Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Operacja PLL LOT #LOTDoDomu – jak wrócić do Polski?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Operacja PLL LOT #LOTDoDomu – jak wrócić do Polski?

Pandemia koronawirusa wymogła na polskim rządzie wprowadzenie wielu środków, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby. Jednym z nich jest zamknięcie polskich granic. Jeśli należysz do osób, które przebywają za granicą i zastanawiasz się, jak możesz wrócić do Polski, operacja Lot Do Domu, zorganizowana przez polski rząd i LOT, na pewno Cię zainteresuje. Sprawdź, jak wrócić do Polski dzięki akcji #LOTDoDomu!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

PLL LOT organizuje program „LOT Do Domu"

Podczas konferencji 14 marca 2020 roku ogłoszony został program „LOT Do Domu", który potwierdzony został przez premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa firmy LOT, Rafała Milczarskiego. Program wystartował już kolejnego dnia, czyli 15 marca. W ramach akcji uruchomiono specjalną stronę internetową http://lotdodomu.pl. Tylko do niedzieli 15 marca LOT otrzymał 18 tys. zgłoszeń od osób, które chcą wrócić do Polski.

Jak skorzystać z lotów w ramach akcji „LOT Do Domu"?

Jeśli jesteś zainteresowany powrotem do kraju, sprawdź listę planowanych lotów na stronie https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat tego, jak wrócić do Polski samolotem w momencie, kiedy polskie granice zostały zamknięte z powodu koronawirusa. LOT, we współpracy z polskim rządem, organizuje specjalne loty czarterowe w różne regiony świata – mają one umożliwić powrót do Polski rodakom, którzy przebywają za granicą, a ich zaplanowane loty zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

Od 15 do 28 marca realizowane są wyłącznie połączenia lotnicze specjalne w ramach akcji „LOT Do Domu". Wznowienie lotów rozkładowych planowane jest na 29.03, zgodnie z decyzją rządu. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego też przywrócenie lotów rozkładowych może zostać przesunięte na inny termin. Na ten moment na stronie https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu znajdują się informacje o lotach, planowanych na dzień 15, 16, 17 i 18 marca, jednak są one na bieżąco uzupełniane.

Jak zgłosić się do programu #LOTDoDomu?

Na stronie internetowej można sprawdzić wszystkie zaplanowane loty oraz zgłosić zapotrzebowanie na lot przez stronę https://lotdodomu.pl. W formularzu należy podać informacje, takie jak imię, nazwisko, miejsce wylotu (kraj, miasto, lotnisko), informacje o posiadanych dokumentach (paszport lub dowód osobisty), telefon i e-mail. Oprócz tego trzeba zawrzeć informację, czy pasażer jest pełnoletni i czy jest w stanie dotrzeć na wskazane lotnisko w ciągu 12 godzin od wysłania zgłoszenia chęci uczestnictwa w programie „LOT Do Domu".

Ważna informacja: rejestracja na stronie https://lotdodomu.pl nie jest równoznaczna z zakupem biletu. Po przesłaniu formularza LOT otrzyma informację o tym, że chcesz wrócić do Polski. LOT będzie na bieżąco analizował liczbę zgłoszeń i możliwości organizacji lotów czarterowych. Firma skontaktuje się z Tobą, jeśli pojawi się miejsce na lot z interesującej Cię lokalizacji.

Akcja „LOT Do Domu" – co z cenami biletów?

Jeżeli już wcześniej kupiłeś bilet na trasę, na której zorganizowany zostanie lot czarterowy, nie musisz kupować dodatkowego biletu w ramach „LOT Do Domu". Przysługuje Ci bezpłatne przebukowanie go na jeden z lotów, organizowanych w dniach 15-28 marca. Jeżeli nie planujesz wracać teraz do Polski, możesz przebukować bilet na lot po 29 marca, kiedy to planowane jest rozpoczęcie lotów zgodnie z rozkładem.

A co w sytuacji, jeśli nie masz biletu? Ile kosztuje bilet w ramach programu „LOT Do Domu"? Zgodnie z informacjami, podanymi przez premiera Mateusza Morawieckiego, ceny za lot będą takie same dla wszystkich, a różnicę w cenach dopłaci państwo:

  • 400 – 800 zł za lot w granicach Europy,
  • 1600 – 2400 zł za lot spoza granic Europy.

Kto może wrócić do Polskie w ramach #LOTDoDomu?

Uprawnieniu do powrotu do Polski są nie tylko polscy obywatele, ale też:

  • małżonkowie polskich obywateli,
  • osoby będące dziećmi polskich obywateli,
  • osoby posiadające Kartę Polaka,
  • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

PLL LOT #LOTDoDomu – podsumowanie

Akcja PLL LOT „Lot Do Domu", zorganizowana przez firmę LOT i polski rząd, ma na celu pomoc wszystkim Polakom, którzy chcą wrócić do kraju po zamknięciu granic. Z uwagi na odwołanie lotów jest to jedyny sposób (nie licząc drogi lądowej przez jeden z nielicznych, otwartych przejazdów na granicy np. z Niemcami) na powrót do Polski. Loty czarterowe pozwalają na powrót z wielu krajów na świecie, w szczególności z Londynu, Dublina, Malty i innych krajów, wymienionych na stronie LOT. Na ten moment szacuje się, że osób, zainteresowanych Powrotem do Polski jest nawet kilkaset tysięcy. Jeśli również należysz do tej grupy, postaraj się jak najszybciej zgłosić swoje zainteresowanie udziałem w programie #LOTDoDomu

Przeczytaj również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty