Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Czechy to bez wątpienia niezwykle urodziwy kraj, który przyciąga miliony turystów. Choć głównym celem wycieczek jest magiczna Praga, warto odwiedzić inne czeskie miasteczka, takie jak Koprivnice, Czeska Lipa czy Ostrava. Z uwagi na bliskość Czech, wielu Polaków decyduje się na wyjazd samochodem – w ten sposób można podróżować bardziej komfortowo, a dodatkowo auto umożliwia bardziej sprawne zwiedzanie odległych zakątków Czech. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Jakie przepisy warto poznać i jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach?
Wyjazd samochodem do Czech – niezbędne dokumenty
Aby wjechać do Czech, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty – nie trzeba mieć paszportu. Co ważne, kierowca nie jest zobowiązany do posiadania Zielonej Karty. Wystarczy ubezpieczenie OC z Polski. Choć towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły bez problemu (a często również bezpłatnie) wydają kierowcom Zieloną Kartę, z pewnością sporym ułatwieniem jest podróżowanie wyłącznie ze standardowym, polskim OC. Osoby, które podróżują do Czech, powinny pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona podstawową opiekę medyczną. Aby wyrobić kartę EKUZ, wystarczy udać się do najbliższego oddziału NFZ. Wyrobienie karty jest bezpłatne. Osoby, które chcą mieć szerszą ochronę medyczną, powinny zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne – w tym przypadku ochrona jest o wiele szersza, włącznie z możliwością transportu do kraju w razie wystąpienia poważniejszych komplikacji zdrowotnych.
Przepisy drogowe w Czechach
Wiele przepisów drogowych w Czechach jest bardzo podobnych do tych w Polsce. Dotyczy to również ograniczeń prędkości:
- dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanych wynosi 50 km/h,
- w terenie niezabudowanym – 90 km/h,
- na drogach ekspresowych – 110 km/h,
- na autostradach – 130 km/h.
Warto pamiętać o tym, że czeska policja o wiele bardziej restrykcyjnie traktuje przekroczenia prędkości. Tolerancja przy pomiarze prędkości wynosi zaledwie 3 km/h, co oznacza, że jadąc w terenie zabudowanym 54 km/h, można otrzymać mandat. Wysokość mandatów waha się od 1000 Kč – 10000 Kč. Mandat należy opłacić na miejscu, gotówką – nie ma możliwości, aby zrobić to później, na przykład przelewem. Podobnie jak w Polsce, tak i w Czechach, światła mijania muszą być włączone przez cały rok. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Kierowca nie można używać telefonu podczas jazdy. Bardzo istotnym elementem czeskich przepisów jest tzw. Korytarz Życia. Zgodnie ze zmianami, wprowadzonymi w październiku 2018 roku, kierowcy w Czechach zobowiązani są do tworzenia takiego korytarza w przypadku stania w korku na drodze, która ma więcej niż jeden pas ruchu. Korytarz musi być utworzony między lewym a przylegającym do niego pasem. Oznacza to, że kierowcy stojący na lewym pasie zobowiązani są do zjechania w lewo, tak by pojazdy uprzywilejowane mogły swobodnie przejechać po ich prawej stronie. Niedostosowanie się do tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 2500 Kč.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach – zmiany od 1 października 2018 roku
1 października 2018 roku czeskie Ministerstwo Transportu wprowadziło zmiany w zakresie obowiązkowego wyposażenia samochodu w Czechach. Każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania takich przedmiotów jak:
- kamizelka odblaskowa,
- trójkąt ostrzegawczy,
- apteczka,
- koło zapasowe, lewarek i klucz.
Wyposażenie apteczki w samochodzie powinno być zgodne z wytycznymi norm DIN 1316, ustalonymi przez Niemiecki Instytut Norm. Obowiązuje ono w większości krajów UE. Apteczka powinna zawierać przedmioty takie jak:
- opakowanie plastrów 10x6 cm – 8 szt.
- plaster o długości 5 m i szerokości 2,5 cm – 1 szt.
- opatrunek indywidualny typ G – 1 szt.
- opatrunek indywidualny typ M – 3 szt.
- opaska elastyczna 6 cm – 1 szt.
- opaska elastyczna 8 cm – 3 szt.
- chusta opatrunkowa 60x80 cm – 1 szt.
- chusta opatrunkowa 40x60 cm – 2 szt.
- chusta trójkątna,
- nożyce 14,5 cm,
- koc ratunkowy 160x210 cm,
- środek dezynfekujący,
- ustnik do sztucznego oddychania,
- lateksowe rękawiczki,
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy,
- trójkąt ostrzegawczy,
- kamizelka ostrzegawcza.
Dodatkowo warto mieć w apteczce nóż (na przykład do przecięcia pasów), zbijak do szyb, a także środki przeciwbólowe. Co istotne, według nowych przepisów czeskich, nie ma konieczności wymiany apteczki po upływie terminu ważności.
Wyjazd samochodem do Czech – jak się przygotować?
Niezależnie od tego, jak dobrym kierowcą jesteś i jak duże jest Twoje doświadczenie za kierownicą, wyjazd samochodem do innego kraju wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim powinieneś odświeżyć sobie zasady ruchu drogowego. Warto pamiętać o tym, że w każdym kraju kultura jazdy jest nieco inna – niektórzy kierowcy jeżdżą mniej, inni bardziej agresywnie, a poziom uprzejmości na drodze jest różny. Z tego powodu po wjeździe do innego kraju warto mieć oczy otwarte i uważnie obserwować innych kierowców. Kierowcy w Czechach są o wiele bardziej spokojni niż w Polsce – rzadko zdarza się tam wymuszanie pierwszeństwa. Należy więc unikać wjeżdżania przed jadący pojazd, ponieważ czeski kierowca prawdopodobnie nie będzie na to przygotowany – a w takiej sytuacji nietrudno o stłuczkę. Odpowiednie przygotowanie, zarówno pojazdu, jak i kierowcy, to najlepszy sposób na to, aby sprawnie poradzić sobie na czeskich drogach.