Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Wakacje za granicą: Polacy się nie ubezpieczają. Najnowsze statystyki

Wakacje za granicą Polacy się nie ubezpieczają. Najnowsze statystyki

Wyjazdy zagraniczne są niezwykle popularne i modne. Coraz więcej osób pragnie zwiedzić nieco więcej świata. Zainteresowaniem się cieszą kraje umiejscowione nad ciepłymi morzami z wysoką temperaturą otoczenia oraz kraje, w których można podziwiać niespotykane w Polsce widoki naturalne czy zjawiska przyrody. Czy jednak popularność wyjazdów zagranicznych wiąże się również z popularnością ubezpieczeń turystycznych. Warto się temu przyjrzeć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kiedy kupowane jest ubezpieczenie turystyczne?

Polacy zasadniczo nie planują zakupienia ubezpieczenia. Odkładają tę czynność praktycznie do ostatniej chwili, co w efekcie powoduje, że decydują się na przypadkowe i nieprzemyślane rozwiązanie, nie zawsze dopasowane do potrzeb i faktycznych wymagań danej podróży. Co więcej, polisa kupowana jest przez Internet, a ubezpieczony nie konsultuje swojego wyboru z osobą doświadczoną czy zajmującą się tym zawodowo. Ponad połowa badanych kupuje ubezpieczenie na podróż na dwa do siedmiu dni przed planowanym wyjazdem. To stosunkowo krótki czas, który w zasadzie nie daje szans na staranne przeszukanie ofert, porównanie i zweryfikowanie najbardziej korzystnego rozwiązania. Tym bardziej, że przed wyjazdem jest zwykle sporo spraw do załatwienia i ubezpieczenie jest tylko jedną nich. Blisko 10% badanych decyduje się na zakup zaledwie dzień przed podróżą, co całkowicie wyklucza możliwość prowadzenia poszukiwań i weryfikacji. Ponad dwa tygodnie wcześniej swoje ubezpieczenie kupuje zaledwie 12% ubezpieczonych. Im dłuższy jest czas oddzielający moment wykupienia ubezpieczenia od daty wyjazdu, tym mniej osób kupuje ubezpieczenie. W okresie od dwóch tygodni do miesiąca przed podróżą ubezpiecza się zaledwie 5% badanych.

Jak wiele osób decyduje się na ubezpieczenie turystyczne?

Tu statystki wyglądają znacznie gorzej. Zaledwie co szósty Polak decyduje się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego, jeżeli wyjeżdża na wakacje w kraju. Oznacza to, że istotna większość osób podróżujących decyduje się na wyjazd bez jakiejkolwiek ochrony finansowej. W przypadku wakacji spędzanych za granicą, statystki wyglądają odrobinę lepiej. Mianowicie, na ochronę ubezpieczeniową „zawsze” decyduje się blisko 28% badanych, a „czasami” na polisę ubezpieczeniową decyduje się zaledwie 13% wyjeżdżających. To nie są optymistyczne dane. Oznacza to bowiem, że ponad połowa Polaków przebywających na wakacjach za granicą nie ma ubezpieczenia. W razie zdarzenia więc, wszystkie koszty leczenia spadają na samych podróżnych. Koszty te sięgają niejednokrotnie kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Sposób kupowania ubezpieczeń turystycznych

Jeżeli wycieczka kupowana jest przez biuro podróży, osoby wyjeżdżające często decydują się na podstawową polisę, która w ramach wycieczki również jest oferowana. Jeżeli wyjazd planowany jest samodzielnie, najczęściej kwestia ubezpieczenia zostaje pominięta. Podróżnie nie zaprzątają sobie nią głowy, a przez to, narażają się na bardzo poważne koszty dodatkowe związane z ewentualnym leczeniem za granicą. Podsumowując, Polacy niechętnie ubezpieczają się na swoje wyjazdy. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia wycieczek krajowych, jednak zagraniczne również nie są zbyt często ubezpieczane. W przypadku podróży zagranicznych, blisko połowa wyjeżdżających nie ma żadnej finansowej ochrony, pozostali mają w znacznej części podstawowe polisy wykupione, a zaledwie znikoma część podróżujących ubezpieczona jest w pełnym zakresie potrzeb.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty