Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Czy warto ubezpieczyć pracownika na czas zagranicznej podróży służbowej?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Czy warto ubezpieczyć pracownika na czas zagranicznej podróży służbowej?

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej i chętniej wysyłają swoich pracowników w zagraniczne podróże służbowe. To doskonały sposób na to, by rozszerzyć horyzonty firmy, zwiększyć zasięg i zdobyć większy udział w rynku. Podróże służbowe są doskonałą okazją do nawiązania kontaktów i zbudowania nowych relacji biznesowych, które mogą w przyszłości zaowocować. Takiego pracownika trzeba jednak odpowiednio do podróży przygotować i w czasie jej trwania odpowiednio zabezpieczyć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Koszty podróży

Podróż służbowa pracownika to w całości koszt pracodawcy. To i tak dodatkowy obowiązek dla osoby zatrudnionej, musi więc przeznaczyć na jego realizację dodatkowy czas, w tym też ten prywatny. Właśnie dlatego, że jest to zaangażowanie znacznie wykraczające podstawowe obowiązki, nie może być też związane z dodatkowymi wydatkami. Mało tego, to przedsiębiorca powinien dodatkowo zapłacić pracownikowi również za wspomniany ponadprogramowy czas, który pracownik przeznacza na wyjazdy służbowe. Skoro koszty związane z podróżą i pobytem w miejscu docelowym pokrywa pracodawca, co w sytuacji, gdy w czasie podróży zagranicznej zdarzy się wypadek, w którym poszkodowany będzie właśnie pracownik? Oczywiście, miejscowe służby medyczne z pewnością podejmą się wszystkich niezbędnych procedur, które będą miały służyć ratowaniu życia i zdrowia, jednak za ich pracę, ktoś musi zapłacić. W takiej sytuacji pracodawca nie powinien obciążać kosztami leczenia pracownika, ponieważ to z jego inicjatywy ów pracownik się tam znalazł i to na jego zlecenie tam pojechał. Koszty leczenia w czasie podróży zagranicznej mogą sięgać kilkunastu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Taka kwota, nawet dla dużego przedsiębiorstwa może być bardzo poważnym obciążeniem. W efekcie, zamiast korzyści z podróży będą z niej płynęły wyłącznie straty.

Ubezpieczenie pracownika w podróży

Tego czarnego scenariusza można uniknąć. Rozwiązaniem jest tutaj ubezpieczenie turystyczne dla pracownika, który wyjeżdża w zagraniczną podróż służbową. Oczywiście, takie ubezpieczenie powinien wykupić i opłacić pracodawca. To on wysyła pracownika i powinien ponieść wszystkie koszty związane z jego podróżą. Polisy turystyczne nie są drogimi zakupami. W dużej mierze ich cena zależy od czasu trwania pobytu za granicą. Wyjazdy służbowe zwykle nie są długie, więc i składka za ubezpieczenie podróżne nie będzie wysoka.

Czy warto inwestować w ubezpieczenie dla pracownika?

Statystycznie jednoznacznie wynika, że nie każdy podróżny ulega wypadkowi. Ta informacja może sugerować, że inwestycja w ubezpieczenie, które być może się nie przyda, będzie stratą pieniędzy. Nic bardziej mylnego. Statystyka, oczywiście bazuje na faktycznych wydarzeniach i uśrednia je dla pokazania ogólnej tendencji czy prawidłowości. Jednak, statystyka nie jest w stanie wskazać, kiedy coś się wydarzy i kiedy do nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie. Skoro tak, trudno przewidzieć, która z podróży służbowych skończy się źle. Właśnie dlatego należy zakładać, że każda z nich jest takim ryzykiem obarczona. Przyjmując to założenie, pracodawca za każdym razem ubezpieczy pracownika. Koszt takiej polisy waha się od kilkudziesięciu do nieco ponad stu złotych. Nie są to duże pieniądze, a firma nie poniesie dużych strat, nawet jeżeli polisa nie zostanie wykorzystana. Jeżeli jednak dojdzie do zdarzenia, a ubezpieczenia nie będzie, to firma może ponieść kosztu rzędu nawet kilkuset złotych, a to już jest odczuwalna kwota. Zestawiając ze sobą dwie wartości (kilkadziesiąt złotych i kilkaset tysięcy złotych) można bardzo łatwo sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w takie ubezpieczenie warto inwestować. Podsumowując, ubezpieczenie pracownika to rozwiązanie, które chroni nie tylko osobę wyjeżdżającą za granicę, ale również całe przedsiębiorstwo. Jest to wiec bardzo korzystne rozwiązanie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty