Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Jak będą wyglądać podróże lotnicze po pandemii?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jak będą wyglądać podróże lotnicze po pandemii?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasze życie zmieniło się niemal z dnia na dzień. Ogromna liczba ograniczeń wymusiła na ludziach zmiany, których nikt nie mógł się spodziewać. Dotyczy to między innymi podróży – te na kilka miesięcy zostały niemal całkowicie wstrzymane. Obecnie jednak w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat możliwych dat, kiedy możliwy będzie powrót do podróżowania. W związku z tym wiele osób zadaje się pytanie, jak będą wyglądać podróże lotnicze po pandemii. Już dzisiaj linie lotnicze zaczynają przygotowywać się na spore zmiany.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zakaz lotów pasażerskich – do kiedy?

Jedna z najważniejszych informacji – zarówno dla linii lotniczych, jak i dla pasażerów – dotyczy tego, do kiedy potrwa zakaz lotów pasażerskich. Nic dziwnego. Pasażerowie czekają na to, aby móc swobodnie podróżować samolotami, i to nie tylko w celach turystycznych, ale też zawodowych. Linie lotnicze z kolei poniosły ogromne straty finansowe, spowodowane pandemią, więc z niecierpliwością oczekują, kiedy loty pasażerskie będą mogły zostać wznowione. Data ta jest przesuwana co jakiś czas.

Na ten moment, zgodnie z oficjalnymi informacjami, zakaz lotów pasażerskich ma potrwać do 23 maja 2020 roku. Nie wiadomo jednak, czy wraz z nadejściem tego dnia zakaz nie zostanie przedłużony. Wszystko to zależy od ilości zakażeń, liczby chorych i ogólnej sytuacji, związanej z pandemią koronawirusa. Możliwość wznowienia lotów pasażerskich nastąpi w momencie, kiedy będzie wiadomo, że loty te nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia pasażerów i pracowników linii lotniczych.

Aby zakaz lotów pasażerskich został zniesiony, konieczne jest wypracowanie nowych zasad, dotyczących podróżowania. Pracują nad nimi zarówno same linie lotnicze, jak i pracownicy rządowi – wspólnie opracowują najlepsze zasady, mające zapewnić bezpieczeństwo. No właśnie – jak będą wyglądały podróże lotnicze po pandemii?

Podróże lotnicze po pandemii – co czeka pasażerów?

Nie da się ukryć – w czasie lotu pasażerskiego trudno jest zadbać o to, aby pasażerowie i pracownicy linii lotniczych byli całkowicie chronieni przed zakażeniem koronawirusem. O podobnym stopniu zagrożenia możemy jednak mówić w przypadku innych środków komunikacji publicznej czy choćby w marketach spożywczych. Jeśli chodzi o loty, najwięcej trudności nastręczać może odprawa i sama podróż samolotem. Nic dziwnego, że linie lotnicze intensywnie pracują nad tym, aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo i móc wznowić loty. Jakich zmian mogą spodziewać się pasażerowie?

Maseczki na pokładzie samolotu

W ostatnim tygodniach większość z nas przyzwyczaiła się już do noszenia maseczek lub przyłbic. Nikogo zatem nie dziwi informacja, że używanie maseczki konieczne będzie również podczas podróży samolotem. To jedna z podstawowych zasad, która ma zostać wprowadzona w momencie, kiedy linie lotnicze będą mogły wznowić loty pasażerskie. Być może linie lotnicze będą rozdawać pasażerom jednorazowe maseczki, jednak warto pamiętąć o tym, aby odpowiednio przygotować się do lotu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą odpowiedniej ilości maseczek i rękawiczek jednorazowych.

Mierzenie temperatury na lotnisku

Mierzenie temperatury to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na kontrolowanie, czy dana osoba nie cierpi na żadną infekcję – m.in. na COVID-19, czyli chorobę spowodowaną koronawirusem. Obecnie mierzenie temperatury odbywa się między innymi przed wejście do szpitala, przychodni czy wielu innych miejsc, w których każdego dnia przebywa wiele osób. W przypadku lotów samolotem pasażerowie również będą mieli kontrolę temperatury – być może bezpośrednio przed wejściem do samolotu, a może już na lotnisku.

Bezdotykowy catering lub rezygnacja z posiłków na pokładzie

Kolejną kwestią, która budzi wiele wątpliwości, są posiłki na pokładzie samolotu. Tutaj pojawiają się różne wersje – od całkowitej rezygnacji z podawania posiłków pasażerom, do zastosowania specjalnych opakowań i innych środków ostrożności. W przypadku bardzo długich lotów brak możliwości skorzystania z cateringu pokładowego mogłaby być sporym problemem, dlatego linie lotnicze starają się opracować takie środki ostrożności, które zapewnią pasażerom pełne bezpieczeństwo. Jednym z proponowanym rozwiązań jest tzw. bezdotykowy catering. Miałby on polegać na podawaniu pasażerom jedynie pakowanych kanapek, jednorazowych sztućców czy wody butelkowanej.

Pusty środkowy fotel?

To jedna z proponowanych zmian, które budzą najwięcej kontrowersji – a nawet sprzeciw ze strony przedstawicieli linii lotniczych. Nic dziwnego, ponieważ konieczność zachowania jednego miejsca odstępu pomiędzy pasażerami byłaby kolejną przyczyną ogromnych strat finansowych. Liczba pasażerów byłaby sporo mniejsza niż przy pełnym obłożeniu miejsc w samolocie. Jednocześnie wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy pusty środkowy fotel pozwoliłby na rzeczywiste zmniejszenie ryzyka zakażenia – szczególnie gdyby któraś z osób na fotelach po obydwu stronach pustego miejsca była zakażona koronawirusem. Dyskusja nad tym, czy środkowy fotel w samolocie będzie musiał pozostać pusty podczas lotów pasażerskich, nadal trwa. Być może takie rozwiązanie zwiększyłoby poczucie bezpieczeństwa pasażerów. Prawdopodobnie lada moment dowiemy się, czy środkowy fotel będzie musiał pozostać pusty.

Alternatywą ma być zastosowanie specjalnej przegrody pomiędzy pasażerami. Rozwiązanie takie zaproponowała firma Aviointeriors. Osłony miałyby być montowane na fotelach. Dzięki temu kontakt między pasażerami miałby zostać ograniczony, a środkowy fotel nie musiałby pozostawać pusty. Takie rozwiązanie z pewnością byłoby bardziej korzystne dla linii lotniczych.

Jedno jest pewne – pasażerów czekają spore zmiany

Jednym z priorytetów linii lotniczych jest zapewnienie pasażerom pełnego bezpieczeństwa. Być może loty pasażerskie będą możliwe już od 23 maja – jeśli tak, o planowanych zmianach dowiemy się już niebawem. Nie ma raczej wątpliwości co do tego, czy konieczne będzie noszenie maseczek lub czy mierzona będzie temperatura pasażerów. Pozostaje jednak pytanie, czy środkowe fotele będą puste, czy możliwe będzie korzystanie z cateringu podczas krótkich lotów i czy linie lotnicze zastosują inne środki bezpieczeństwa. Informacje te poznamy z pewnością już niebawem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty