Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Jamajka - prawdziwy raj dla turystów

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Jamajka - prawdziwy raj dla turystów

Słońce, piaszczyste plaże, uśmiechnięci ludzie, muzyka reggae czy egzotyczne zwierzęta - to tylko niektóre z powodów, dla których Jamajka staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem przez turystów z całego świata. Piękna pogoda jest tutaj przez cały czas - niezależnie od tego, czy odwiedzimy to miejsce latem czy zimą. Oprócz malowniczych plaż i turkusowej wody, znajdziemy tu także rafy koralowe, gorące źródła, a nawet jaskinie. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Jamajkę i na co powinniśmy uważać?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jamajka - podstawowe informacje

Jamajka to państwo, które znajduje się na Wyspach Karaibskich. Została odkryta w 1494 roku przez Krzysztofa Kolumba, jednak ludzie zamieszkiwali te tereny już o wiele wcześniej. Na początku Jamajka pozostawała w rękach Hiszpanów, a następnie Brytyjczyków, by w 1962 roku uzyskać niepodległość. Mieszkańcy Jamajki pochodzą z różnych zakątków świata - Europy, Azji i Afryki. To właśnie dlatego ich hasłem narodowym stało się “Z wielu narodów jeden”. Ludzie są tam bardzo otwarci, również na różne religie - nigdy nie dochodziło tam do sporów czy wojen na tle religijnym. Ponad połowa mieszkańców Jamajki to protestanci, jednak mieszka tam też wielu chrześcijan czy ateistów. Stolicą Jamajki jest Kingston, gdzie warto się wybrać. Mieszka tam co trzeci obywatel tego państwa. Językiem narodowym jest język angielski, jednak Jamajka posiada swój własny dialekt stworzony na bazie angielskiego - język jamajski. W wielu miejscach jednak bez problemu można się dogadać także w języku hiszpańskim, portugalskim, arabskim czy mandaryńskim.

Jamajka - co warto zobaczyć?

Pomimo tego, że piękna pogoda trwa tam cały rok, najlepszy okres na podróż do Jamajki jest od listopada do kwietnia. W pozostałych miesiącach, mimo wysokich temperatur, często można spotkać opady deszczu. Co kilka lat zdarzają się tam też silne huragany, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z pogodą długoterminową. Idealny czas na wyjazd na Jamajkę to karnawał, który obchodzony jest tuż przed Wielkim Postem. Przez 3 dni, głównie w stolicy Jamajki - Kingston - odbywają się tam huczne zabawy połączone z paradami ulicznymi i występami tancerzy. Karnawał to świetna okazja na spróbowanie słynnego jamajskiego rumu, który podczas tych trzech dni pity jest tam praktycznie 24 godziny na dobę. Oprócz wylegiwania się na pięknych plażach w cieniu palm, warto także wybrać się na wycieczkę do lasów tropikalnych - można tam spotkać wiele gatunków egzotycznych roślin i zwierząt, w tym ponad 200 gatunków ptaków. Istnieje także duża szansa na zobaczenie słynnych jamajskich legwanów. Jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania albo chciałbyś spróbować czegoś nowego, koniecznie musisz wybrać się pod wodę otaczającą wyspę, by zobaczyć otaczające ją rafy koralowe. Będąc na Jamajce nie sposób ominąć Muzeum Boba Marleya, żeby zrozumieć kulturę tego kraju, mocno związaną z muzyką reggae. Co więcej, reggae to dla Jamajczyków nie tylko muzyka, ale także filozofia życia, które płynie u nich wolno, dziko i radośnie. Wiele osób na Jamajce związanych jest także z Ruchem Rastafari, który jest zarówno religią, jak i ruchem społecznym. Kultura rasta znana jest także z chodzenia w żółto-zielono-czerwonych kolorach oraz w dredach na głowie. Lądując na Jamajce, w porcie lotniczym Kingston-Norman Manley (KIN) warto wybrać się do słynnego Portu Royal, które niegdyś był największym centrum handlu w całym regionie. Obecnie port, po zatopieniu przez tsunami, już nie istnieje, a pod tą nazwą kryje się wioska znajdująca się tuż obok. Pasjonaci nurkowania lubią zagłębiać się w te okolice, by oglądać zatopione wraki statków. Miejscem wartym uwagi jest także Negril, gdzie znajduje się najbardziej znana plaża Jamajki - Seven Mile Beach. Dzikie palmy, piaszczysta szeroka plaża czy papugi latające nad głową to coś, co trzeba zobaczyć. Jeśli należysz do miłośników adrenaliny koniecznie musisz wziąć udział w wyprawach samochodem 4x4 po lasach tropikalnych, a także w tubingu, czyli spływach po rzekach. Pasjonaci wspinaczek i zjazdów tyrolskich również znajdą coś dla siebie.

Jamajka - na co uważać?

Będąc na Jamajce odradzane są podróże do gmin St James i St Catherine, a także do niektórych dzielnic Kingston, w których wprowadzony jest stan wyjątkowy. W całym kraju jest bardzo duża przestępczość - często dochodzi tam do kradzieży, zabójstw czy napadów na tle seksualnym. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności, nie oddalanie się samemu i pilnowanie swoich bagaży. Przebywając na Jamajce niepotrzebne jest posiadanie wizy, jeśli nasz pobyt trwa do 30 dni. Ubezpieczenie nie jest wymagane, jednak warto je wykupić w konieczności skorzystania z opieki lekarskiej. Lekarze mogą tam nawet prosić o zapłatę za leczenie w gotówce. Przed wyjazdem na Jamajkę wymagane jest odbycie szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Będąc już na miejscu powinno unikać się kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych ze względu na zarażenie leptospirozą. Należy także pamiętać o tym, aby pić tam tylko wodę butelkowaną, myć ręce przed każdym posiłkiem i nie jeść owoców ze skórką, sałat czy surowego mięsa. Zalecana jest także profilaktyka przeciw malarii. W 2016 roku odnotowano tam przypadki zarażenia wirusem Zika. Aby uniknąć zarażenia należy zapoznać się z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego - dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży lub planujących zajść w ciążę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty