Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Słowacja – nie tylko dla wielbicieli starych zamków

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Słowacja – nie tylko dla wielbicieli starych zamków

Zakopane to miasto, które każdego roku odwiedzane jest przez tysiące Polaków. Nie każdy jednak wie, że zaledwie 160 kilometrów od tego malowniczego kurortu znajduje się bardzo blisko granica ze Słowacją. Warto znaleźć kilka dodatkowych dni, aby odwiedzić ten wyjątkowy kraj. Przy samej granicy znajduje się mnóstwo niezwykłych miejsc, wartych zobaczenia. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać się na Słowację i jakie atrakcje turystyczne są warte zobaczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Popularność wyjazdów na Słowację stale rośnie

W 2018 roku Słowację odwiedziło aż 5,6 mln turystów. Jest to aż o 41% więcej niż w 2017 roku. Wśród turystów nich najwięcej było Czechów, Polaków i Niemców. Nic dziwnego – Słowacja to idealny kierunek podróży na krótki weekendowy wyjazd czy majówkę. Dojazd tam zajmuje niewiele czasu, a ilość atrakcji turystycznych z pewnością zachęca do odwiedzenia tego niezwykłego kraju. Co istotne, na Słowację może wybrać się samochodem. Odległość jest niewielka, a trasy są dobrej jakości. Podczas podróży wystarczy mieć przy sobie polskie OC. Warto również pamiętać, że na Słowacji obowiązują winiety elektroniczne, a nie przyklejane na szybę. Na szczęście ich uzyskanie jest bardzo proste – może je otrzymać w specjalnych automatach czy na stacjach benzynowych.

Atrakcje turystyczne Słowacji

Słowacja znana jest przede wszystkim z pięknych, ogromnych zamków, znajdujących się w malowniczych zakątkach kraju. Jednym z nich jest zamek w Orawie. Wybudowany został w XII wieku, a jego najwyższa część wznosi się 112 metrów powyżej rzeki Orawy. Obecnie turyści mogą liczyć tam na spotkania z duchami (inscenizowane specjalnie dla odwiedzających), na wystawy multimedialne czy na inscenizacje historyczne. Kolejnym niezwykłym miejscem jest Zamek Spiski, który wraz ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską tworzy kompleks historyczny - Spiskowe Podzamcze. Znajduje się on na wysokości 600 m.n.p.m., a specjalna ekspozycja pozwala poznać barwne dzieje tego zamku. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Vlkolinec to kolejne miejsce, który obowiązkowo należy odwiedzić podczas wyjazdu na Słowację. Jest to niewielka wieś, wyróżniająca się tym, że zachowała się tam drewniana zabudowa z dawnych czasów. Spacerując uliczkami wioski, można podziwiać wspaniałe krajobrazy, które rozciągają się wokół. Bańska Szczawnica to również stare, górnicze miasteczko. Niegdyś wydobywano tam złoto i srebro, a dzisiaj można podziwiać liczne zabytki, między innymi Stary i Nowy Zamek, kościół św. Katarzyny, kościół romański Wniebowzięcia Matki Boskiej czy bogato zdobione domy mieszczańskie. Przewodnicy chętnie opowiadają o tym, jak wyglądało życie w miasteczku – najważniejsza była tutaj ciężka praca górników, jednak nie brakowało również rozrywek, z których chętnie korzystali mieszkańcy. Dolina Demianowska wraz z Jaskinią Lodową to kolejne miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić. Jaskinia została wyżłobiona przez potok Demanovka,który utworzyła tam liczne, długie tunele. Nie są to jednak zwyczajne tunele – zachwycają mnogością barw, o czym mogą świadczyć nazwy takie jak Jezioro Szmaragdowe, Złote Jezioro, Komora Różowa czy Czarna Galeria.

Jednodniowa wycieczka na Słowację

Jeśli nie masz kilku wolnych dni, możesz zdecydować się na jednodniową wycieczkę na Słowację. W pobliżu granicy z Polską jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. To ciekawe uzupełnienie urlopu w Zakopanem czy w innych miejscowościach w polskich górach. Słowacja to kraj, który po prostu trzeba poznać – jej wyjątkowa kultura sprawia, że każdy turysta na długo pozostaje pod wielkim wrażeniem tego kraju.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty