Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Wyjazd do Tajlandii – jak się przygotować?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Wyjazd do Tajlandii – jak się przygotować?

Od kilku lat popularność wycieczek do Tajlandii błyskawicznie rośnie. Nic dziwnego – jest to kraj miliona smaków i doznań. Każdy dzień spędzony w Tajlandii obfituje w niezwykłe odkrycia, a spotkanie z tak odmienną kulturą pozwala spojrzeć z dystansem na codzienność. Jedno jest pewne – wyjazd do Tajlandii to przygoda, którą warto przeżyć. Niestety w ostatnich latach sytuacja w Tajlandii nieco się zmieniła, w związku z czym kraj przestał być tak bezpieczny – warto o tym pamiętać, planując wyjazd. Jak przygotować się do wycieczki do Tajlandii i w jaki sposób dbać o swoje bezpieczeństwo?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Tajlandia – Królestwo Wolności

Tajlandia położona jest w północno-wschodniej Azji. Graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją oraz Mjanmą. Określenie Thai znaczy po tajsku "wolny" – i nazwa ta jest jak najbardziej adekwatna, ponieważ kraj nigdy nie był skolonizowany, a mieszkańcy Tajlandii są osobami radosnymi i nie mają w zwyczaju się przejmować. Wiele osób, które odwiedziły Tajlandię, podkreśla, że jej mieszkańcy są zawsze chętni do zabawy i do tańca. To z pewnością przekłada się na atmosferę – turyści mogą liczyć na serdeczne przyjęcie i pomoc w każdej sprawie. Tajowie są uśmiechnięci, skromni i wdzięczni, a przy tym pracowici i ambitni. Jest to niezwykły naród – to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Tajlandię. Rajskie plaże, wspaniałe jedzenie i zapierające dech w piersiach zabytki to kolejne zalety tego kraju, a ich lista wydłuża się wraz z każdym dniem tam spędzonym.

Wyjazd do Tajlandii – niezbędne dokumenty

Aby wyjechać do Tajlandii, nie trzeba mieć wizy. W większości przypadków wystarczy paszport. Powinien on być ważny od minimum sześciu miesięcy, a turysta musi posiadać bilety, które potwierdzą, że w ciągu 30 dni opuści kraj. Na stronie internetowej tajlandzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć informację, według której od 11 sierpnia 2011 roku osoby, które przyjeżdżają do Tajlandii w celach turystycznych na mniej niż 30 dni, nie muszą posiadać wizy. Osoby, które przekraczają granicę kraju drogą lądową i przybywają z krajów takich jak Laos, Malezja, Kambodża i Birma, mogą pozostać w Tajlandii przez 15 dni bez konieczności posiadania wizy. Jeśli jednak planowany pobyt ma przekraczać 30 dni lub też cel wizyty jest inny niż turystyczny, należy ubiegać się o wizę w Ambasadzie lub Konsulacie Generalnym Królestwa Tajlandii. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego terminu konieczne może być zapłacenie kary. W niektórych przypadkach wykroczenie takie karane jest zakazem wjazdu do Tajlandii (od 1 do 10 lat), a nawet więzieniem.

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Przed wycieczką do Tajlandii warto zdecydować się na szczepienie. Należy wiedzieć, że podczas pobytu można zachorować na przykład na dengę – infekcyjną chorobę tropikalną, która może być bardzo niebezpieczna. Zdarzają się również przypadki zarażeniem wirusem Zika. Szczepienie należy wykonać na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Warto skonsultować się z lekarzem, który przygotuje szczegółowy plan szczepień – zaleca się szczepienie między innymi na zapalenie wątroby, dur brzuszny czy (w przypadku podróży w niektóre tereny Tajlandii) na japońskie zapalenie mózgu. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne, stosowane w profilaktyce i leczeniu chorób, występujących na terenie kraju. Polskie MSZ zaleca, aby przed planowanym wyjazdem zapoznać się z zaleceniami Generalnego Inspektoratu Sanitarnego, który przygotował szereg wskazówek, dotyczących między innymi sposobów ochrony ciała przed owadami czy zabezpieczenia pomieszczeń.

Tajlandia – potencjalne zagrożenia i niebezpieczne tereny

Choć Tajlandia jest krajem wyjątkowo przyjaznym dla turystów, przebywanie w niektórych rejonach może być niebezpieczne. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do następujących rejonów:

  • do prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, znajdujących się na południu Tajlandii,
  • do rejonów graniczących z Mjanmą na północ od miejscowości Mae Sot – działają tutaj liczne gangi przemytników,
  • do rejonów graniczących z Kambodżą w prowincjach Surin i Sisaket.

W tych miejscach regularnie dochodzi do ataków bombowych i używania broni palnej. W Pozostałych rejonach Tajlandii należy zachować szczególną ostrożność. Oprócz tego od kilku lat odnotowuje się tam gwałtowny wzrost przestępczości. Dochodzi do licznych kradzieży, wyłudzeń i ataków agresji wobec turystów. Nagminne są również wyłudzenia – szczególnie w rejonach turystycznych, a także podawanie napojów., zawierających narkotyki. W razie potrzeby należy skontaktować się z tajlandzką Policją Turystyczną pod numerem 1155 – niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Wycieczka do Tajlandii – ubezpieczenie turystyczne

Przed wyjazdem do Tajlandii należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Opieka medyczna jest tam na bardzo wysokim poziomie, jednak jest niezwykle droga. Ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać koszty leczenie i hospitalizacji, a także ewentualny transport do Polski. Dodatkowo warto zabezpieczyć się przed sytuacjami, takimi jak kradzieże. Należy dokładnie sprawdzić, czy dane ubezpieczenie turystyczne jest honorowane w Tajlandii.

Jak dbać o bezpieczeństwo w Tajlandii?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa podczas wyjazdu do Tajlandii. Przede wszystkim należy pamiętać o zagrożeniach, związanych z atakami terrorystycznymi, dużą przestępczością oraz egzotycznymi chorobami. Co robić, aby dbać o swoje bezpieczeństwo?

  • nie należy pić wody z kranu i spożywać jedzenia z ulicznych stoisk, w których poziom higieny jest na niskim poziomie,
  • należy za wszelką cenę unikać podróży do rejonów, w których zagrożenie atakami terrorystycznymi jest najwyższe,
  • nie powinno się przebywać w dużych skupiskach ludności,
  • nie należy rozmawiać z nieznajomymi, co do których intencji nie ma pewności – nie należy również przyjmować drinków, papierosów czy jedzenia, ponieważ mogą one zawierać narkotyki,
  • do Tajlandii nie należy przywozić pornografii, narkotyków, broni i niektórych gatunków roślin i zwierząt – dokładną listę można poznać w Ambasadzie,
  • przekraczając granicę Tajlandii, nie należy mieć przy sobie większej sumy pieniędzy niż 20 tysięcy dolarów,
  • z Tajlandii nie należy wywozić wizerunków Buddy bez stosownego zezwolenia – figurki sprzedawane na straganach nie są objęte tym przepisem, jednak warto zrezygnować z zakupu takich pamiątek, aby uniknąć ewentualnych problemów na granicy.

Tajlandzka przygoda – niezapomniana, ale czy bezpieczna?

Osoby, które zadają sobie pytanie, czy w Tajlandii jest bezpiecznie, nie uzyskają jednoznacznej odpowiedzi – z pewnością nie jest to kraj tak przyjazny jak jeszcze kilka lat temu. Nadal jednak każdego roku do Tajlandii przybywają tysiące turystów z całego świata, a w typowo turystycznych rejonach kraju zagrożenie nie jest odczuwalne. Osoby, które marzą o podróży do Tajlandii, powinny jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także o dobrym ubezpieczeniu turystycznym – zastosowanie środków ostrożności to najlepszy sposób na uchronienie się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Wyjazd do Tajlandii to podróż, której nie zapomina się przez całe życie – niezwykłe bogactwo tego kraju, zarówno pod względem krajobrazów, smaków, kultury i architektury, jak i pozytywnych ludzkich emocji sprawia, że osoby odwiedzające Tajlandię pragną tam wrócić – i nic dziwnego, bo jest to jeden z najbardziej fascynujących krajów na świecie!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty