Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Planujesz podróż do innego kraju i zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas urlopu? Ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci ochronę w naprawdę wielu sytuacjach. Jak wybrać polisę turystyczną, aby mieć pewność, że nie spotka Cię żadna przykra niespodzianka?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zakres ochrony – koszty leczenia za granicą

W przypadku ubezpieczenia turystycznego nie warto kierować się wyłącznie ceną. O wiele ważniejszy jest tutaj zakres ochrony – powinien być jak najszerszy, tak abyś mógł czuć się bezpiecznie. Standardowa polisa turystyczna obejmuje przede wszystkim koszty leczenia za granicą. Należy zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną. Na terenie Unii Europejskiej nie powinna ona być niższa niż 30 000 euro, natomiast w krajach poza UE kwota gwarantowana to minimum 40 000 – 50 ooo euro. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe traktuje poszczególne usługi medyczne. Może się zdarzyć, że chociaż kwota gwarantowana na leczenie to 30 000, to kwota przewidziana na leczenie stomatologiczne nie przekracza 200 euro.

Koszty związane z korzystaniem z pomocy medycznej za granicą mogą być naprawdę wysokie – obejmują one leczenie ambulatoryjne, hospitalizację, koszt leków czy transport do kraju. W wielu przypadkach istnieje również możliwość skorzystania z pomocy w prywatnych placówkach medycznych, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, należy bardzo dokładnie zapoznać się z zakresem ubezpieczenia – im jest on szerszy, tym lepiej. W sytuacji, kiedy osoba chora cierpi na choroby przewlekłe, powinna upewnić się, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje pomoc w przypadku nasilenia się objawów.

Ubezpieczenie NNW

Drugim standardowym elementem ubezpieczenia turystycznego jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Stanowi ono ochronę na wypadek wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Tutaj sumy gwarantowane są bardzo różne – mogą wahać się od 10 000 do nawet 100 000 euro. W przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych kwotę NNW można dobrać samodzielnie.

Ubezpieczenie turystyczne – elementy dodatkowe

Oprócz zakresu ochrony medycznej i NNW, należy zwrócić uwagę na elementy dodatkowe ubezpieczenia turystycznego. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tutaj szereg dodatków, takich jak ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (przydatne w sytuacji, kiedy nieumyślnie uszkodzimy mienie lub spowodujemy uszczerbek na zdrowiu osób trzecich), Auto Assistance, ubezpieczenie dla osób, uprawiających sporty ekstremalne, ubezpieczenie sprzętu czy też ubezpieczenie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe.

Czas trwania ubezpieczenia turystycznego

Polisa turystyczna powinna trwać dokładnie tyle samo, co wyjazd. W większości przypadków określa się ilość dni, które planuje się spędzić za granicą. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie ma możliwości powrotu do domu w określonym terminie – powodem może być odwołany lot czy zły stan zdrowia. W takich sytuacjach ubezpieczenie turystyczne zostaje automatycznie przedłużone o 48 godzin. Jeśli zechcesz przedłużyć je o większą ilość dni, możesz skontaktować się z ubezpieczycielem. Niemniej jednak nie ma powodu, aby dokonywać zakupu polisy "na zapas" – o wiele lepiej będzie, jeśli czas trwania ubezpieczenie będzie pokrywał się z datami wyjazdu i powrotu, ponieważ w razie potrzeby można je wygodnie przedłużyć.

Cena polisy turystycznej

Podobnie jak zakres ubezpieczenia turystycznego, tak i jego ceny potrafią być bardzo zróżnicowane. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie podróżne już od kilku złotych za jeden dzień. Z reguły im dłuższy okres ubezpieczenia, tym jest ono tańsze – w przypadku wyjazdu na 3 dni z pewnością zapłacisz więcej w przeliczeniu na dzień niż jeśli będziesz podróżował przez dwa tygodnie. Warto szczegółowo porównywać oferty i znaleźć tę, której cena będzie jak najbardziej korzystna. Nie należy jednak zapominać o zakresie ubezpieczenia – czasem warto zapłacić nieco więcej, ale zabezpieczyć się na większa kwotę czy też na większą ilość sytuacji. Dzięki temu z pewnością będziesz mógł poczuć się bardziej bezpieczny i wyruszyć w podróż bez obaw.

Ubezpieczenie turystyczne to konieczność!

Niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie w podróżowaniu za granicę, za każdym razem powinieneś pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Stanowi ono zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, takich jak choroba czy utrata bagażu. Nie warto ryzykować – tym bardziej, że cena ubezpieczenia turystycznego nie jest wysoka, a zakres ochrony jest naprawdę szeroki.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty