Czym grozi brak ubezpieczenia na wakacjach za granicą?
Wycieczki zagraniczne są coraz bardziej popularne. Cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie te kraje, które swoim klimatem różnią się od Polski. Dzięki temu można zaznać nie tylko doskonałej pogody, ale również ciepłych kąpieli w morzu, można podziwiać wspaniałe, niespotykane widoki i poznawać nowe kultury. Warto również zadbać o nieco bardziej przyziemną część swojego podróżowania, jaką jest odpowiednie ubezpieczenie, bo jeżeli go nie będzie, jakie mogą być tego skutki?
Czemu służy polisa turystyczna?
Ubezpieczenie podróżne w czasie pobytu za granicą to nic innego, jak zabezpieczenie własnego majątku. Dzięki polisie, wszelkie zdarzenia wymagające ratowania lub podjęcia różnorodnych procedur medycznych zostaną sfinansowane z pieniędzy pochodzących właśnie z ubezpieczenia. Wyjeżdżając za granicę można ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wówczas, gdyby doszło do wypadku, na skutek którego ubezpieczony złamie rękę lub nogę, będzie hospitalizowany lub nawet operowany, to towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie na siebie koszty jego leczenia i wszelkie zabiegi zostaną sfinansowane z pieniędzy z odszkodowania. Podobnie rzecz się ma w przypadku ubezpieczenia na wypadek nagłej choroby, która pojawi się w czasie pobytu za granicą. Tego rodzaju polisy często są uzupełnione i wzbogacone o dodatkowe elementy ochrony, ściśle związane z pobytem za granicą. Warto więc sprawdzić, czy oferta ubezpieczenia obejmuje również transport medyczny, akcję poszukiwawczą, akcję ratunkową i temu podobne zdarzenia. Bardzo ważne jest również sprawdzenie, jakie są wyłączenia z ubezpieczenia, ponieważ to są sytuacje, które zwalniają towarzystwo z odpowiedzialności finansowej.
Przeczytaj więcej: Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?
Skutki braku ubezpieczenia na wakacjach za granicą
Podejmując decyzję o rezygnacji z tego rodzaju ochrony, warto się zastanowić nad tym, jakie skutki to działanie może wywołać. Nie jest oczywiście powiedziane, że każdy wyjazd zagraniczny musi się skończyć wypadkiem czy chorobą. Nie można tego jednak wykluczyć, że właśnie teraz w czasie pobytu za granicą coś się wydarzy. Przyjmując takie założenie, należy się zastanowić, jakie koszty będzie trzeba ponieść, lecząc się za granicą na własny rachunek, z tym bowiem wiąże się rezygnacja z ubezpieczenia.
Przeczytaj więcej: Czym grozi brak ubezpieczenia na wakacjach za granicą?
Koszt samej hospitalizacji, bez uwzględniania jakichkolwiek procedur medycznych, czyli tak zwane koszty hotelowe wynoszą od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą różnego rodzaju badania, konsultacje, diagnozy i działania. Jeżeli chory będzie potrzebował dodatkowo operacji, to koszt wzrasta o kwoty od kilkudziesięciu tysięcy złotych aż do kilkuset tysięcy – czy to są pieniądze, które ktokolwiek chciałby spłacać po powrocie z wakacji? Czasem zdarza się tak, że chory nie może wrócić do domu za pomocą normalnego środka transportu. Potrzebny jest do tego celu specjalistyczny transport medyczny. Bez opłacenia zaliczki, może się okazać, że nie jest możliwe skorzystanie z niego. To natomiast wymusza konieczność dalszego pobytu w szpitalu zagranicznym, a to generuje kolejne koszty. W ten sposób nakręca się spirala zadłużenia, a to tylko utrudnia opuszczenie tej patowej sytuacji. Podsumowując, brak ubezpieczenia w czasie wakacji za granicą może poskutkować tym, że podróżny zamiast miłych wspomnień z wakacji przywiezie z nich horrendalne długi.