Ups, popełniłem gafę! Kilka słów o savoir-vivre za granicą

Wydaje Ci się, że na co dzień jesteś bardzo uprzejmy, a o dobrym zachowaniu wiesz wszystko? Mimo to obawiasz się, że w czasie wyjazdu za granicę możesz urazić kogoś swoją nieznajomością panujących w danych kraju obyczajów? Jeżeli planujesz podróż do odległego kraju, istnieje spora szansa, że tamtejsze obyczaje są zupełnie inne niż w Polsce. Jak nie popełnić faux paus i co zrobić, aby zachować się zgodnie z przyjętymi w danym kraju zasadami dobrego wychowania?
Przygotuj się do wyjazdu
Niezależnie od tego, jaki kraj chcesz odwiedzić, powinieneś odpowiednio przygotować się do podróży. Zakup biletów, rezerwacja hotelu czy spakowanie walizki to jednak nie wszystko. Warto nieco bliżej zapoznać się z panującymi w danym kraju obyczajami i przekonaniami – szczególnie jeśli chcesz odwiedzić miejsce, w którym kultura różni się od tego, z czym mamy do czynienia w Polsce.
W internecie bez trudu znajdziesz mnóstwo blogów podróżniczych, gdzie autorzy dzielą się swoimi przygodami w czasie wyjazdów. Możesz również zapytać o obyczaje w danym kraju kogoś, kto miał okazję go odwiedzić. Ciekawym źródłem wiedzy mogą być strony www z danego kraju, na przykład z wiadomościami – w ten sposób zyskasz wiedzę, co się tam dzieje i czym żyją ludzie w danym momencie. Jeśli nie znasz języka, wystarczy skorzystać z internetowego tłumacza.
Obyczaje, tradycyjne, ważne święta, zachowania uznane za niegrzeczne czy obraźliwe zwroty – wszystko to powinno Cię zainteresować. Nawet jeśli sądzisz, że dana kultura nie może aż tak bardzo różnić się od naszej, i tak warto zaczerpnąć nieco informacji. W końcu odległe kraje mogą być pełne niespodzianek.
Jakich słów nie używać za granicą?
Fajka, molo, lupa, foka, figa – polskie słowa, których używamy, za granicą mogą wpędzić nas w niezłe tarapaty. W Finlandii słowo „molo" to bardzo wulgarne określenie męskich narządów płciowych, a na Słowacji „szukanie" uznawane jest za wulgaryzm. Używając słów „lupa" lub „foka" można obrazić kobietę we Włoszech, a jak wiadomo – włoscy mężowie potrafią z dużym temperamentem bronić swoich kobiet.
Oczywiście mieszkańcy danego kraju z pewnością będą mieli na względzie, że jesteś turystą i użycie przez Ciebie słowa „fajka" lub „molo" wywoła raczej uśmiech, niż gniew. Niemniej jednak warto przed wyjazdem dowiedzieć się, czy w kraju, do którego jedziesz, są jakieś słowa, których lepiej jest unikać. W najlepszym przypadku poznasz nową ciekawostkę, o której będziesz mógł opowiedzieć towarzyszom podróży.
Pan i władca na krańcu świata?
Taka postawa nigdy nie jest mile widziana – szczególnie jeśli odwiedzasz bardzo odległe kraje, gdzie pojawienie się Europejczyka, Polaka może być niemałym wydarzeniem. Pamiętaj, aby w każdej sytuacji z szacunkiem odnosić się do lokalnej kultury, mieszkańców i panujących tam obyczajów. W końcu to Ty jesteś gościem i powinieneś się dostosować – szczególnie jeśli gospodarze czy lokalni mieszkańcy chcą ugościć Ciebie jak najlepiej. Jeśli okażesz brak szacunku, wyjazd z pewnością szybko okaże się nieudany.
Odwiedzanie odległego kraju to wspaniała okazja do poznawania sekretów zupełnie innej kultury. Nie narzucaj i nie oceniaj – postaraj się raczej otworzyć na panujące tam obyczaje, aby móc dowiedzieć się jak najlepiej. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. Jeśli odwiedzasz kraj muzułmański, ryzyko wpadki jest bardzo duże. Z tego powodu jak najuważniej obserwuje mieszkańców i postaraj się zachowywać tak, jak oni. Kiedy zdejmują buty przed wejściem do świątyni, Ty również to zrób. W ten sposób nie narazisz się na ich gniew czy niemiłe komentarze.
Czego unikać za granicą?
Palenie papierosów, picie alkoholu, głośny śmiech czy wyzywający ubiór – takie zachowania nigdzie nie są mile widziane, jednak w niektórych krajach mogą być surowo karane. Skromne, grzeczne zachowanie i kultura osobista są uniwersalne i sprawdzą się w każdym zakątku świata, podobnie jak uśmiech i miłe nastawienie do innych.
Niektóre kraje są bardzo czyste – pozbycie się papierka czy niedopałka papierosa na środku chodnika może zostać szybko ukarane, nie tylko mandatem, ale też aresztem. Z tego powodu zadbaj o porządek i nie zostawiaj śmieci, gdzie popadnie. W ten sposób nie pozostawisz po sobie niemiłego wspomnienia, a kolejni turyści nie będą z góry traktowani jak osoby, które nie umieją wyrzucić papierka do kosza na śmieci.
Z pewnością spotkałeś się kiedyś z sytuacją, kiedy mocno stłoczona grupa Azjatów robiła zdjęcia kolejnego obiektu? To, ile przestrzeni potrzebujemy, zależy od kraju, w którym żyjemy – choć może to być niespodzianką. Azjatom zdecydowanie nie przeszkadza tłum i ocierające się o nich osoby, jednak Amerykanie mają pod tym względem zupełnie inne podejście, podobnie jak Skandynawowie. Unikaj zatem uścisków czy nadmiernego zbliżania się.
Ups, popełniłem gafę!
Co w sytuacji, kiedy już popełnisz gafę i na twarzach mieszkańców danego kraju pojawi się gniew lub niedowierzanie? Postaraj się jak najszybciej przeprosić i wyjaśnić, że Twoje zachowanie było nieumyślne, bo w Polsce panują zupełnie inne obyczaje. Pokora i przeprosiny z pewnością wystarczą, aby złagodzić gniew lokalnych mieszkańców. Wyobraź sobie, że do Polski przyjeżdża zagraniczny turysta, który na samym początku zaczyna opowiadać Ci o czymś, co jest absolutnym tabu i o czym z reguły się nie rozmawia. Z pewnością poczułbyś się trochę nieswojo, prawda?
Odpowiednie przygotowanie, zapoznanie się z lokalnymi obyczajami i sprawdzenie, jakich zachowań unikać, to ważny element przygotowań do wyjazdu. Zadbaj o to, a zminimalizujesz ryzyko popełnienia gafy w towarzystwie lokalnych mieszkańców kraju, który odwiedzasz.