Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Jak odzyskać składkę za niewykorzystane ubezpieczenie podróżne?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Jak odzyskać składkę za niewykorzystane ubezpieczenie podróżne?

Zaplanowałeś urlop, jednak epidemia koronawirusa sprawiła, że musiałeś z niego zrezygnować? W związku z panującą na świecie sytuacją, większość biur podróży odwołuje zaplanowane wycieczki. Sprawdź, czy w takim sytuacji przysługuje Ci zwrot kosztów i w jaki sposób możesz odzyskać niewykorzystane ubezpieczenie podróżne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Odwołany wyjazd – czy można odzyskać pieniądze?

Obecna sytuacja, związana z epidemią koronawirusa, nie pozostawia wątpliwości – w najbliższych tygodnia, a może nawet miesiącach, wszystkie zagraniczne podróże, zarówno urlopy, jak i wyjazdy służbowe, nie będą mogły się odbyć. Linie lotnicze zawiesiły większość lotów, a granice państw zostały zamknięte. Osoby, które zaplanowały urlop na kwiecień lub maj 2020, z pewnością są mocno zaniepokojone tą sytuacją i zadają sobie pytanie, czy uda im się odzyskać pieniądze, wpłacone do biura podróży?

Zacznijmy od tego, że epidemia koronawirusa ze szczególną mocą uderzyła w biura podróży. Właśnie dlatego „tarcza antykryzysowa" zawiera zapisy, które mają uchronić biura podróży przed upadkiem. W myśl tarczy, to klienci mają kredytować zarówno biura podróży, jak i linie lotnicze, aby mogły one przetrwać trudny czas pandemii. O co dokładnie chodzi? Otóż w normalnych warunkach, w sytuacji kiedy wyjazd zostanie odwołany nie z winy klienta, biuro podróży ma 14 dni na zwrot pieniędzy. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie i zwrot ten może nastąpić w ciągu 180 dni. Oznacza to, że klienci zaczekają na swoje pieniądze nawet pół roku. Oprócz tego biura podróży mogą zaoferować klientom vouchery – nie powinny one jednak być mniej warte, niż koszt podróży, wykupionej przez klienta.

Oczywiście taka sytuacja jest bardzo korzystna dla biur podróży, jednak mniej dla klientów, którzy… również mogą stracić płynność finansową z powodu koronawirusa. W przypadku braku możliwości wykonywania pracy czy też upadku firmy w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, kilka lub kilkanaście tysięcy złotych zwrotu za odwołaną podróż mogłoby uratować domowy budżet. Niestety, na ten moment klienci biur podróży muszą zaczekać, a pieniądze mogą wpłynąć na konto nawet na koniec lata.

Niewykorzystane ubezpieczenie podróżne – czy można je odzyskać?

Ubezpieczenie podróżne to podstawa bezpieczeństwa w czasie zagranicznego wyjazdu. Odpowiednia polisa turystyczna pokryje nie tylko koszty leczenia za granicą, ale też – w wielu przykładach – pokryje koszty transportu do kraju czy umożliwi uzyskanie odszkodowania w razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu. Nic dziwnego, że większośc turystów decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego na czas wyjazdu za granicę – a często także na czas wakacji w Polsce.

Obecnie, w związku z epidemią koronawirusa, zagraniczne wakacje zostały odwołane. Wiele osób zastanawia się, czy wobec tego istnieje możliwość odzyskania niewykorzystanego ubezpieczenia podróżnego. W końcu wyjazd nie doszedł do skutku, więc towarzystwo ubezpieczeniowe nie musiało zapewniać osobie podróżującej ochrony zdrowotnej – a tym samym nie poniosło żadnych kosztów, więc klient powinien odzyskać swoje pieniądze.

A jak to wygląda w praktyce? Okazuje się, że towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo szybko zareagowały na obecną sytuację, oferując między innymi możliwość zwrotu niewykorzystanego ubezpieczenia turystycznego. Przykładem może być firma PKO, która zwróci swoim klientom składki za niewykorzystane ubezpieczenie zdrowotne w czasie epidemii. Podobnie zareagowała firma Link4, która podjęła decyzję, że wszyscy klienci otrzymają zwrot pieniędzy za niewykorzystane polisy turystyczne. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które musiały zrezygnować z wyjazdu. Możliwość otrzymania zwrotu na polisę turystyczną, która nie została wykorzystana, przynajmniej częściowo zrekompensuje konieczność odwołania upragnionych wakacji.

Jak odzyskać składkę za niewykorzystane ubezpieczenie podróżne? W pierwszej kolejności należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że podróż została odwołana. Nietrudno się domyślić, że obecnie do firm ubezpieczeniowej wpływa mnóstwo tego typu informacji. Po jej otrzymaniu ubezpieczyciel, przynajmniej w przypadku PKO czy Link4, zwróci składkę za niewykorzystane ubezpieczenie podróżne. To dobra wiadomość dla osób, które wykupiły wycieczkę jeszcze przed epidemią i obecnie muszą zaczekać kilka miesięcy na zwrot pieniędzy z biura podróży. W przypadku osób, które z powodu epidemii zmagają się z kłopotami finansowymi, możliwość odzyskania części wydatków na podróż, czyli składek za ubezpieczenie turystycznego, może przynajmniej trochę podreperować domowy budżet.

Niewykorzystane ubezpieczenie podróżne i odwołany wyjazd – podsumowanie

Niestety, otrzymanie zwrotu pieniędzy za odwołany wyjazd od biura podróży może potrwać nawet 180 dni. Na szczęście w przypadku niewykorzystanego ubezpieczenia turystycznego sprawa wygląda nieco inaczej. Firmy ubezpieczeniowe reagują na kryzys i starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiając otrzymanie składek. Warto dokładnie sprawdzić, jak to tej kwestii podchodzi dane towarzystwo ubezpieczeniowe i dopytać, czy istnieje możliwość zwrotu kosztów polisy turystycznej w przypadku, kiedy wyjazd został odwołany z powodu epidemii.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty