Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Najbardziej niebezpieczne kraje świata – lepiej ich nie odwiedzać | Porówneo

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Najbardziej niebezpieczne kraje świata – lepiej ich nie odwiedzać | Porówneo

Egzotyczne miejsca od zawsze przyciągały masę osób, spragnionych wrażeń. W ostatnich lata popularne kierunki turystyczne, jak i oczekiwania samych podróżujących, ulegają zmianom. Coraz bardziej modne stają się miejsca, w których o bezpieczeństwie mówić nie można. Zamiast tego liczy się adrenalina i możliwość przeżycia niemożliwego. Pamiętajmy, że to właśnie nasze zdrowie i życie są najważniejsze, a ryzyko zwyczajnie się nie opłaca. Poniżej przedstawiamy 6 najbardziej niebezpiecznych krajów świata, których lepiej nie odwiedzać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Afganistan

Afganistan z pewnością spełnia wszystkie warunki, by stał się celem podróży. Kraj ten od około trzech dekad pustoszą wojny i przeróżne konflikty. Rządzony jest przez talibów – ugrupowanie islamistyczne, które doszło do władzy, angażując się w wojnę domową. Talibowie na opanowanych terenach wprowadzili bardzo surowe prawo, oparte na szariacie. Jest to więc bardzo niebezpieczny kierunek podróży zwłaszcza dla kobiet. Znane są przypadki ataków na turystów, które miały różne podłoże. W przeszłości dochodziło również do porwań dla okupu.

Syria

Starożytne syryjskie ruiny, posągi, miejsca kultu, obiekty historyczne – przyciągają coraz większą rzeszę obcokrajowców. Syria, może pochwalić się wyjątkowo pięknymi miejscami, a które powoli stają się ruiną i giną pod warstwą gruzu. Od lat 60. XX wieku kraj pogrążony jest w wojnie pomiędzy dwoma ugrupowaniami dążącymi do władzy: szyitami i sunnitami. Z całego świata napływają do niego ludzie gotowi zginąć w imię świętej wojny (dżihadu). W kraju tym często dochodzi do aresztowań turystów, co grozi wielomiesięcznym pobytem w syryjskim więzieniu, bez możliwości skontaktowania się z rodziną oraz placówką dyplomatyczną. Ponadto filmowanie i fotografowanie bez uprzedniego uzyskania pozwolenia władz jest karalne. Podróże do Syrii odradza wiele placówek dyplomatycznych, w tym Polska.

Jemen

To kolejne państwo, w którym trwa konflikt zbrojny i do którego odradza się podróży. Nie ma tam polskiej placówki dyplomatycznej. Co więcej, kraj pogrążony jest w chaosie, a o bezpieczeństwie nie ma mowy. Ponadto występuje tam zagrożenie zarażenia chorobami: malarią, tyfusem, żółtą febrą, brucelozą czy AIDS. W kraju panują też bardzo złe warunki sanitarne, dlatego zaleca się korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej. Jednak dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, a poza obszarem większych miast praktycznie zerowy.

Irak

W ostatnich miesiącach na terenie Bliskiego Wschodu mimo ogłoszonego zwycięstwa w walce z tzw. Państwem Islamskim w kraju tym wciąż panuje bardzo napięta sytuacja polityczna. Kwestia bezpieczeństwa na wyzwolonych terenach pozostaje więc pod wielkim znakiem zapytania. W większych miastach nadal istnieje poważne zagrożenie atakami terrorystycznymi. Iran leży także w strefie aktywnej sejsmicznie. To znaczy, że na tym obszarze może dochodzić do trzęsienia ziemi.

Somalia

Somalia jest jednym z najczęściej wymienianych niebezpiecznych państw świata. Wojny domowe nękają to państwo od lat. Obok konfliktów zbrojnych, kraj ten zmaga się głównie z powodziami, brakiem wody pitnej i głodem. To jedzenie jest najwyższą wartością, dlatego, aby je zdobyć, Somalijczycy są gotowi zrobić prawie wszystko. Każdy turysta jest traktowany wrogo. Dochodzi tam do wielu porwań dla okupu. Porywane są pojedyncze osoby, ale i całe tankowce. Somalijscy piraci za uwolnienie jakiegoś statku potrafią żądać nawet kilku milionów dolarów.

Nigeria

W Nigerii trwa konflikt zbrojny sił rządowych z islamskimi ugrupowaniami. Dochodzi tam do ataków w centrach dużych miast. Celem ekstremistów mogą być także miejsca kultu religijnego, atrakcje turystyczne, centra handlowe czy hotele. Na terenie całego kraju powszechne są napady rabunkowe oraz porwania. Swobodne poruszanie się może być utrudnione przez zatrzymujące służby żądające bezpodstawnych opłat. Obowiązuje prawo islamskie, a homoseksualizm jest zakazany. Obnoszenie się ze swoją orientacją czy nieodpowiedni ubiór będą przyczyną zatrzymania i mogą mieć przykre konsekwencje.

Najbardziej niebezpieczne kraje świata – podsumowanie

Niezależnie od tego, jak silne jest upodobanie do silnych przeżyć i adrenaliny, podróżowanie do wymienionych krajów może być bardzo niebezpieczne. Przed każdą zagraniczną podróżą warto dokładnie sprawdzić, czy dany kraj jest całkowicie bezpieczny, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu, który chcemy odwiedzić. W ten sposób można uniknąć nie tylko niebezpieczeństwa, ale też przykrych niespodzianek w czasie podróży.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty