Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Kradzież dowodu osobistego za granicą – co robić?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Kradzież dowodu osobistego za granicą – co robić?

Utrata dowodu osobistego za granicą to źródło nie tylko poważnych problemów, ale też stresu. Długo wyczekiwany urlop za granicą sprawia, że nasza czujność spada – jesteśmy zrelaksowani i beztroscy, co znacząco ułatwia zadanie złodziejowi. Kiedy tylko zorientujesz się, że Twoje dokumenty zostały skradzione, powinieneś działać błyskawicznie. Sytuacja, w której Twój dowód osobisty dostanie się w niepowołane ręce, może być naprawdę niebezpieczna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kradzież dowodu osobistego – potencjalne zagrożenia

Utrata dokumentów, w szczególności dowodu osobistego, może nieść bardzo poważne konsekwencje. Złodziej może przede wszystkim wziąć kredyt na Twoje dane. Z reguły są to popularne chwilówki – często na wysokie kwoty i na bardzo duże oprocentowanie. W najgorszym wypadku o kredycie możesz dowiedzieć się w momencie, kiedy otrzymasz pierwsze wezwanie do zapłaty lub informację z sądu czy od komornika o wysokości niespłaconych rat. Co prawda w takiej sytuacji musisz poinformować policję, jednak udowodnienie, że to nie Ty wziąłeś kredyt, może być trudne i czasochłonne. Innym zagrożeniem jest nawiązanie przez osobę, która ukradła Twój dowód, umowy z operatorem komórkowym. Tutaj również dowiesz się o tym w momencie, kiedy otrzymasz informację o niezapłaconym abonamencie czy ratach za telefon. Jeśli dysponujesz zaświadczeniem, że Twój dowód osobisty został skradziony, operator powinien rozwiązać umowę. W tym przypadku również jest to jednak trudny i czasochłonny proces, który może kosztować Cię dużo nerwów.

Po pierwsze – powiadom policję

Zauważyłeś, że Twoje dokumenty zniknęły? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Dokładnie przeszukaj swoje rzeczy. Być może portfel wypadł Ci z kieszeni w samochodzie lub zostawiłeś go na hotelowej szafce. Jeżeli to nie przynosi efektu, przystąp do działania. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest powiadomienie lokalnej policji. Pomogą oni w zastrzeżeniu dowodu osobistego, dzięki czemu przestępca nie będzie mógł posłużyć się Twoimi danymi – na przykład wziąć pożyczki. Pamiętaj również o tym, że policja musi wystawić Ci odpowiednie zaświadczenie o tym, że Twój dowód osobisty został skradziony i kiedy dokładnie to nastąpiło – dzięki temu zyskasz solidny dowód na wypadek, gdyby złodziej zdążył zaciągnąć pożyczkę na Twoje dane. W zależności od tego, jak sprawnie działa policja w danym kraju, zastrzeżenie dowodu osobistego może ułatwić znalezienie złodzieja. Kiedy tylko zechce on użyć Twoich danych, policja otrzyma informację, że właśnie podjęto próbę wykorzystania skradzionego dowodu osobistego.

Po drugie – udaj się do Konsulatu RP

Po powiadomieniu policji o kradzieży dowodu osobistego, udaj się do Konsulatu RP. Jeszcze przed wyjazdem koniecznie zorientuj się, w jakim miejscu znajduje się Konsulat – zapisz sobie adres i numer telefonu. Pracownicy Konsulatu mają obowiązek pomóc Ci w przypadku utraty dokumentów. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz specjalny formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Po wypełnieniu możesz dostarczyć go do placówki Konsulatu osobiście, drogą pocztową lub faksem. Otrzymasz zaświadczenie o unieważnieniu dowodu osobistego. Jest ono nieodpłatne i będzie ważne przez dwa miesiące. Co bardzo ważne, zaświadczenie to nie zastępuje dowodu osobistego, dlatego czym prędzej powinieneś wyrobić nowy dokument. Otrzymasz jednak inny dokument – Emergency Travel Document, czyli ETD. Umożliwi on załatwienie wszystkich niezbędnych spraw i przekroczenie granicy. W Konsulacie będziesz miał również możliwość skontaktowania się z rodziną, na przykład jeśli razem z dokumentami skradziony zostanie Twój portfel i nie będziesz miał pieniędzy na powrót. Masz również prawo do uzyskania pożyczki z Konsulatu. Dzięki niej będziesz mógł kupić bilet powrotny. Należną kwotę uregulujesz, kiedy bezpiecznie dotrzesz do Polski. Jeżeli w kraju, do którego wyjechałeś, nie ma Konsulatu RP, udaj się do przedstawicielstwa innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Tam również otrzymasz niezbędną pomoc.

Zabezpiecz się przed wyjazdem – i nie tylko

Coraz większą popularnością cieszy się usługa, pozwalająca na zabezpieczenie danych dowodu osobistego. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, umożliwia włączenie alertów na wypadek kradzieży dowodu osobistego lub wyłudzenia danych osobowych. Wystarczy założyć konto w portalu BIK. Wymaga to podania między innymi numeru PESEL i danych z dowodu osobistego, jednak w tym miejscu wszystkie Twoje dane są bezpieczne. Następnie należy potwierdzić swoje dane osobowe, wykonując przelew w wysokości 1 zł. Kolejny krok to ustawienie swojego loginu i hasła oraz włączenie alertów. W momencie, w którym ktoś zechce wykorzystać Twoje dane osobowego, zostaniesz o tym poinformowany przez wiadomość SMS. Pozwoli Ci to na podjęcie błyskawicznych działań – między innymi na powiadomienie policji. Z tego typu usługi warto skorzystać nie tylko w momencie planowania wyjazdu za granicę. Obecnie przestępcy – w tym tacy, którzy działają w internecie – znajdują coraz to nowe sposoby na wyłudzenie danych osobowych. Również w kraju, w codziennych sytuacjach, możliwe jest zagubienie dowodu osobistego – a złodziej z pewnością chętnie to wykorzysta. Co prawda korzystanie z alertów BIK jest usługą płatną, jednak cena wynosi jedyne 24 zł brutto na 12 miesięcy. Jest ona zatem niewielka w porównaniu do kosztów, jakie można ponieść po kradzieży danych z dowodu osobistego. Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić po kradzieży dokumentów, jest zastrzeżenie dowodu osobistego. Przy pomocy BIK zrobisz to najszybciej. Jeśli posiadasz tam konto, jednym kliknięciem możesz zastrzec dane ze swojego dowodu osobistego.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą dowodu osobistego?

Kradzież dowodu osobistego to ogromny stres – w szczególności za granicą. Zarówno dowodu, jak i innych dokumentów, należy strzec jak oka w głowie. Co prawda wakacje to czas relaksu, jednak nadmierna beztroska często może nas słono kosztować. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą dowodu osobistego i innych dokumentów?

  • nie trzymaj dokumentów w portfelu – lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego etui na dokumenty i przechowywanie do w bezpiecznym miejscu. Jeśli Twój dowód znajduje się w portfelu i trzymasz go w kieszeni spodni, bardzo ułatwiasz zadanie potencjalnemu złodziejowi. Wystarczy chwila nieuwagi w tłumie czy w komunikacji publicznej i nieszczęście gotowe,
  • jeśli nie musisz, nie zabieraj dokumentów ze sobą – wybierasz się na spacer, na plażę lub na wieczorny koktajl z przyjaciółmi? Dobrym pomysłem będzie zostawienie dowodu osobistego w hotelu, podobnie jak innych dokumentów czy większych sum pieniędzy. Zabierz ze sobą tylko niezbędną kwotę, szczególnie jeśli idziesz na plażę lub w miejsce, w którym będzie bardzo dużo ludzi,
  • miej oczy dookoła głowy – choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, kieszonkowcy i złodzieje czają się wszędzie, szczególnie w najbardziej zatłoczonych miejscach. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że taka osoba pojawi się w autobusie, w pociągu, na koncercie czy w sklepie. Postaraj się dokładnie obserwować to, co dzieje się wokół Ciebie. W komunikacji rozglądam się i spoglądaj na osoby wokół Ciebie – jeśli złodziej będzie czuł się obserwowany, ryzyko tego, że dokona kradzieży, znacząco się zmniejszy. Lepiej rozejrzeć się wokół niż na przykład zajmować się telefonem – niech złodziej wie, że jesteś czujny,
  • pamiętaj, aby nie trzymać w tym samym miejscu kluczy od domu i dokumentów z adresem zamieszkania – to kolejne, wielkie ułatwienie dla złodzieja. Klucze przechowuj w ukrytej kieszonce w plecaku, szczególnie na wakacjach. Najlepiej ukryj je w bezpiecznym miejscu w hotelu, podobnie jak większe sumy pieniędzy,
  • nie ujawniaj, że masz przy sobie sporo gotówki – kupujesz bilet na autobus lub lody przy plaży, a kiedy płacisz, z Twojego portfela wystaje gruby plik banknotów? Z pewnością wiele osób zwróci na to uwagę – w tym być może potencjalny złodziej.Jak sądzisz, kto będzie jego pierwszym celem? Duże kwoty trzymaj w bezpiecznym miejscu, a przy sobie noś tylko tyle gotówki, ile w danym dniu potrzebujesz.
Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty