Ubezpieczenie górskie – wszystko, co musisz wiedzieć
Ubezpieczenie turystyczne to jedna z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas planowania wyjazdu. Należy jednak wiedzieć, że tego typu polisa nie wystarczy w przypadku wyjazdu w góry. W takiej sytuacji należy wykupić specjalne ubezpieczenie górskie, które zapewnia szerszą ochronę – między innymi na wypadek konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej. Jak wybrać ubezpieczenie górskie i na co zwrócić szczególną uwagę?
Ubezpieczenie górskie i turystyczne – najważniejsze różnice
Polisa turystyczna składa się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to:
- koszty leczenia – standardowa polisa turystyczna obejmuje przede wszystkim koszty leczenia za granicą. Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną. Na terenie UE nie powinna ona być niższa niż 30 000 euro, a w krajach poza Unią Europejską kwota gwarantowana to minimum 40 000 – 50 ooo euro. Dodatkowo warto sprawdzić, w jaki sposób dane towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje poszczególne usługi medyczne, w szczególności transport do kraju czy udzielenie pomocy medycznej w prywatnych placówkach,
- NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków również jest standardem w przypadku polis turystycznych. Zadziało ono w momencie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Istnieje możliwość samodzielnego określenia kwoty ubezpieczenia, z reguły od 10 000 do 100 000 euro,
- OC w życiu prywatnym – ten rodzaj ubezpieczenia zadziała w momencie, kiedy nieumyślnie doprowadzisz do uszkodzenia mienia lub zdrowia osoby trzeciej. Co istotne, takie OC pokryje koszty również wtedy, kiedy sprawcą będzie Twój podopieczny, również zwierzak,
- Assistance – w razie wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, firma ubezpieczeniowa zapewni Ci niezbędną pomoc,
- ubezpieczenie bagażu – zadziała w sytuacji, kiedy ktoś ukradnie Twój bagaż, zostanie uszkodzony lub sam go zgubisz.
Elementem dodatkowym w przypadku ubezpieczenia górskiego jest polisa na wypadek wystąpienia konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej lub poszukiwawczej. Niestety, większość polis turystycznych nie zawiera takiego ubezpieczenia, dlatego wybierając się w góry, należy koniecznie znaleźć odpowiednie ubezpieczenie.
Ubezpieczenie górskie – co powinno zawierać?
Ubezpieczenie w góry musi zabezpieczać turystów na wypadek trudnych sytuacji, do których może dojść podczas górskich wędrówek. Przed zakupem polisy należy sprawdzić, czy zawiera ona następujące elementy:
- koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej – sprawdź, jaka jest suma gwarantowana w OWE. Nie powinna ona być niższa niż 7000 euro. Zdarza się, że w OWE jest informacja o tym, iż towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa koszty akcji ratowniczej do wysokości 500 euro. Jeśli podczas Twojej podróży pojawi się konieczność przeprowadzenia akcji, rachunek może być o wiele wyższy…
- sporty ekstremalne – jeżeli planujesz wspinaczkę górską, dopytaj ubezpieczyciela, czy wybrany przez Ciebie rodzaj aktywności nie jest traktowany jako sport ekstremalny. Na wszelki wypadek warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie, aby później nie mieć problemów z otrzymaniem odszkodowania,
- ubezpieczenie musi działać na określonej wysokości – to kolejna pułapka, zastawiana przez niektóre firmy ubezpieczeniowej. Sprawdź, czy dana polisa zapewnia ochronę przy wysokości 6 000 m.n.p.m. – szczególnie jeśli wyjeżdżasz w wysokie góry,
- koszty transportu do kraju – element KL, na który należy zwrócić uwagę. W niektórych przypadkach koszty transportu do Polski mogą być bardzo wysokie, dlatego należy zabezpieczyć się na taką ewentualność.
Dodatkowo warto upewnić się, czy dane ubezpieczenie jest honorowane przez lokalnych ratowników. W niektórych krajach ubezpieczenie rekomendowane przez służby można kupić na miejscu, a jego koszt nie przekracza 1 euro na dzień. Warto to sprawdzić przed zakupem ubezpieczenia górskiego w Polsce.
Koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej na terenie Polski
Jeżeli podczas Twojej górskiej wyprawy znajdziesz się w trudnej sytuacji i konieczne będzie przeprowadzenie akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, możesz liczyć na to, że koszty będą pokryte z budżetu państwa. Jeśli jednak będziesz wędrować po pasmach przygranicznych, wykup dodatkowe ubezpieczenie. Załóżmy, że do kryzysowej sytuacji dojdzie przy samej granicy – jeśli akcja będzie przeprowadzana przez zagraniczne służby, a nie przez GOPR czy TOPR, rachunek może sięgnąć kilkunastu tysięcy euro.
Karta EKUZ – niezbędna w krajach UE
Choć zakres ochrony, zapewnianej posiadaczom karty EKUZ, jest mocno okrojony, nie warto z niej rezygnować. Wyrobienie karty EKUZ na czas planowanego wyjazdu w góry zajmie zaledwie kilka minut. Karta uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia w krajach Unii Europejskiej, w takim zakresie, jaki jest bezpłatny dla obywateli danego kraju. Co istotne, brak karty EKUZ może być niemile widziany podczas wyjazdu za granicę – lepiej mieć ją przy sobie jako element dodatkowy do ubezpieczenia górskiego.
Ubezpieczenie górskie – podsumowanie
Jeśli często wyjeżdżasz w góry, możesz wykupić ubezpieczenie górskie na rok – będziesz miał wtedy zapewnioną ochronę podczas każdego wyjazdu, bez konieczności każdorazowego zakupu polisy. Natomiast jeśli spędzasz w górach tydzień lub dwa w ciągu roku, lepszym pomysłem będzie zakup polisy górskiej na określoną ilość dni. Warto również pamiętać o porównywaniu poszczególnych ubezpieczeń – choć ceny polis tego typu nie są wygórowane, mogą znacząco różnić się zakresem czy sumami gwarancyjnymi.