Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Jakie dokumenty zabrać w podróż?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Jakie dokumenty zabrać w podróż?

Podróż zagraniczna to nie tylko ciekawa przygoda i możliwość interesującego spędzenia wolnego czasu. W dużej mierze to również spore przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga przygotowania, organizacji oraz dobrego przemyślenia. Należy bowiem pamiętać o tym, że pewne rzeczy ze sobą trzeba po prostu zabrać i nie da się ich na miejscu dokupić, tak jak elementów swojego wyposażenia. Mowa tu oczywiście o dokumentach, których posiadanie jest absolutną koniecznością. Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać w podróż? Oto lista tych najważniejszych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dokumenty potwierdzające tożsamość

O ile w czasie pobytu w Polsce dokumentem potwierdzającym tożsamość może być zarówno dowód osobisty jak i prawo jazdy, tak za granicą ta sytuacja nieco inaczej wygląda. Tożsamość potwierdza oczywiście dowód osobisty, szczególnie w krajach strefy Schengen, do której należy Polska. Ale nie tylko, w krajach niezrzeszonych, znacznie ważniejszym dokumentem jest paszport. To on stanowi międzynarodowy dokument tożsamości i to on może być jedynym źródłem informacji o tożsamości danego człowieka. To ważne i trzeba o tym pamiętać. Podróż zagraniczna bez paszportu może się okazać niemożliwa do zrealizowania. A zagubienie tego dokumentu za granicą może znacznie utrudnić powrót do kraju. Warto więc mieć na niego szczególne uważanie i podchodzić do niego ze szczególną troską.

Dokumenty potwierdzające stan zdrowia i posiadane ubezpieczenia

Druga grupa ważnych dokumentów to te, które potwierdzają stan zdrowia oraz posiadane ubezpieczenia. W zakresie stanu zdrowia może to być książeczka medyczna. Kobieta w ciąży powinna mieć swoją kartę ciąży, osoba chorująca na chorobę przewlekłą powinna mieć dokumenty związane z jej przebiegiem i przebiegiem leczenia oraz ewentualnie przyjmowanymi lekami. Wszystkie informacje, które w razie nieszczęścia mogą posłużyć do ratowania życia lub zdrowia powinny być przy podróżującym, zgromadzone w jednym miejscu. Karta ubezpieczenia, czyli EKUZ respektowana w krajach Unii Europejskiej to drugi dokument z tego zestawienia. Można ją wyrobić w kraju zamieszkania i przed wyjazdem pamiętać o jej spakowaniu do portfela. Karta ta uprawnia do bezpłatnego skorzystania z państwowej opieki medycznej w kraju, w którym dana osoba przebywa. Wydawana jest ona na podstawie ubezpieczenia posiadanego w kraju. Oznacza to więc, że tylko osoba, która ma państwowe ubezpieczenie zdrowotne w kraju może również legitymować się EKUZ. Osoba nieubezpieczona (bezrobotny nieubezpieczony, bezrobotny niezarejestrowany jako osoba bezrobotna czy przedsiębiorca zalegający ze składkami) nie otrzymają takiej karty, nie będą więc mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej za granicą. Polisa ubezpieczeniowa to trzeci z tej grupy dokumentów. Polisa ubezpieczeniowa jest nie tylko dokumentem potwierdzającym jej zawarcie, ale również jest dokumentem, który pomoże w trudnej sytuacji. Zwykle na dokumencie polisy znajduje się jej numer, który jest jedynym identyfikatorem ubezpieczonego. Ponadto, znajduje się tam numer alarmowy czy też numer infolinii, pod którym można zasięgnąć ważnych informacji oraz skontaktować się w razie zdarzenia. W trudnej sytuacji nie ma czasu na szukanie telefonów i kontaktów, dlatego taki dokument ubezpieczenia jest niezwykle praktyczny. Często też w szpitalach za granicą wystarczy okazanie takiej polisy, a szpital rozpoczyna dochodzenie roszczenia pomijając samego ubezpieczonego, co dla niego jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Dokumenty potwierdzające rezerwacje

Ostatnią grupę stanowią dokumenty będące potwierdzeniem dokonanej rezerwacji. W ostatnim czasie odgrywają one coraz mniejszą rolę i mają coraz mniejsze znaczenie. Wszystko bowiem odbywa się za pomocą sieci, a potwierdzenie przychodzi mailem. Okazanie tego maila coraz częściej wystarcza dla potwierdzenia rezerwacji, a okazać go można również w formie elektronicznej. Mimo postępującej cyfryzacji i elektronizacji życia, pewne dokumenty trzeba jednak przy sobie mieć i trzeba o nich pamiętać. Niektóre stanowią warunek rozpoczęcia lub zakończenia podróży, inne zaś mogą mieć ogromne znaczenie podczas ratowania życia i zdrowia turysty. Warto wypracować sobie system, który pozwoli je bezpiecznie przechowywać i stale o nich pamiętać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty