Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Podróż

Wyjazd służbowy a ubezpieczenie

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Wyjazd służbowy a ubezpieczenie

Planujesz wyjazd służbowy i zastanawiasz się nad ubezpieczeniem? A może jesteś pracodawcą i chcesz zapewnić swoim pracownikom jak najlepszą ochronę w czasie delegacji? Ubezpieczenie wyjazdu służbowego to istotna kwestia, której nie należy pomijać – szczególnie jeśli któryś z pracowników wybiera się za granicę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dlaczego ubezpieczenie podczas wyjazdu służbowego jest tak ważne?

Wyobraź sobie, że w czasie zagranicznego wyjazdu służbowego pracownik zaczyna chorować i potrzebuje opieki medycznej. Jeśli nie będzie ubezpieczony, za leczenie zapłaci z własnej kieszeni. Po powrocie będzie miał pełne prawo do ubiegania się od swojego pracodawcy o zwrot kosztów leczenia. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zabezpieczyć pracownika i zapewnić mu ubezpieczenie na czas wyjazdu. Istotną kwestią jest również wizerunek firmy na rynku pracy. Jeśli będzie ona zapewniała swoim pracownikom pełne ubezpieczenie na każdy wyjazd służbowy, z pewnością będzie o wiele bardziej atrakcyjna niż firma, która nie dba o ochronę pracowników za granica.

Ubezpieczenie na wyjazd służbowy a polisa turystyczna – czym się różnią?

W większości przypadków ubezpieczenie na wyjazd służbowy nie różni się od standardowej polisy turystycznej. Zapewnia ono pokrycie kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym, a często także ubezpieczenie bagażu. Najważniejsza różnica pojawia się w momencie, kiedy zakupu ubezpieczenia na wyjazd służbowy dokonuje pracodawca. Otrzymuje on wtedy fakturę, dzięki czemu koszt polisy może wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu. W ten sposób będzie mógł nieco obniżyć koszty ubezpieczenia pracowników.

Wyjazd służbowy a ubezpieczenie – nie tylko zakres ochrony

Wybierając ubezpieczenie na wyjazd służbowy, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii:

  • zakres ubezpieczenia – to najważniejsza sprawa. Powinien być jak najszerszy, gdyż dzięki temu będziesz mógł liczyć na opiekę medyczną w większej ilości sytuacji. Zwróć uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje na przykład konieczność skorzystania z usług stomatologa, ponieważ nie wszyscy ubezpieczyciele oferują taką ochronę,
  • koszty leczenia – powinny być dopasowane do kierunku wyjazdu. W niektórych krajach ceny za opiekę medyczną za bardzo wysokie, dlatego ubezpieczenie musi opiewać na odpowiednią kwotę,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – jak wiadomo, wypadki mają to do siebie, że zdarzają się zupełnie nieoczekiwanie, także podczas wyjazdu za granicę. Takie ubezpieczenie sprawi, że uzyskasz odszkodowanie w momencie, kiedy podczas wyjazdu doznasz uszczerbku na zdrowiu,
  • OC w życiu prywatnym – koszt takiego ubezpieczenia jest stosunkowo niski, a będzie nieocenione, gdy nieumyślnie uszkodzisz czyjegoś laptopa lub aparat fotograficzny.

Ubezpieczenie na wyjazd dla pracowników fizycznych

O ile ubezpieczenie wyjazdu służbowego dla pracowników umysłowych nie budzi szczególnych wątpliwości, o tyle w przypadku pracowników fizycznych warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Przede wszystkim większość towarzystw ubezpieczeniowych podczas zakupu ubezpieczenia zadaje pytanie o to, czy za granicą będzie wykonywana praca fizyczna. Z uwagi na fakt, iż zagrożenie wystąpienia uszczerbku na zdrowiuu jest wtedy wyższe, cena polisy może wzrosnąć. Warto jednak zadbać o jak najszerszy zakres ubezpieczenia, aby w razie wypadku nie musieć ponosić ogromnych kosztów leczenia.

Wyjazd do pracy sezonowej a ubezpieczenie

Planujesz wyjazd za granicę do pracy sezonowej i spędzisz tam przynajmniej kilka miesięcy? Koniecznie zadbaj o ubezpieczenie turystyczne. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają specjalną ofertę dla osób, które chcą ubezpieczyć się na wyjazd do pracy sezonowej. W większości przypadków cena takiego ubezpieczenia jest bardzo korzystna przy jednoczesnym szerokim zakresie ochrony. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Jeśli w czasie pracy za granicą zachorujesz i nie będziesz posiadał odpowiedniego ubezpieczenia, wszelkie koszty pokryjesz z własnej kieszeni – w innych krajach opieka medyczna może być bardzo droga, dlatego nie warto ryzykować.

Wyjazd służbowy a ubezpieczenie – podsumowanie

Zapewnienie pracownikom odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd służbowy to obowiązek pracodawcy. Każdy pracownik ma prawo ubiegać się o odpowiednią polisę, nawet jeśli wyjeżdża na dzień lub dwa. Pracodawcy, którzy chcą zapewnić pracownikom jak najlepszą ochronę przy jednoczesnym optymalizowaniu wydatków, mogą skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Pozwala ona na szybkie porównanie ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, a tym samym na znalezienie najtańszej, a zarazem najlepszej polisy na wyjazd.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty