które zdecydują się na wyjazd do Turcji, powinny jednak pamiętać o wszelkich środkach ostrożności.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty