Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne ma niebagatelne znaczenie w czasie pobytu za granicą. Daje poczucie bezpieczeństwa, daje gwarancje leczenia, a jednocześnie zapewnia możliwość sfinansowania nawet najbardziej skomplikowanych procedur medycznych i działań ratowniczych. Często również jest pomocne w przypadku drobniejszych, nie mniej nieprzyjemnych zdarzeń. Żeby jednak mogło spełnić taką właśnie swoją funkcję musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb i oczekiwań osób wyjeżdżających.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zakres ryzyk w ubezpieczeniu turystycznym

Pierwszą i podstawową kwestią powinno być dopasowanie odpowiedniego zakresu ochrony do charakteru planowanego wyjazdu. Czy będzie to wyłącznie rekreacyjny pobyt, czy będzie się wiązał z intensywnym zwiedzaniem, a może z aktywnym uprawianiem sportu? Każdy z tych elementów wpływa bowiem na zakres ochrony, jaka powinna się znaleźć w ubezpieczeniu. Trzeba wiedzieć, że ubezpieczenia turystyczne nie są jednorodne i nie można w jednym produkcie zawrzeć wszystkich możliwych potrzeb. Inne będzie ubezpieczenie turystyczne dla osoby, która planuje wyłącznie odpoczywać i zwiedzać (w tym wypadku sporty zostaną wyłączone z ochrony), inne będzie ubezpieczenie dla osoby, która planuje w czasie urlopu aktywne uprawianie sportu (wówczas zostanie włączona akcja ratunkowa czy właśnie dana dyscyplina, ale wyłączone będą inne opcje). Należy więc się zastanowić, jakie są te plany wakacyjne, co się będzie działo i co najważniejsze, jakie są potencjalne zagrożenia? Czy zagrożeniem są wypadki? A może poważne zachorowanie jest większym niebezpieczeństwem. Czy w danym miejscu można się zgubić lub zaginąć – wtedy należy ubezpieczyć się na wypadek akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Widać zatem jak wielkie znacznie ma specyfika podróży i to ona powinna właśnie sugerować wybór produktu.

Zakres sum ubezpieczenia turystycznego

W drugiej kolejności należy rozważyć, czy dane towarzystwo oferuje takie sumy ubezpieczenia, jakie są potrzebne. Niektóre produkty turystyczne są elastyczne – to ubezpieczony decyduje o wnioskowanej sumie. Są jednak produkty sztywne, gdzie każda umowa dodatkowa ma z góry narzuconą sumę ubezpieczenia. Może występować w różnych wariantach i tu klient może samodzielnie decydować, ale nie może zawnioskować o sumę, której w żadnym wariancie nie ma. Jeżeli oczekiwania pokrywają się z dostępnością, to taka polisa jest jak najbardziej porządku. Jak określić potrzebną sumę ubezpieczenia? Najlepiej poszukać informacji o kosztach ryzyk, które zostały wybrane w poprzednim kroku. Ile kosztuje w danym kraju, do którego ma się odbyć wycieczka, leczenie złamania? Jaki jest koszt spędzenia jednego dnia w szpitalu? Jak jest koszt operacji? Ile kosztuje akcja poszukiwawcza lub akcja ratunkowa? W jakiej cenie jest tam transport medyczny. Mając odpowiedzi na te pytania warto spróbować zawrzeć w ubezpieczeniu takie sumy, które pozwolą je pokryć w całości. Jeżeli koszt akcji poszukiwawczej to 100.000 euro, dobrze się w tym ryzyku na taką kwotę ubezpieczyć. Takie działanie powoduje, że polisa jest rzeczywiście przydatna i użyteczna, a jej ewentualne działanie będzie odczuwalne.

Cena ubezpieczenia turystycznego

Ostatnim czynnikiem powinna być cena. Jeżeli kilka polis spełnia postawione wyżej warunki, można zasugerować się ceną. Na pewno nie może to być pierwszy decydujący czynnik. Tylko, gdy zakres i sumy ubezpieczenia odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom, cena polisy zaczyna odgrywać rolę. Nie wcześniej. Wybór najlepszego ubezpieczenia turystycznego nie jest skomplikowany. Wystarczy pamiętać o podanych wyżej wskazówkach i czynnikach decydujących o tym, kiedy można powiedzieć, że ubezpieczenie jest rzeczywiście dobre, a wtedy wybór nie stwarza żadnej trudności.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty