Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Jak odebrać bon turystyczny? Komu się należy i jak z niego korzystać?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jak odebrać bon turystyczny? Komu się należy i jak z niego korzystać?

Już od kilku dni osoby, które są uprawnione do otrzymania bonu turystycznego, mogą aktywować go w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Przy pomocy bonu można zapłacić między innymi za pobyt w hotelu czy za udział w imprezach turystycznych. Pod warunkiem, że dany pensjonat lub instytucja kulturalna wpisana jest na specjalną listę, przygotowaną przez Polską Agencję Turystyczną i zarejestrowana jest w PUE ZUS. Sprawdź, jak odebrać bon turystyczny, jak z niego skorzystać i komu się należy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Aktywacja bonów turystycznych trwa. Są pierwsze płatności

Wakacyjne 500+ ruszyło pełną parą. Od początku sierpnia Polacy mogli aktywować bon turystyczny, i chętnie skorzystali z tej możliwości. Jak podaje ZUS, już 1 sierpnia do godziny 12:00 aktywowano 51 tys. bonów. Ich łączna wartość wyniosła 44,6 mln złotych. Jednocześnie do godz. 12:00 1 sierpnia dokonano już 179 płatności bonem, wydając tym samym kwotę 186,5 tys. zł. To dopiero początek – program wakacyjnego 500+ wystartował dopiero na początku sierpnia, więc wiele osób nie zdążyło jeszcze aktywować bonu i wydać otrzymanych od rządu pieniędzy.

Jak odebrać bon turystyczny?

Jeśli Ty również nie odebrałeś jeszcze swojego bonu, być może zastanawiasz się, jak to zrobić. Jest to bardzo proste – podobnie jak w przypadku rządowego programu 500+. Wystarczy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych, m.in. m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Po potwierdzeniu poprawności danych przez system bon zostanie aktywowany.

A jak z niego skorzystać? Płatność bonem przebiega wyłącznie elektronicznie – osoby, które chcą skorzystać z takiej pomocy finansowej, nie otrzymują gotówki. Płatność będzie odbywać się przy pomocy specjalnego numeru i wygenerowanego kodu autoryzacyjnego, który dostarczany jest przy pomocy wiadomości SMS. Co bardzo ważne, bon nie musi być wykorzystywany jednorazowo – płatności można dokonywać do momentu wyczerpania całej kwoty.

Komu należy się 500+ na wakacje?

Bon turystyczny przyznawany jest dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem do 18 roku życia lub dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Szacuje się, że z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać około 6,5 mln dzieci. Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się do dochodu. Do odbioru bonu uprawnione są również osoby, które pracują za granicą. Przed aktywacją bonu należy sprawdzić, która z osób w rodzinie jest uprawniona do odbioru świadczenia 500+. To właśnie dla tej osoby w PUE widoczna będzie zakładka Polski Bon Turystyczny.

Jak korzystać z bonu?

Osoby, którym należy się bon turystyczny, niejednokrotnie zastanawiają się, gdzie można go wykorzystać. Lista miejsca stale się wydłuża. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoją chęć do uczestnictwa w akcji od 25 lipca. Całą listę przedsiębiorstw, które pozwalają na płatność przy pomocy bonu turystycznego można znaleźć na https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Jest to bardzo wygodna wyszukiwarka podmiotów, które akceptują bony turystyczne. Warto pamiętać o tym, że nazwa firmy może być inna niż nazwa marketingowa. Firmy można wyszukiwać zarówno po nazwie, jak i po miejscowości, co z pewnością jest ogromnym ułatwienie dla osób, które mają wybrany kierunek podróży.

Aby możliwe było skorzystanie z bonu turystycznego, dziecko, na które przyznano pomoc, musi uczestniczyć w wyjeździe lub w imprezie turystycznej. Nawet jeśli w związku z wiekiem dziecka udział w imprezie nie wiąże się z dodatkową płatnością, również można wykorzystać bon.

500+ na wakacje – pomoc dla branży turystycznej

Bony turystyczne dla rodzin z dziećmi mają na celu przede wszystkim pomoc dla całej branży turystycznej, która w istotny sposób ucierpiała w efekcie pandemii koronawirusa. Jednocześnie, jak można przeczytać m.in. na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej, bon wakacyjny pozwala na poprawę jakości życia, na zwiększenie poziomu aktywności turystycznej społeczeństwa czy nawet na zmianę preferencji czasu wolnego. Są to oczywiście niemierzalne korzyści, wynikające z możliwości skorzystania z tej formy pomocy finansowej. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie taką formą wsparcia, można przewidywać, że firmy działające w branży turystycznej rzeczywiście zyskają sporo nowych klientów, którzy będą chcieli opłacić pobyt w hotelu lub udział w imprezie przy pomocy bonu turystycznego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty