Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Ubezpieczenie turystyczne - jak prawidłowo zgłosić szkodę?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Ubezpieczenie turystyczne - jak prawidłowo zgłosić szkodę?

Wykupienie starannie dopasowanego ubezpieczenia turystycznego to dopiero początek tak naprawdę jego użytkowania. Najlepiej, jeżeli byłby to również koniec. Oznaczałoby to, ze pobyt za granicą przebiegł spokojnie, nic się złego nie wydarzyło i nie było konieczności korzystania z ubezpieczenia. Jeżeli na wykupieniu historia się nie kończy, oznacza to, że któreś ze zdarzeń objętych ochroną miało miejsce i nadszedł czas na zgłoszenie szkody. Jak zrobić to prawidłowo? Jakie formalności należy do pełnić, by procedura się nie przedłużyła, a pieniądze wypłacono sprawnie i szybko? Oto najważniejsze wskazówki.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Procedury podczas zgłaszania szkody z ubezpieczenia turystycznego

Procedury związane ze zgłoszeniem szkody w ramach ubezpieczenia turystycznego nie są bardzo skomplikowane ani bardzo złożone. W zasadzie wszystko opiera się na wykonaniu jednego telefonu lub przesłaniu zgłoszenia elektronicznie. Następnym krokiem zaś jest przesłanie dokumentów w wymaganej przez towarzystwo formie. Pierwszy etap, czyli wspomniane zgłoszenie telefoniczne lub internetowe ma za zadanie uruchomić całą procedurę wypłaty świadczenia. Chwilę ona zajmuje a weryfikacja dokumentów również trwa, dlatego też jej rozpoczęcie powinno mieć miejsce jak najszybciej od momentu zdarzenia. W związku z tym, telefon na infolinie powoduje założenie sprawy. Konsultant informuje o kolejnych etapach, o konieczności przesłania dokumentów. Informuje również jakie dokumenty będą w tej sytuacji potrzebne. Być może konieczne będzie natychmiastowe przesłanie faksem lub skanem dokumentu polisy lub dokumentów medycznych. Każde towarzystwo tę sprawę reguluje indywidualnie i tu akurat trudno o reguły. Zgłoszenie internetowe, online działa tak samo. Przesyła się wypełniony formularz, załącza niezbędne dokumenty i maszyna zostaje uruchomiona. To ważne. Im szybciej wszystko się rozpocznie, tym szybciej również się zakończy i będzie można rozliczyć podjęte za granicą leczenie.

Dokumenty niezbędne przy zgłaszaniu szkody z ubezpieczenia turystycznego

Bardzo ważne jest również to, by szybko skompletować odpowiednie dokumenty i przekazać je wraz ze zgłoszeniem. Każdy brak, przesłany niekompletny pakiet wydłuża procedury. Odbiorca bowiem analizuje dokumenty, weryfikuje je i dopiero gdy stwierdzi brak przesyła taką informację do osoby ubezpieczonej. Trzeba wtedy dosyłać a wszystko trwa i trwa. Wysłanie kompletu dokumentów za jednym razem jest uproszczeniem procedury i powoduje, że na efekty trzeba czekać znacznie krócej.

Jakie dokumenty są zwykle potrzebne przy zgłaszaniu szkody z ubezpieczenia turystycznego?

Przede wszystkim skan dowodu tożsamości, który potwierdza fakt, że o świadczenie ubiega się osoba do tego uprawniona. Pozostałe to:

  • Formularz zgłoszenia szkody
  • Polisa ubezpieczeniowa
  • Rachunki ze szpitala, w którym chory przebywał
  • Dokumentacja medyczna ze szpitala, w którym chory przebywał
  • Opis okoliczności zdarzenia (ewentualnie notatka od policji, jeżeli to był wypadek)
  • Dokumenty potwierdzające rezerwację w danym miejscu za granicą.

Zebranie i skompletowanie całości powoduje, że firma natychmiast przystępuje do rozpatrywania zlecenia i wydania szybciej decyzji. To zaś pozwoli na szybsze wypłacenie odszkodowania i rozliczenie z placówką medyczną, która podjęła się leczenia. Podsumowując, w razie zdarzenia nie ma na co czekać. Szybki kontakt z konsultantem z firmy ubezpieczeniowej powinien być pierwszym działaniem. Kolejne należy wykonywać zgodnie z jego wskazówkami jednocześnie kompletując niezbędne do wydania decyzji dokumenty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty