Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Francji?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Ile kosztuje rejestracja samochodu z Francji?

Francuskie samochody, takie jak Renault Scenic, Citroen C5 czy Peugeot 308, nadal cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Auta z Francji cenione są przede wszystkim za atrakcyjny design, bogate wnętrze i komfort w czasie jazdy. Jednocześnie francuski rynek motoryzacyjny jest jednym z największych w Europie. Nic dziwnego, że wielu Polaków decyduje się na sprowadzenie samochodu z Francji – mimo, że koszt transportu takiego auta może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Sprawdziliśmy, ile kosztuje rejestracja samochodu z Francji i o jakich formalnościach należy pamiętać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Francji?

Zacznijmy od tego, jaki jest koszt rejestracji auta, sprowadzonego z Francji. Po przywiezieniu samochodu do Polski, nowy właściciel ma 30 dni na jego rejestrację. Nie warto jednak czekać tak długo. Lepiej zarejestrować auto od razu, aby móc swobodnie się nim poruszać.

Podatek akcyzowy

W pierwszej kolejności należy opłacić podatek akcyzowy. Jego wysokość jest zależna od pojemności silnika i wartości samochodu. Wysokość akcyzy na pojazdy silnikowe jest następująca:

 • 3,1% w przypadku aut, gdzie pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3,
 • 18.6% w autach o pojemności od 2001 cm3 do 3500 cm3.

Co bardzo istotne, kwota akcyzy musi zostać przeliczona PLN na podstawie kursu NBP z dnia, w którym samochód przekroczył polską granicę. Po opłaceniu podatku akcyzowego właściciel auta otrzymuje specjalne potwierdzenie, na podstawie którego może zarejestrować pojazd. Termin na opłacenie akcyzy wynosi 30 dni.

Koszty rejestracji pojazdu

Do kosztów podatku akcyzowego należy doliczyć koszty, związane z rejestracją samochodu z Francji. Na koszty rejestracji składają się następujące kwoty:

 • Opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i specjalną naklejkę na szybę wynosi 85 złotych,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł – koszt tablic rejestracyjnych w przypadku samochodu,
 • 50 groszy opłaty ewidencyjnej którą należy zapłacić za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i naklejki kontrolnej.

A zatem całkowity koszt rejestracji samochodu to 179 złotych.

Przegląd samochodu

Niezbędne jest również przeprowadzenie przeglądu samochodu. Koszt przeglądu samochodu osobowego wynosi 98 zł (benzyna lub diesel) lub 162 zł (instalacja LPG). Opłata pobierana jest przed wykonaniem badania.

Ubezpieczenie OC

Po opłaceniu podatku akcyzowego, zrobieniu przeglądu i rejestracji pojazdu kierowca musi także wykupić ubezpieczenie OC. Należy to zrobić w tym samym dniu, w którym samochód zostaje zarejestrowany czasowo na 30 dni. Cena OC jest zależna od wielu czynników, m.in. od marki i modelu pojazdu, jego wieku, pojemności silnika, a także od samego kierowcy, np. jego doświadczenia za kierownicą. Jest to jednak ostatni obowiązkowy wydatek czekający osobę, która sprowadziła samochód z Francji.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Aby zarejestrować samochód z Francji, należy przygotować komplet niezbędnych dokumentów:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • dokument tożsamości – dowód osobisty, paszport lub inny, który potwierdzi Twoją tożsamość;
 • kartę pojazdu – jeśli był on już kiedyś zarejestrowany w Polsce,
 • dowód własności pojazdu – może to być umowa kupna/ sprzedaży lub faktura VAT,
 • dowód rejestracyjny pojazdu – o ile oczywiście był on wcześniej rejestrowany,
 • informację o tym, że samochód ma ważny przegląd techniczny,
 • dokumenty dotyczące akcyzy – jeden z następujących: potwierdzenie uiszczenia podatku akcyzowego, dokument, który potwierdzi brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju, w szczególności zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy lub oświadczenie salonu sprzedaży, że salon ten posiada oryginał lub kopię dokumentu, który potwierdzi zapłatę podatku akcyzowego w Polsce.

Należy również pamiętać o złożeniu Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego, czyli AKC-U. Należy to zrobić 2 ciągu 14 dni od opłacenia akcyzy. Deklaracja musi zostać złożona przez każdego z właściciela samochodu.

Gdzie i w jakim czasie zarejestrować auto?

Wszystkie dokumenty należy dostarczyć do wydziału komunikacji urzędu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Może to być:

 • urząd starostwa powiatowego,
 • urząd miasta – jeśli właściciel mieszka w mieście na prawach powiatu,
 • urząd dzielnicy – jeśli właściciel mieszka w Warszawie.

Nowy właściciel auta ma 30 dni na jego rejestrację od dnia, w którym pojazd przekroczy polską granicę.

Rejestracja samochodu z Francji – podsumowanie

Jak widać, rejestracja pojazdu z Francji nie jest zbyt skomplikowana. O wiele bardziej wymagający może być transport auta z Francji – jego cena może wynieść kilka tysięcy złotych. Na szczęście istnieją profesjonalne firmy, które specjalizują się w zakupie i transporcie samochodów z innych krajów. Kiedy wymarzone auto przekroczy już granicę, wystarczy dokonać wymienionych opłat i formalności – a później można już cieszyć się jazdą francuskim samochodem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty