Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas urlopu? | Porówneo
Wyjazd na wakacje to czas radości i odpoczynku, a także oderwania od codziennych spraw. Mało kto w czasie wakacji zamartwia się zabezpieczeniem swojego mieszkania. Jest to jednak spory błąd – czas wyjazdów to dla złodziei najlepsza okazja do włamania i kradzieży. Niżej przedstawiamy kilka niezbędnych porad, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie na czas urlopu.
Dlaczego warto zabezpieczyć mieszkanie przed urlopem?
Kradzieże z włamaniem to tylko jedna z wielu nieprzyjemnych sytuacji, jaka może nas spotkać podczas urlopu. Wielu złodziei już o wiele wcześniej planuje włamać się do mieszkania i uważnie obserwuje potencjalną ofiarę. Czasem niestety trudno jest tego uniknąć – zwłaszcza kiedy włamywacz ma wszystko świetnie zaplanowane i dodatkowo ułatwiamy mu zadanie, na przykład przez pozostawienie otwartego okna czy schowanie klucza pod wycieraczką. Inne nieprzyjemności, które mogą się wydarzyć w mieszkaniu podczas naszej nieobecności to na przykład pożar czy zalanie, a nawet ulatnianie gazu. Warto wcześniej o tym pomyśleć, by po powrocie z wymarzonego urlopu nie czekała na nas żadna niemiła niespodzianka.
Pomoc zaufanej osoby zawsze mile widziana
Bliska osoba, taka jak ktoś z rodziny, znajomy czy sąsiad, może się okazać najlepszym zabezpieczeniem dla naszego mieszkania. Oprócz przychodzenia i sprawdzania, czy wszystko jest w porządku, zadba także o rośliny oraz będzie sprawiać wrażenie, że ktoś cały czas przebywa w środku. Warto poprosić taką osobę, żeby codziennie przyszła i zapaliła światła w różnych pomieszczeniach, włączyła na chwilę telewizor czy otworzyła okno. Złodziej, który z pewnością bacznie obserwuje mieszkanie, po zobaczeniu włączonego światła czy telewizora, na pewno szybko się zniechęci. Warto także oprócz klucza do mieszkania, dać zaufanej osobie klucze od skrzynki pocztowej, żeby przynosiła do domu wszystkie listy i gazetki reklamowe – widok zaległych listów w skrzynce pocztowej działa na złodzieja bardzo zachęcająco.
Woda i ogień, czyli dwa niebezpieczne żywioły
Przed wyjazdem na wakacje oprócz zamknięcia okien i poproszenia bliskiej osoby o opiekę nad domem, warto także wykonać kilka innych czynności, które w sytuacji kryzysowej mogą okazać się niezbędne. Po pierwsze, należy zakręcić główny zawór wody. Dzięki temu mamy pewność, że podczas naszej nieobecności mieszkanie nie będzie zalane. Po drugie, należy zakręcić kurek z gazem. W telewizji bardzo często słyszy się o nagłych awariach instalacji gazowych – gaz to cichy zabójca – lepiej z nim nie zadzierać. Po trzecie, należy wyciągnąć z gniazdek wszystkie urządzenia RTV i AGD, takie jak telewizor, komputer, zmywarka czy pralka. Dzięki temu w razie burzy, uchronimy sprzęt od zwarcia, które oprócz spowodowania nieodwracalnych zniszczeń, może wywołać także pożar.
Porządek w domu przede wszystkim
Po powrocie z udanego urlopu, z naładowaną baterią na kolejne dni, chyba ostatnią rzeczą o jakiej marzymy, jest wejście do brudnego mieszkania, z którego wydobywa się odór pozostawionych śmieci i przeterminowanego jedzenia. Warto przed wyjazdem wykonać wszystkie obowiązki domowe, żeby po wakacjach nie trzeba było od razu przez kilka godzin sprzątać. Podstawową rzeczą jest przejrzenie jedzenia i zjedzenie albo wyrzucenie wszystkiego, co po powrocie będzie już niezdatne do spożycia. Przy okazji warto odłączyć lodówkę od prądu.
Dodatkowa ochrona nie zaszkodzi
Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele sprzętów, które pomogą nam zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Są to między innymi kamery, które warto zamontować w różnych miejscach w domu oraz przed domem. Jeśli dojdzie do włamania, albo wydarzy się inna nieprzewidziana sytuacja, to wszystko zostanie nagrane. Warto zainwestować również w atestowane drzwi i zamki antywłamaniowe. Dzięki nim jest mniejsza szansa, że włamywacz dostanie się do naszego mieszkania. Ciekawym sprzętem jest tzw. fotopułapka, którą montuje się blisko drzwi wejściowych. Jej zadanie polega na zrobieniu zdjęcia złodziejowi, które automatycznie wysyłane jest na naszego smartfona. Pomaga to w ustaleniu tożsamości przestępcy oraz ułatwia pracę policji. Dobrym odstraszaczem dla złodziei są także alarmy, które z pewnością zwrócą uwagę sąsiadów lub przechodniów, jeśli ktoś będzie próbował dostać się do środka. Ostatnio dużą popularnością cieszą się systemy automatycznej symulacji obecności w domu. Pytanie – jak one działają? Jak sama nazwa wskazuje – symulują naszą obecność w domu, to znaczy włączają światło, telewizor czy radio w różnych pomieszczeniach.
Warto ukryć najcenniejsze przedmioty
Kiedy niestety nastąpi już włamanie, złodziej od razu zabierze się za szukanie najcenniejszych przedmiotów, takich jak pieniądze, zegarki, biżuteria czy dzieła sztuki. Im lepiej schowamy te rzeczy – tym dłużej zajmie złodziejowi ich szukanie. Często jednak włamywacze mają szósty zmysł, związany ze znajdywaniem kryjówek z kosztownymi przedmiotami. Aby im w tym przeszkodzić, warto zaopatrzyć się w sejf. Najtańsze (ale nie najgorsze) sejfy zaczynają się już od kilkuset złotych. Żeby go otworzyć trzeba znać pin, więc złodziej zbyt wiele nie zdziała.