Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Ubezpieczenie do pracy za granicę – ile kosztuje i jak je wybrać?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Ubezpieczenie do pracy za granicę – ile kosztuje i jak je wybrać?

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Część z nich planuje pozostanie na emigracji przez długie lata, inni – jak studenci – wyjeżdżają tylko na kilka miesięcy, aby zająć się pracą sezonową. O czym warto pamiętać, wyjeżdżając do pracy do innego kraju? Jak wybrać ubezpieczenie, które zapewni szeroką ochronę w trakcie pobytu za granicą?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Bezpieczna praca za granicą – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Osoby, które planują wyjazd do pracy za granicę, powinny pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić przyszłego pracodawcę. W przypadku szukania pracy przez agencję zatrudnienia, należy wybierać te, które działają legalnie i cieszą się dobrą opinią. Niesprawdzone agencje czy pracodawcy, którzy nie cieszą się zbyt dobrą opinią, to zawsze zły wybór – w najlepszym przypadku może skończyć się błyskawicznym powrotem do Polski. Oprócz tego należy zapoznać się z umową – i to bardzo wnikliwie. Wyjazd do pracy za granicą bez wcześniejszego podpisania umowy to zły pomysł – nie warto ryzykować, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż ilość potencjalnych pracodawców w innych krajach jest naprawdę duża. Dotyczy to w szczególności pracy sezonowej, jak zbieranie owoców. Przed samym wyjazdem warto spisać sobie numery telefonu i adresy polskich placówek dyplomatycznych w kraju, do którego się wyjeżdża. Należy również zabrać ze sobą oszczędności, które wystarczą na ewentualny powrót – nie warto liczyć na to, że koszty powrotu zostaną pokryte z pensji, zarobionej za granicą, ponieważ sytuacja może rozwinąć się w różny sposób.

Jak wybrać ubezpieczenie na czas pracy za granicą?

Ubezpieczenie do pracy za granicą to jedna z najważniejszych kwestii, o które należy zatroszczyć się przed wyjazdem. Wiele osób ogranicza się jedynie do karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, działającej na terenie krajów UE i EFTA. Niestety zakres ochrony w przypadku karty EKUZ jest bardzo ograniczony – w przypadku wystąpienia bardziej skomplikowanych problemów zdrowotnych konieczne będzie pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni. Z tego powodu warto wybrać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne – jego koszt jest stosunkowo niski, a zakres ochrony bardzo szeroki. Wybierając ubezpieczenie do pracy za granicą, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • zakres ubezpieczenia – im jest szerszy, tym większa będzie ochrona. Dotyczy to w szczególności kosztów leczenia – w przypadku pojawienia się choroby czy choćby konieczności skorzystania z usług stomatologa, koszty leczenia zostaną pokryte z ubezpieczenia,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – zapewnia uzyskanie odszkodowania w przypadku wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto z niego skorzystać w przypadku pracy fizycznej, na przykład w branży budowlanej, gdzie ryzyko wystąpienia urazu jest wysokie,
  • OC w życiu prywatnym – zapewnia ochronę na wypadek spowodowania szkody osobie trzeciej.

Praca fizyczna za granicą a ubezpieczenie

W przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych pada pytanie o rodzaj pracy, którą planuje się wykonywać. Jeśli będzie to praca fizyczna, nie warto tego ukrywać – może to uniemożliwić późniejsze wypłacenie odszkodowania. Należy pamiętać, że praca fizyczna to nie tylko zbiory owoców sezonowych, ale też wyjazd na wolontariat. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają listę zawodów o tzw. podwyższonym ryzyku – większość rodzajów pracy fizycznej znajduje się na tej liście. Należy liczyć się z tym, że składka będzie nieco wyższa – warto jednak zdecydować się na zakup polisy, ponieważ ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu jest bardzo wysokie.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicą?

Andrzej, 30-letni mężczyzna, znalazł pracę sezonową przy zbiorach owoców w Niemczech. Nie choruje przewlekle. Wyjazd potrwa od 1 maja do 31 lipca. Przy wyborze ubezpieczenia kieruje się przede wszystkim ceną. Zależy mu na dodatkowym ubezpieczeniu bagażu. Ile będzie kosztowała polisa turystyczna Andrzeja?

  • Generali – 663 zł (KL – 500 000 zł, NNW – 40 000 zł, ubezpieczenie bagażu – 500 zł),
  • Aviva – 717 zł (KL – 300 000 zł, NNW – 20 000 zł, ubezpieczenie bagażu – 1000 zł),
  • Proama – 595 zł (KL – 500 000 zł, NNW – 30 000 zł, ubezpieczenie bagażu – 500 zł),

Ubezpieczenie do pracy za granicą – podsumowanie

Ubezpieczenie turystyczne, wykupione na czas pracy za granicą, to konieczność – nie tylko w przypadku pracy fizycznej. W razie wystąpienia komplikacji zdrowotnych umożliwi ono uzyskanie pomocy medycznej. Najgorszym z możliwych pomysłów jest podejmowanie pracy „na czarno" – w tym przypadku niemożliwe będzie uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej. Wyjazd do pracy za granicą to idealna propozycja dla studentów i młodych osób, które chcą zarobić trochę pieniędzy, a przy okazji odwiedzić inny kraj – warto jednak pamiętać o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty