Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Szczyrk – zaplanuj rodzinny wyjazd na narty

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Szczyrk – zaplanuj rodzinny wyjazd na narty

Szczyrk to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości, położonych w polskich górach. Szeroka oferta turystyczna sprawia, że z roku na rok przybywa tam coraz więcej zwolenników szaleństw na narciarskim stoku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Szczyrk – najważniejsze informacje

Szczyrk to niewielkie miasteczko, położone nieopodal Wisły i Ustronia, na wysokości 500-600 metrów. Należy do pasma Beskidu Śląskiego. Liczy nieco ponad 5000 mieszkańców. Szczyrk posiada bardzo ciekawą ofertę zarówno pod względem stoków narciarskich, jak i pieszych szlaków turystycznych. Jest doskonałą alternatywą dla zagranicznych wyjazdów w góry – koszty są tutaj o wiele niższe, dzięki czemu jest doskonałym miejscem na wyjazd w góry dla osób, które nie dysponują dużym budżetem.

Stoki narciarskie w Szczyrku i okolicy

Bez wątpienia Szczyrk słynie ze wspaniałych stoków narciarskich – posiada około 60 kilometrów wspaniałych tras narciarskich. Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne w Szczyrku (1257 metrów n.p.m.). Na wzniesienie można dostać się niebieską i zieloną trasą turystyczną oraz wyciągiem krzesełkowym. Skrzyczne posiada 14 kilometrów tras dla narciarzy – zarówno dla amatorów, jak i dla osób bardziej doświadczonych. Przy niemal każdym ośrodku narciarskim znajduje się stok przeznaczony dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z jazdą na nartach. Do dyspozycji turystów pozostają również instruktorzy, którzy w razie potrzeby mogą przeprowadzić krótkie szkolenie z tego, jak jeździć na nartach, jak hamować i jak dbać o bezpieczeństwo na stoku. Najpopularniejsze trasy narciarskie w Szczyrku to nie tylko Skrzyczne, ale też Solisko czy Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. Bardzo ciekawym miejscem jest Beskid Sport Arena w Szczyrku – dobrze sprawdzi się w momencie, kiedy temperatura będzie dodatnia. Stok posiada własny SnowBox, który produkuje śnieg, dzięki czemu możliwa jest jazda na nartach również wtedy, kiedy panuje iście wiosenna aura.

Atrakcje turystyczne w Szczyrku

Wakacje w Szczyrku to nie tylko szaleństwo na stokach, ale też możliwość zwiedzenia wspaniałych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest liczący ponad 200 lat drewniany Kościół św. Jakuba Apostoła – znajduje się on na Wojewódzkim Szlaku Architektury Drewnianej. Na szczególną uwagę zasługuje kamienna chrzcielnica, pochodząca z 1800 roku, a także ogromne organy i i dzwon na kościelnej wieży. Warto wybrać się na Ścieżkę nad Żylicą – to miejsce, z którego mieszkańcy Szczyrka są szczególnie dumni. Cała Ścieżka obfituje we wspaniałe widoki, a deptak wiedzie od Urzędu Miasta aż do Buczkowic. Po drodze można odwiedzić fontannę, znajdującą się przy głównym placu. Inne ciekawe miejsca w Szczyrku to Sanktuarium Maryjne "Na Górce", Jaskinia Lodowa, Malinowska i Salmopolska, a także "chata w dechę", zlokalizowana w drodze na szczyt Klimczok. Przy chacie zobaczyć można wystawę radioodbiorników lampowych i starych motocykli.

Ciepła strawa w górskim zaciszu

Każdy, kto kiedykolwiek odwiedził Szczyrk doskonale wie, że można tam naprawdę dobrze zjeść. Lokalne potrawy to doskonały sposób na dodanie sobie energii po całym dniu aktywności fizycznej. W Szczyrku znaleźć można mnóstwo malowniczych, drewnianych i ciepłych restauracji, które serwują wspaniałe potrawy – największe kulinarne hity Szczyrku i całego Beskidu Śląskiego to między innymi golonka pieczona ze skórką, pieczeń z udźca baraniego, kwaśnica, żurek, kociołek zbójnicki, grillowany owczy ser i oczywiście oscypek. Osoby, które zechcą uraczyć się lokalnym trunkiem, powinny natomiast sięgnąć po miodulę szczyrkowską – bardzo mocną wódkę, przygotowywaną na miodzie spadziowym. To z pewnością najlepszy sposób na rozgrzanie w mroźne dni. Całość brzmi naprawdę smakowicie – tym bardziej, że po intensywnym dniu, spędzonym na narciarskich szaleństwach, apetyt z pewnością dopisuje!

Szczyrk – idealne miejsce dla całej rodziny

Szczyrk doskonale sprawdzi się zarówno dla osób, których głównym celem jest szlifowanie swoich narciarskich umiejętności, jak i dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tam mnóstwo stoków, na których nawet najmłodsi mogą uczyć się jeździć na nartach, a liczne hotele chętnie przyjmują rodziny z małymi dziećmi. Co istotne, Szczyrk to miejsce położone o wiele bliżej niż Alpy czy inne znane, zagraniczne cele narciarskich wypadów – dlatego też osoby, które planują wypad z dzieckiem w góry, powinny zdecydować się właśnie na Szczyrk!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty