Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Podróż do Meksyku – wiza, zasady bezpieczeństwa i przygotowanie do podróży

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Podróż do Meksyku – wiza, zasady bezpieczeństwa i przygotowanie do podróży

Wyprawa do Meksyku to marzenie wielu podróżników. Choć kraj ten jest bardzo odległy, kusi wyjątkowym klimatem, zabytkami Majów, urzekającymi krajobrazami i całkowicie odmienną kulturą. Inne rzeczy, które przyciągają turystów, to oczywiście kuchnia, spektakularne zabytki, niebiańskie plaże, ulokowane zaraz obok dżungli, piramidy czy baseny cenote. Jedno jest pewne – Meksyk to miejsce, które warto odwiedzić, a nawet zabawić w nim nieco dłużej. To jedno z tych miejsc, które pozostaną w pamięci na zawsze, a na kulturę europejską można spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy. Niemniej jednak przed wyjazdem warto dowiedzieć się nieco na temat bezpieczeństwa, niezbędnych dokumentów czy szczepień.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Podróż do Meksyku – czy potrzebujesz wizy?

Jak podaje Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku, obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy w czasie wycieczki do Meksyku. Pobyt nie może przekraczać 180 dni i musi być odbywany jedynie w celach turystycznych. Należy mieć przy sobie paszport z terminem ważności minimum 6 miesięcy. Podczas przekraczania granicy trzeba koniecznie zwrócić uwagę na termin pieczątki, wystawionej przez urzędnika. Jeśli jest krótsza niż planowany pobyt, należy przedłożyć ją w najbliższym oddziale INM, czyli Instituto Nacional de Migración. Uwaga! Podczas podróży do Meksyku może się zdarzyć, że będziesz przelatywał przez USA. W takim przypadku musisz oczywiście mieć odpowiednią wizę.

Których rejonów Meksyku należy unikać?

Meksyk jest państwem, złożonym z niezależnym stanów. Według informacji, podanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, należy unikać podróży do następujących stanów Meksyku:

 • Chihuahua,
 • Coahuila,
 • Colima,
 • Durango,
 • Guerrero,
 • Michoacán,
 • Nuevo León,
 • Sinaloa,
 • Sonora,
 • Tamaulipas.

Turyści mogą jednak odwiedzać niektóre z miast, które znajdują się w obrębie powyższych stanów. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie MSZ. Jeśli chodzi o pozostałe części Meksyku, należy zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to w szczególności stolicy Meksyku oraz innych dużych miast, takich jak Monterrey czy Puebla.

Meksyk – niezbędne szczepienia i opieka zdrowotna

Przed podróżą do Meksyku warto odwiedzić polskie biuro Światowej Organizacji Zdrowia. Otrzymasz tam osobistą międzynarodową książeczkę zdrowia oraz uzyskasz niezbędne porady na temat tego, w jaki sposób zadbać o zdrowie przed wyjazdem do Meksyku. Przed podróżą zaleca się szczepienie przeciw chorobom, takim jak dengue, hepatitis A i B oraz przeciw durowi brzusznemu, jeśli udajemy się do stref tropikalnych o niskim poziomie higieny. W Meksyku występują również takie choroby jak zika i chikungunya roznoszone przez komara Aedes aegypti, który odpowiada także za roznoszenie żółtej febry. Podczas podróży należy mieć ubezpieczenie zdrowotne. Co prawda nie jest ono wymagane, jednak w razie potrzeby może uratować życie. Bardzo ważne jest to, aby ubezpieczenie było płatne natychmiast. W przeciwnym wypadku placówka może odmówić leczenie. Koszty leczenia są w Meksyku bardzo wysokie, porównywalne do tych w USA. Minimalna kwota ubezpieczenia zdrowotnego to 100 000 USD.

W czasie podróży do Meksyku pamiętaj o ostrożności

Podróż do Meksyku to niezapomniana przygoda. Mimo to koniecznie pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Oto najważniejsze z nich:

 • spożywaj wyłącznie świeżo przygotowaną, ugotowaną żywność, co do której pochodzenia i świeżości nie masz żadnych wątpliwości,
 • uważaj na wodę pitną – zawsze wybieraj wodę butelkowaną,
 • podczas wizyt w restauracji pamiętaj o napiwkach – minimum 10% kwoty rachunku,
 • zwyczajowo Meksykanie nie odpowiadają przecząco swoim gościom – po prostu nie wypada tego robić. Pamiętaj o tym, kiedy ktoś będzie udzielał Ci wskazówek – Meksykanie wolą odpowiedzieć błędnie niż powiedzieć, że nie wiedzą, jak gdzieś dojechać,
 • korzystając z urządzeń elektronicznych, zawsze używaj adaptera, który zapobiegnie zmianom napięcia i zniszczeniu urządzeń – napięcie w gniazdkach w Meksyku to 100 V,
 • z Meksyku nie można wywozić roślin, nasion, mięsa, wędlin i żywności przygotowanej domowymi sposobami,
 • przy wjeździe do Meksyku można mieć przy sobie telefon, aparat fotograficzny, kamerę, jeden komputer przenośny, dwa komplety sprzętu sportowego, lekarstwa na własny użytek (oprócz leków psychotropowych, na które trzeba mieć odpowiedni dokument), maksymalnie 20 paczek papierosów i 3 litry alkoholu,
 • w Meksyku zdarza się wiele brutalnych ataków na turystów, a przestępczość jest na wysokim poziomie. Lepiej nie oddalać się od większych grup ludzi, nie wędrować po zmroku, nie chodzić po ulicach samodzielnie i nie spoufalać się z miejscowymi.
Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty