Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Karta EKUZ – czym jest i jak ją wyrobić?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Karta EKUZ – czym jest i jak ją wyrobić?

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, pozwala na skorzystanie z niezbędnej pomocy medycznej na koszt NFZ podczas wyjazdu za granicę. Obowiązuje na terenie państw członkowskich UE/ EFTA. Jak wyrobić kartę EKUZ i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Karta EKUZ – wyłącznie podstawowa opieka medyczna

Wbrew powszechnemu przekonaniu, karta EKUZ nie zapewnia szerokiej opieki medycznej. Działa ona tylko w sytuacjach, kiedy pomoc lekarza jest naprawdę niezbędna – warto mieć tę świadomość przed wyjazdem za granicę. W jakich sytuacjach zadziała karta EKUZ? Przede wszystkim osoba, przebywająca czasowo w danym kraju, może liczyć na taką samą opiekę medyczną, jak jego obywatele – w wielu krajach Europy obywatele dopłacają nawet do najbardziej podstawowych usług medycznych. Należy zatem liczyć się z dodatkowymi kosztami. Z ubezpieczenia w ramach karty EKUZ można skorzystać w przypadku wystąpienia takich sytuacji, jak zawał, nagłe zachorowania, zatrucia, wypadki i urazy, bardzo wysoka gorączka czy nagła akcja porodowa. Można również liczyć na pomoc w przypadku nagłego bólu zęba, spowodowanego stanem zapalnym. Jednocześnie jednak nie uzyska się (bezpłatnej) pomocy w takich przypadkach, jak konieczność założenia plomby czy zgłoszenie się do szpitala przed rozpoczęciem akcji porodowej. Kolejną istotną informacją jest to, że w ramach karty EKUZ można skorzystać wyłącznie z publicznych placówek medycznych. Za każdą prywatną wizytę będzie trzeba zapłacić samodzielnie. W przypadku konieczności przewiezienia pacjenta na teren Polski, w większości przypadków również trzeba będzie zapłacić za to samodzielnie. Istnieje tylko jedna sytuacja, w której transport może być ufundowany przez NFZ – jeśli prezes NFZ lub dyrektor oddziału wojewódzkiego wyda zezwolenie na pokrycie kosztów przewozu chorego do miejsca leczenia z uwagi na fakt, iż koszt leczenia za granicą będzie wyższy niż koszt transportu do Polski. W takim wypadku chory będzie podróżował do kraju najtańszym środkiem transportu, na jaki zezwala stan jego zdrowia – nie zawsze będzie to karetka!

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z polskimi przepisami - w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Aby wyrobić kartę EKUZ, należy wypełnić odpowiedni wniosek (dostępny na stronie internetowej NFZ), a następnie wyslać mailem, skanem lub pocztą do oddziału wojewódzkiego NFZ lub do jednej z jego delegatur. Można również złożyć wniosek osobiście lub zrobić to przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Kartę należy odebrać osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ. Przy wypełnianiu wniosku można również zaznaczyć i wypełnić pole "Przesłać pocztą na adres". W niektórych przypadkach można zobowiązać osobę trzecią do odebrania karty – należy jednak wypełnić odpowiedni wniosek i dołączyć go do wniosku o kartę EKUZ. Czas oczekiwania na kartę wynosi 30 dni – warto więc zadbać o niż na przynajmniej miesiąc przed wyjazdem. Karta EKUZ ważna jest przez 5 lat, 18 miesięcy, 6 miesięcy lub dwa miesiące – w zależności od sytuacji osoby, która wnioskuje o kartę. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie NFZ. W większości przypadków karta ważna jest przez 18 miesięcy – na przykład dla osób zatrudnionych, osób prowadzących rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą czy pobierających rentę.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Z uwagi na fakt, iż karta EKUZ może nie być wystarczającą ochroną w przypadku pojawienia się komplikacji zdrowotnych, warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie zarówno karty EKUZ, jak i dodatkowego ubezpieczenia – tym bardziej, że karta od NFZ jest darmowa. Pomimo posiadania karty EKUZ niezbędne będzie wniesienie opłat w takich sytuacjach, jak skorzystanie z prywatnej placówki medycznej, z usług, które nie są refundowane w danym kraju, w przypadku poszukiwań i ratownictwa czy transportu medycznego. Ubezpieczenie turystyczne zadziała nie tylko w tych przypadkach, ale też w wielu innych sytuacjach – na przykład w wypadku kradzieży, zagubienia czy utraty bagażu, wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej czy innych sytuacji, które są szczegółowo określone w każdej polisie, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Oprócz tego ubezpieczenie turystyczne będzie działało również w tych krajach, które nie są objęte kartą EKUZ – to ważna informacja dla osób, które planują wakacje poza terenem UE/ EFTA.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty