Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Podróż do Indii - poznaj kulturę, która Cię zaskoczy

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Podróż do Indii - poznaj kulturę, która Cię zaskoczy

Indie to kraj, który marzy odwiedzić wiele osób. Panuje tam całkowicie odmienna kultura - dla wielu często niezrozumiała. Niezwykła architektura, różnorodność, kuchnia czy znane na całym świecie festiwale to tylko niektóre z powodów, dla których Indie stają się coraz częściej wybierane przez turystów. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto wybrać się do Indii i jak się do tej podróży przygotować.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Podróż do Indii – dlaczego warto?

Indie to kraj w Azji Południowej. Jest siódmym krajem świata pod względem wielkości i drugim pod względem liczby ludności. Co roku kraj ten odwiedza kilka milionów turystów. Najbardziej znanymi zabytkami w Indiach jest Tadż Mahal. Jest to indyjskie mauzoleum, czyli grobowiec, który jest nazywany “świątynią miłości”. Został on wzniesiony przez władcę muzułmańskiego Szahdżahana na pamiątkę swojej ukochanej, przedwcześnie zmarłej żony. Kolejnym znanym zabytkiem jest Czerwony Fort - jest to kompleks budowli fortecznych w Delhi, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czerwony Fort jest symbolem uzyskania niepodległości przez Indie. Ważnym zabytkiem jest również zespół świątyń w Khajuraho. Przed wejściem do mandiru trzeba zostawić buty. Często także zabronione jest fotografowanie świątyń w środku, a zwłaszcza wizerunków bóstw. Miejsc, do których warto się wybrać, jest ich bardzo wiele. Znajdziemy tam zarówno piękne, piaszczyste plaże jak i góry czy pustynie. Wybrzeża Kerali i Goa to najlepsze miejsce dla miłośników długich godzin spędzonych na plaży, opalania się i kąpieli w morzu. Jeśli wolimy jednak góry, idealnym kierunkiem będzie Kaszmir albo Ladakh, gdzie oprócz pięknych górskich krajobrazów i jezior, znajdziemy również inne atrakcje.

Obyczaje w Indiach – na co uważać?

Warto już przed wyjazdem przygotować sobie odpowiednią garderobę, którą będziemy nosić na miejscu. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o to, żeby nie odsłaniać zbyt wiele części ciała - duże dekolty, gołe ramiona czy odsłonięte nogi to rzeczy, które są niemile widziane w Indiach. Mogą one przyciągnąć niemiłe komentarze i spojrzenia tamtejszych kobiet i mężczyzn. Warto na to uważać i przed wyjazdem zaopatrzyć się w długie zwiewne spódnice i spodnie, które zasłaniają całe nogi. To samo tyczy się koszulek - wybierzmy lepiej te bez dekoltów i odsłoniętych ramion, a będziemy czuć się lepiej. To samo tyczy się mężczyzn - nie powinni oni nosić obcisłych koszulek czy krótkich spodenek, bo może się to spotkać z niemiłymi reakcjami lokalnych mieszkańców. Jeśli wybieramy się do Indii z partnerem czy partnerką, warto na te kilka dni zaprzestać okazywania sobie uczuć na ulicy. Całowanie, przytulanie czy nawet trzymanie za ręce jest tam źle odbierane i może zdenerwować lokalnych mieszkańców. Jeśli chodzi o ceny w Indiach, to często są one nieustalone, zwłaszcza na bazarach i ulicznych straganach. Jeśli chcecie za to, co kupicie, na przykład za pamiątki, zapłacić jak najmniej, powinniście negocjować ceny ze sprzedawcą. Podobnie sytuacja wygląda jeśli będziecie chcieli przejechać się taksówką albo rikszą - tam zazwyczaj ceny także nie są z góry ustalone, więc najlepiej jeszcze przed wejściem do pojazdu ustalić cenę z kierowcą. Wielu turystów przyciąga do Indii festiwal Holi. Odbywa się na początku wiosny i polega na obrzucaniu się przez uczestników kolorowymi proszkami, które mają symbolizować radość i naturę budzącą się do życia. Pamiętajmy o tym, że kiedy wybieramy się na ten festiwal, powinniśmy założyć na siebie ubrania, na których specjalnie nam nie zależy, ponieważ proszki te mają tak silny barwnik, że nie da się tego zmyć, więc ubrania nadają się tylko do wyrzucenia lub… na kolorową pamiątkę.

Kuchnia indyjska - czego trzeba spróbować?

Jeśli chodzi o kuchnię indyjską, jest ona bardzo obszerna i różni się w zależności od regionów. Podstawowym podziałem na kuchnię jest kuchnia północy, południa, wschodu i zachodu. Kuchnia północna to przede wszystkim podpłomyki, czyli chlebki w kształcie dużych placków. Znane jest także mięso duszone w różnych przyprawach, raita - czyli jogurt z warzywami lub owocami, sałatka z warzyw i owoców albo regionalna kawa czy herbata z dużą ilością mleka i cukru. Kuchnia południa mocno ogranicza spożycie mięsa - nawet w popularnej sieci restauracji McDonald’s znajdziemy duży wybór dań wegetariańskich. Popularnym jedzeniem na południu jest na przykład dosa, czyli naleśniki z mąki ryżowej albo placki z chutney i sambar, czyli ostrymi przyprawami smażonymi z fasolą lub soczewicą. Kuchnia wschodu to przede wszystkim dania przyrządzone z ryżu, soczewicy i ryb. Popularne są także smażone placki i różne potrawy z białego sera. Kuchnia zachodu znana jest jako kuchnia bombajska. Najbardziej znane potrawy to chałwa bombajska i kaczka po bombajsku.

Podróż do Indii - jak się przygotować?

Indie to kraj, które są mocno narażone na ataki terrorystyczne. Najbardziej zagrożone są duże aglomeracje - będąc tam warto więc zachować szczególną ostrożność. Odradzane są podróże do indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir (poza regionem Ladakh). W tych miejscach jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia zamachów terrorystycznych, a nawet starć ze służbami porządkowymi. Jeśli wprowadzony zostanie stan wyjątkowy, może zostać ograniczony dostęp do Internetu i sieci telefonii komórkowej, a nawet do transportu drogowego i lotniczego. Będąc w Indiach, warto uważać także na kieszonkowców, którzy mogą nas okraść, a także na kierowców taksówek i riksz, którzy mogą okazać się nieuczciwi i zażądać od nas dużej sumy pieniędzy za przejazd.

Podróż do Indii – dokumenty i szczepienia

Wybierając się do Indii trzeba mieć wyrobioną wizę - w przeciwnym przypadku może nam nawet grozić areszt. Koszt wizy to 80 USD. Jeśli chcemy podróżować po kraju samochodem, musimy mieć przy sobie ważne prawo jazdy międzynarodowe. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, obowiązkiem jest posiadanie tzw. carnet de passage. Warto także wykupić indywidualny pakiet ubezpieczeniowy, w szczególności od kosztów leczenia i skutków nieszczęśliwych wypadków. Przed wyjazdem zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Będąc w niektórych regionach, na przykład w Mumbaju, warto przyjmować leki przeciwmalaryczne. Jeśli chodzi o picie i jedzenie, również powinno się uważać. Wybierajmy tylko butelkowaną, fabrycznie zakręconą wodę oraz unikajmy tanich, ulicznych knajp. Nie powinno się także pić napojów z lodem, ponieważ pochodzenie wody użytej do robienia lodu jest nam nieznane. Jeśli chodzi o pomoc medyczną - w dużych miastach nie ma z nią problemu. To samo tyczy się zaopatrzenia aptek - jest w nich dużo lekarstw.

Podróż do Indii – podsumowanie

Podróż do Indii może być wyjątkową przygodą – tamtejsza kultura jest całkowicie odmienna od tego, co znamy na co dzień. Warto jednak odpowiednio przygotować się do wyjazdu – szczepienia, niezbędne dokumenty i ubezpieczenie pozwolą na uchronienie się przed nieprzyjemnymi niespodziankami.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty