Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Jak płacić za granicą, aby nie narażać się na dodatkowe koszty? | Porówneo

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Jak płacić za granicą, aby nie narażać się na dodatkowe koszty? | Porówneo

Wyjazd za granicę wiąże się nie tylko z wypoczynkiem, ale także z wydawaniem pieniędzy. Często turyści zabierają ze sobą tylko kartę płatniczą, nie zdając sobie sprawy z opłat, jakie ponoszą. Warto już wcześniej zainteresować się przygotowaniem środków płatniczych na wyjazd, na przykład karty walutowej czy gotówki. Sprawdź, jak płacić za granicą, żeby nie narażać się na niepotrzebne koszty!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Trochę gotówki zawsze się przyda

Niestety wiele osób wyjeżdżając na wakacje za granicę, bierze ze sobą tylko kartę płatniczą. Jest to spory błąd. Oczywiście świat idzie do przodu i w dużej ilości miejsc można już płacić kartą, jednak warto pamiętać o tym, że nie wszędzie. Niezależnie od tego, gdzie wybierasz się na wakacje, zawsze znajdzie się jakieś miejsce, na przykład stoisko z pamiątkami, bazar czy knajpka, gdzie będzie można zapłacić tylko gotówką. A nie chciałbyś chyba przeżyć takiej sytuacji, gdzie kupisz coś i nie masz jak zapłacić, i to jeszcze w obcym kraju…

Jak korzystnie wymienić walutę?

Często osoby wyjeżdżające za granicę nie zawracają sobie głowy wcześniejszym przygotowaniem pieniędzy na wyjazd i robią to na ostatni moment. A to niestety zazwyczaj wychodzi dla nich niekorzystnie. Takie osoby często przypominają sobie o wymianie pieniędzy, na przykład podczas zakupów w galerii, kiedy zobaczą kantor, albo co gorsza – tuż przed wyjazdem na dworcu czy lotnisku. Pamiętaj – nigdy nie wymieniaj waluty na lotnisku albo na dworcu! W takich miejscach zawsze jest dużo drożej, czasem nawet o 15%. Teraz może wydawać Ci się, że to mało, jednak de facto przy wymianie dużej ilości pieniędzy, na przykład tysiąca złotych, te zaoszczędzone 15% robi już różnicę. Przed wymianą gotówki warto także sprawdzić w internecie, które kantory mają najlepsze kursy i wybrać się do tego najtańszego. Dobrym pomysłem jest także wypytanie rodziny i znajomych – być może ktoś z nich był ostatnio za granicą i wie, gdzie najbardziej opłaca się wymienić pieniądze?

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się także kantory internetowe, które pozwolą Ci zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Jak to działa i dlaczego wychodzi taniej? Otóż kantory internetowe mają mniejszą różnicę między kursem kupna i sprzedaży waluty. Żeby wymienić pieniądze, trzeba przelać je z konta bankowego, a następnie wypłacić w swoim banku. Przy wyborze kantoru internetowego, warto zwrócić uwagę, czy ma on status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP). Dzięki temu, jeśli kantor upadnie, masz większą szansę, że odzyskasz swoje pieniądze. Warto pamiętać także o tym, że jeśli wyjeżdża się do krajów egzotycznych, gdzie obowiązuje egzotyczna waluta – nie warto wymieniać jej w Polsce. Dlaczego? Otóż jeśli zostaną Ci jakieś pieniądze z podróży i będziesz chciał je zamienić z powrotem na złotówki w swoim kraju, to możesz na tym dużo stracić – nawet 25%! Znacznie bardziej opłaca się wymienić pieniądze na przykład na dolary i po przylocie do innego kraju wymienić je dalej na inną walutę.

Karta złotowa czy karta walutowa – co się bardziej opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy przed wyjazdem za granicę warto założyć sobie kartę walutową – odpowiedź brzmi – tak! Pytanie tylko – dlaczego? Zacznijmy od karty złotowej i od tego, dlaczego za granicą korzystanie z niej jest nieopłacalne. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, że transakcje kartą złotową ulegają przewalutowaniu. Nawet jeśli chciałbyś wypłacić pieniądze w bankomacie, banki często pobierają prowizję za tę usługę. Jeśli tego mało, to dodatkowo operator zagranicznej sieci bankomatów również może pobrać od Ciebie prowizję. Jest to po prostu nieopłacalne.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie karty walutowej w danej walucie, dzięki czemu unikniesz dodatkowych opłat za przewalutowanie. Coraz większa liczba turystów decyduje się na założenie takiej karty. Aby ją posiadać, należy założyć w banku subkonto w danej walucie. Zazwyczaj, żeby to zrobić, nie trzeba nawet wychodzić z domu – wszystko można załatwić poprzez bankowość elektroniczną. Kiedy już założysz sobie takie konto, będziesz mieć dwa sposoby na zasilenie go pieniędzmi. Pierwszy z nich to wpłacenie do banku gotówki wcześniej wymienionej w kantorze. Z kolei drugi sposób to wymiana środków zgodnie z kursem walutowym danego banku. Pamiętaj, żeby przed założeniem konta walutowego dokładnie przeanalizować warunki umowy, na którą się zgodzisz, żeby wiedzieć, jakie koszty będziesz musiał ponosić.

Jeśli często podróżujesz za granicę i wymiana waluty nie jest dla Ciebie jednorazowym incydentem, warto założyć sobie konto wielowalutowe. Na czym ono polega i czym różni się od konta walutowego? Jak sama nazwa wskazuje – takie konto pozwala Ci na płacenie pieniędzmi w różnych walutach, na przykład w euro, dolarach i funtach. Karty wielowalutowe nie są dostępne we wszystkich bankach – powinno się raczej pytać o nie w tych większych placówkach.

Inną opcją płatności za granicą są karty kredytowe. Raczej odradzamy ich używania, ponieważ zazwyczaj banki pobierają dużą prowizję za korzystanie z nich. Sprawdzą się one tylko w sytuacjach, kiedy wyjeżdżasz na bardzo krótki czas lub musisz jednorazowo wydać dużą sumę pieniędzy, jakich nie masz na swoim koncie. Często karty kredytowe są także wymagane przez wypożyczalnie samochodów. Jeśli więc planujesz na wyjeździe wypożyczyć auto, powinieneś założyć taką kartę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty