Wyjazd za granicę – jak sprawdzić, czy jest bezpieczny? | Porówneo

Wyjazd za granicę to zawsze duże przeżycie – szczególnie jeśli podróżujemy do odległych krajów, takich jak Turcja czy Tajlandia. Każdorazowo przed podjęciem decyzji o urlopie należy upewnić się, czy podróż do wybranego kraju to dobry pomysł. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy wyjazd za granicę jest bezpieczny.
Wybieraj bezpieczne kierunki podróży
Oferta biur podróży jest obecnie bardzo szeroka. Czasem trudno jest wybrać tę najlepszą z ofert – w końcu wszystkie są bardzo zachęcające. Grecja, Teneryfa, Paryż, Egipt, Hiszpania… Co wybrać? Przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, czy oferta rzeczywiście jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli oczekujesz dwóch tygodni, spędzonych nad brzegiem oceanu, aktywna wycieczka niekoniecznie przypadnie Ci do gustu.
Kolejną rzeczą jest oczywiście bezpieczeństwo. Przed kupnem oferty koniecznie dowiedz się, czy kraj, który chcesz odwiedzić, jest bezpieczny dla turystów. Nie kieruj się wyłącznie oceną na przypadkowych stronach www czy blogach turystycznych. Pamiętaj, że sytuacja może być bardzo zróżnicowana, w zależności od rejonu kraju, których chcesz odwiedzić. Dla przykładu, w niektórych rejonach Turcji zagrożenie jest wysokie, a inne uznawane są za całkowicie bezpieczne.
Sprawdzaj informacje na stronie MSZ
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest sprawdzenie danego kraju na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W zakładce Informacje dla podróżujących znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jaka jest sytuacja w danym kraju. Na liście znajdziesz wszystkie kraje, włącznie z tymi, które nie są zbyt popularne wśród turystów.
Przed każdym wyjazdem warto sprawdzać poziom bezpieczeństwa w danym kraju. Przy każdym z nich można znaleźć jedną z czterech informacji na temat poziomu bezpieczeństwa:
- Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia podobny do tego w Polsce.
- Zachowaj szczególną ostrożność – poziom zagrożenia jest wyższy niż w Polsce.
- MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. Jak pisze MSZ: W naszej ocenie podróże konieczne to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. – wyłączamy z tej kategorii cele turystyczne. Ostateczna decyzja czy podróż jest konieczna należy do obywatela.
- MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, również w bardzo pilnych sprawach.
Przykład: Jan wybiera się na urlop do Turcji. Przed zakupem wycieczki chce sprawdzić, czy na pewno jest tam bezpiecznie. Po odnalezieniu Turcji na stronie MSZ widzi następująca informację:
W dalszej części można dowiedzieć się między innymi, że Turcja jest krajem zagrożonym terroryzmem, że dochodzi tam do przypadków rozboju i gwałtu, z uwagi na różnice kulturowe. Poniżej znajduje się również informacja na temat telefonów alarmowych dla osób podróżujących do Turcji oraz rozległy opis niezbędnych dokumentów. A zatem na stronie MSZ można znaleźć niemal wszystkie niezbędne informacje, które powinien poznać każdy podróżujący, w tym opis panujących w kraju obyczajów.
System „Odyseusz" – warto z niego skorzystać
Od pewnego czasu wszystkie osoby, które wyjeżdżają za granicę, mogę skorzystać z systemu „Odyseusz", służącego do internetowej rejestracji podróżnych i zapewnienia im odpowiedniego bezpieczeństwa. System powstał w związku z namnażającymi się informacjami na temat niebezpiecznych, często groźnych dla życia sytuacji, w jakich znaleźli się Polacy za granicą. Jak podkreślał szef MSZ, polscy konsulowie powinni mieć jak najwięcej informacji na temat osób przebywających za granicą, aby w razie pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności, takich jak atak terrorystyczny czy kataklizm, zapewnić im szybką pomoc. W takiej sytuacji MSZ może szybko nawiązać kontakt z turystą, udzielić mu informacji na temat tego, w jaki sposób powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także pomóc przez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną, na przykład umożliwić powrót do kraju.
Jak działa system „Odyseusz"? Aby zapisać się do programu, można zgłosić podróż albo założyć profil w systemie. Opcja pierwsza przeznaczona jest dla osób, które podróżują rzadko. Nie jest wtedy konieczne zakładanie profilu – wystarczy zgłosić podróż, a 14 dni po powrocie do kraju zgłoszenie będzie zarchiwizowane. Z kolei osoby, które regularnie podróżują za granicę, powinny założyć profil. Umożliwi on szybkie aktualizacje danych kontaktowych i wygodne zgłaszanie kolejnych podróży.
System „Odyseusz" wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem. Osoby, które wyjeżdżają do krajów uznawanych za niebezpieczne, koniecznie powinny z niego skorzystać – w razie potrzeby można będzie liczyć na szybką pomoc odpowiedniej placówki.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym
Bardzo ważną kwestią przed każdy wyjazdem zagranicznym jest odpowiednie ubezpieczenie. Oprócz wyrobienia bezpłatnej karty EKUZ warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie bagażu oraz Assistance. Ceny tego typu polis potrafią być bardzo korzystne, a zapewniania w ich ramach ochrona może okazać się wręcz nieoceniona – szczególnie w przypadku nagłej choroby czy zagrożenia, w obliczu którego konieczny będzie jak najszybszy powrót do kraju.
Podróż do innego kraju to wspaniała przygoda, jednak przed wyjazdem warto odpowiednio się zabezpieczyć. Sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa w kraju, w którym chcemy spędzić urlop, ubezpieczenie turystyczne i zapisanie się do systemu „Odyseusz" to skuteczne sposoby na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Dodatkowo warto zadbać o to, aby mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki, aby w razie potrzeby samodzielnie wrócić do kraju. Warto pamiętać, że wycieczka do innego kraju to spotkanie z obcą kulturą i całkowicie odmiennymi obyczajami, dlatego zalecana jest ostrożność i rozsądek – dzięki temu urlop stanie się ciekawą, ale też bezpieczną przygodą.